Ситуацията в Хаити, обхваната от престъпни банди, е предмет на кризисна среща в Ямайка в понеделник, ден след като европейски дипломати бяха евакуирани от Порт-о-Пренс, който се намира в "състояние на обсада", предадоха БГНЕС и АФП. САЩ също изтегли свои дипломати.
През уикенда столицата на Хаити продължи да бъде обхваната от насилие, свързано с банди, които поискаха оставката на министър-председателя Ариел Анри, както и на част от населението, което накара Карибската общност (Кариком) да покани представители на САЩ, Франция, Канада и ООН в Ямайка на спешна среща.
Вицепрезидентът на Гайана, член на Кариком, Бхарат Джагдео заяви, че тези страни ще се "стремят да възстановят реда и доверието на хаитянския народ".
"Престъпниците са поели контрола над страната. Няма правителство, тя се превръща в провалено общество", добави той.
Вашингтон обяви, че е евакуирал персонала, който не е от първостепенно значение, от посолството си в Порт-о-Пренс.
Американската армия заяви, че е "провела операция за повишаване на сигурността" на посолството си, за да "позволи операциите да продължат, а персоналът, който не е от съществено значение, да напусне".
"Възобновяването на бандитското насилие в кварталите в близост до американското посолство и летището накара Държавния департамент да реши да пристъпи към напускане на допълнителния персонал", заяви говорител на американската дипломатическа служба.
Според местни жители някои от служителите му са били евакуирани с хеликоптер.
Германия обяви подобен ход. "Поради много напрегнатата ситуация със сигурността в Хаити германският посланик и постоянният представител в Порт-о-Пренс заминаха днес за Доминиканската република заедно с представители на делегацията на ЕС", заяви говорител на министерството, като добави, че те ще работят от Доминиканската република "до второ нареждане".
Порт-о-Пренс стана арена на сблъсъци между полицията и въоръжени банди, които атакуваха стратегически обекти, включително президентския дворец, полицейски участъци и затвори.
Това е "град под обсада", предупреди Филип Браншат, ръководител на Международната организация по миграция (МОМ) за Хаити.
Десетки жители потърсиха убежище в обществени сгради, като някои от тях са успели да проникнат в заведение.
"Загубихме всичките си вещи, всичко, което притежавахме. Губим семействата си", каза Реджиналд Бристол, жител на Порт-о-Пренс.
Преди седмица властите обявиха извънредно положение в западния департамент, който включва и столицата, и въведоха полицейски час през нощта.
Преди месеци Съветът за сигурност на ООН даде съгласието си за изпращане на международна мисия, ръководена от Кения, която да подпомогне хаитянската полиция, но нейното изпращане се очаква с голямо нетърпение.
В началото на март министър-председателят подписа в Найроби споразумение, което позволява изпращането на кенийски полицаи, и оттогава се опитва да се върне в Хаити. При последното преброяване той все още беше блокиран в Пуерто Рико, територия на САЩ в Карибския басейн.
Ръководителят на американската дипломация и президентът на Кения обсъдиха продължаващата криза и "подчертаха непоколебимия си ангажимент към разполагането на многонационална мисия за подкрепа на сигурността", за да "създадат необходимите условия за сигурност за провеждането на свободни и честни избори", заяви говорител на Държавния департамент.
В Хаити, която няма нито президент, нито парламент, не е имало избори от 2016 г. Ариел Хенри, назначен от президента Жовенел Моис точно преди убийството му през 2021 г., трябваше да напусне поста си в началото на февруари.
Администрациите и училищата в столицата са затворени от няколко дни, а летището и пристанището вече не функционират, което поражда опасения за срив в снабдяването на населението на най-бедната държава в Северна и Южна Америка.
Достъпът до здравни грижи е силно затруднен, като според МОМ "болниците са били нападнати от банди и се е наложило да евакуират медицинския персонал и пациентите, включително новородените бебета".
Папа Франциск заяви, че следи тази "сериозна криза" "със загриженост и болка" и призова всички страни да работят за мир.
По данни на МОМ в момента в Хаити са разселени 362 000 души, повече от половината от които деца, като броят им е скочил с 15 % от началото на годината.
"От снощи не можем да спим. Бягаме, аз с вещите си на главата, без да знам къде да отида", разказа Филиен Сетуте, държавна служителка, която е трябвало да напусне дома си.
Малък знак на надежда: петима души, отвлечени през февруари в Порт-о-Пренс, сред които четирима монаси, са освободени, съобщи католическата им конгрегация, призовавайки за освобождаването на други двама монаси, които са били задържани.