Бившият грузински президент Михаил Саакашвили получи поредната присъда - четири години и половина лишаване от свобода за незаконно преминаване на границата при завръщането си в страната през 2021 г., съобщи неговият адвокат, цитиран от bbc.ru.
Той вече изтърпява две присъди - за присвояване на средства и злоупотреба с власт по време на управлението си, което увеличава общата му присъда на над 12 години.
Саакашвили винаги е отричал обвиненията и нарече последната си присъда "незаконна" и "несправедлива". Правозащитни организации твърдят, че той е в затвора по политически причини. Саакашвили е опонент на управляващата партия "Грузинска мечта", която е за по-близки отношения с Русия. Като президент той се стремеше към сближаване със западните държави.
В понеделник в публикувано видео в X от болницата, в която се намира, Саакашвили заяви: "Каквото и да стане, ще се боря докрай."
— Mikheil Saakashvili (@SaakashviliM) 17 март 2025 г.
Саакашвили беше арестуван през 2021 г., след като изненадващо се върна в Грузия преди местните избори, като тайно влезе в страната с ферибот от Украйна. Той призова за масови антиправителствени протести, но бързо беше арестуван от грузинските власти.
57-годишният политик управляваше Грузия в два мандата между 2004 и 2013 г. След напускането на страната той живееше предимно в Украйна. През 2015 г. той получи украинско гражданство, като се отказа от грузинското, за да стане губернатор на Одеска област. Гражданството му беше отнето през 2017 г., но впоследствие беше възстановено от президента Володимир Зеленски през 2019 г.
"Тази [присъда] на практика изпраща послание… до президента Зеленски, за да го сплашат и да му покажат какво се случва, когато не предадеш страната си… Аз не предадох Грузия", заяви Саакашвили във видеообръщението си, облечен в черна тениска с надпис "Аз съм украинец".
Зеленски настоява Саакашвили да бъде предаден на Украйна и обвинява Русия, че "убива" Саакашвили "чрез грузинските власти".
Европейският съюз многократно е призовавал за незабавното освобождаване на Саакашвили, изразявайки загриженост за влошаващото се здравословно състояние.
Съветът на Европа го определи като "политически затворник", а Amnesty International нарече отношението към него "очевидно политическо отмъщение".