Медия без
политическа реклама

Шри Ланка се оказа на ръба на финансова криза

Училищните изпити в страната бяха отменени, защото правителството не може да си позволи хартията, на която да ги отпечата

11 Апр. 2022
Хиляди протестиращи се събраха пред кабинета на президента Готабая Раджапакса.
БГНЕС
Хиляди протестиращи се събраха пред кабинета на президента Готабая Раджапакса.

Спиране на електрозахранването, недостиг на храна, гориво и фармацевтични продукти доведоха до най-големия икономически спад в Шри Ланка от 1948 г. насам. Медицинската асоциация на Шри Ланка заяви, че болниците нямат достъп до вносни медицински инструменти и лекарства. Няколко лечебни заведения вече са преустановили рутинните операции. Очаква се скоро медиците да нямат възможност да оперират и спешни случаи.

''Изправени сме пред много труден избор. Трябва да решим кой ще бъде излекуван и кой не'', заявиха от медицинската асоциация в писмо до президента Готабая Раджапакса. ''Ако доставките не бъдат възстановени в рамките на дни, жертвите ще бъдат много повече, отколкото от пандемията'', пишат лекарите.

Нарастващият обществен гняв заради кризата доведе до големи протести през уикенда, призоваващи за оставката на Раджапакса. Хиляди се събраха на демонстрация пред кабинета на държавния глава в столицата Коломбо.

Училищните изпити в страната бяха отменени, защото правителството не може да си позволи хартията, на която да ги отпечата. Спряно е и печатането на вестници. В Коломбо полицията патрулира по пътните кръстовища, защото светофарите са изключени.

Правителството на Раджапакса търси спасителна помощ от Международния валутен фонд (МВФ), за да помогне за измъкването на Шри Ланка от кризата, която доведе до рязко покачване на цените на храните и срив на местната валута с една трета през последния месец. Финансовият министър Али Сабри каза пред парламента, че очаква 3 милиарда долара от МВФ за подкрепа на платежния баланс на острова през следващите три години.

Според управляващите ковид пандемията е спряла жизненоважните приходи от туризъм и паричните преводи. Икономистите казват обаче, че кризата в Шри Ланка се е влошила заради лошото управление на правителството, годините натрупани заеми и непреднамерено намаляване на данъците.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Шри Ланка, криза, Коломбо

Още по темата