Медия без
политическа реклама

Президентът на Хаити е убит в дома си

Не е ясно кой управлява страната в момента

07 Юли 2021Обновена
Уикипедия
Жовенел Моис (1968-2021)

Президентът на Хаити е бил убит, съобщи DW. Избраният за президент през 2016 г.  Жовенел Моис е бил убит през нощта в дома си.

Той е е бил застрелян при нападение в ранните часове на сряда в дома му в покрайнините на столицата Порт-о-Пренс, обяви временният премиер Клод Жозеф в сряда. Той уточни, че нападателите са неидентифицирани, знае се само, че някои са говорели  испански. 

Президентската резиденция също публикува днес изявление, в което се казва, че нападението е станало около 1 сутринта и че първата дама също е била ранена при нападението.  По-късно бе съобщено, че президентската съпруга Мартин Мари Етиен Жозеф е починала в болница от раните си. Това предаде в Twitter телевизионният канал Telesur.

"Съпругата на президента на Хаити също почина от нараняванията си при нападението срещу резиденцията на президента", се казва в постинга.

53-годишният Жовенел Моис (26 юни 1968 - 7 юли 2021) бе хаитянски предприемач и политик, който стана 42-ият президент на Хаити, след като спечели изборите през ноември 2016 г. През 2019 г. призиви за оставката му и протести доведоха до политическа криза. 

В телефонно интервю Жозеф  каза, че в момента той управлява странат. Той допълни, че президентът е бил „убит от страхливци“, но че убийците „не могат да убиват идеите му“.

Премиерът призова хората да "останат спокойни", защото ситуацията със сигурността в страната била под контрола на полицията и армията. Той обяви, че днес по-късно ще направи обръщение към нацията. 

Но според международните наблюдатели, ситуацията може бързо да излезе извън контрол, пише „Ню ЙоркхТаймс“  

Дидие ле Брет, бившият френски посланик в Хаити, заяви пред France 24, че политическата обстановка  е нестабилна.  Новият министър-председател Ариел Хенри трябваше да положи клетва в сряда.  Тъй като това не се е случило, не е ясно кой управлява държавата в момента каза той.

Новината разтърси обеднялата карибска островна държава на 675 мили югоизточно от Маями.  Хаити има дълга история на диктатури и преврати, а демокрацията никога не е пускала истински корени на острова.

През последните месеци улиците на Хаити бяха задръстени от гневни протести с настояване за отстраняването на президента Моис. Той се беше вкопчил във властта и управляваше с укази повече от година, въпреки че мнозина  - включително конституционни специалисти и правни експерти - смятаха, че мандатът му е изтекъл.

 

 

Още по темата