Медия без
политическа реклама

Русия арестува десетки граждани заради акции в памет на Навални

Заради такива плакати "Няма да забравим, няма да простим" граждани бяха вкарани в ареста
Заради такива плакати "Няма да забравим, няма да простим" граждани бяха вкарани в ареста

На 16 февруари се навърши една година от смъртта на руския опозиционен политик Алексей Навални. В този ден по целия свят се проведоха възпоменателни мероприятия, но в самата Русия всякакви опити за публично изразяване на солидарност с неговото наследство се сблъскаха с жестоки мерки от страна на властите. Според съобщения на правозащитни организации и независими медии, десетки граждани бяха задържани и подложени на административни наказания, а в някои случаи срещу тях бяха образувани наказателни дела.

По данни на правозащитни организации, в периода 16-17 февруари руските силови структури са задържали над 400 души в различни региони на страната. В Москва и Санкт Петербург бяха засилени мерките за сигурност, а в близост до местата на предполагаемите събирания имаше значително присъствие на полиция и специални части.

В Москва граждани, които полагаха цветя на Борисовското гробище, където е погребан Алексей Навални, бяха подложени на проверки на документите, а някои от тях бяха задържани за „участие в неразрешени мероприятия“. Подобна ситуация беше наблюдавана в Санкт Петербург, Екатеринбург, Новосибирск и други големи градове.

Министерството на вътрешните работи на Русия в официално изявление подчерта, че всички арести са извършени „в рамките на действащото законодателство“ и са свързани с предотвратяването на „недопустими опити за дестабилизация на обществения ред“. Представители на властта също припомниха, че през 2021 година структури, свързани с Навални, бяха признати за екстремистки, което прави всяко публично изразяване на подкрепа потенциално наказуемо.

В редица случаи граждани бяха подложени на наказания дори за косвено изразяване на почит за опозиционера. Така например, в Казан студент беше глобен за публикуване на снимка с цитат на Навални в социалните мрежи. В Твер млада жена получи 15 дни административен арест за самостоятелен протест с плакат „Не можете да забраните паметта“. Във Воронеж съдът призна мъж за виновен в „дискредитиране на въоръжените сили“ заради носенето на тениска с изображение на политика.

Юристи отбелязват, че подобни обвинения се формулират на основание на административни и наказателни членове, въведени през последните години, включително законите за „дискредитиране на армията“ и „участие в дейност на екстремистки организации“. Това позволява на правоприлагащите органи да тълкуват всякакви действия в подкрепа на Навални като нарушение на закона.

На фона на строгите мерки в Русия, възпоменателни акции в памет на Алексей Навални се проведоха в десетки страни по света, включително САЩ, Германия, Великобритания и Франция. Лидерите на западните държави осъдиха действията на руските власти, подчертавайки, че репресиите срещу гражданското общество продължават да се засилват.

Държавният департамент на САЩ заяви, че „преследването на мирни граждани за изразяване на памет за Навални е недопустимо нарушение на човешките права“. От своя страна, Европейският съюз призова руските власти „да прекратят политическите репресии и да осигурят спазването на международните стандарти за свобода на словото и събрания“.

Президентът на Франция Еманюел Макрон изрази подкрепа за руското гражданско общество, заявявайки, че „паметта за Навални не може да бъде унищожена с репресии“. Канцлерът на Германия Олаф Шолц също отбеляза, че Навални „се превърна в символ на борбата за демокрация, а неговите идеи продължават да вдъхновяват хора по целия свят“.

Експерти отбелязват, че руските власти продължават да затягат контрола над публичното пространство, минимизирайки всякакви прояви на политическо несъгласие. Засилването на репресиите срещу граждани, които изразяват почит за Навални, се разглежда като част от по-широка стратегия за потискане на опозиционната активност в навечерието на предстоящите избори.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Алексей Навални

Още по темата