Един от лекарите на папа Франциск – личния му хирург Серджо Алфиери, специалист по операции на дебелото черво в болницата „Джемели“ в Рим, разказва в интервю за „Кориере дела сера“ какви са били последните мигове от живота на понтифика, съобщи БТА.
В понеделник, на 21 април, Алфиери бил извикан по спешност в резиденцията "Санта Марта", в която живеел папата във Ватикана. Обаждането било в 5,30 сутринта. Масимилиано Страпети, медицинският асистент на папата, му казал, че Франциск е много зле. Лекарят пристигнал след 20 минути. Преслушал дробовете на папата, но те били "чисти". Очите на папата били отворени, но той не отговарял на задаваните му въпроси. Не реагирал и на стимулите за болка. Папата бил в кома. За кратко имало дискусии дали Франциск да бъде прехвърлен в болница „Джемели“, но Алфиери казал, че папата щял да умре при транспортирането.
В интервюто медикът допълва, че Франциск е искал да умре у дома си, а не в болница и често го споменавал по време на престоя си в „Джемели“, където се лекуваше в продължение на над 30 дни от двустранна пневмония по-рано през годината. Папата почина в 7,35 ч. на 21 април на 88 години. Според лекаря той не е страдал.
Според медика инсултът, който е причинил смъртта на папата, е бил от тези, които покосяват човек за един час. „Може би кръвен съсирек се беше формирал и беше блокирал кръвоносен съд в мозъка. Може би пък имаше кръвоизлив. Такива неща могат да се случат на всеки. Но възрастните хора са изложени на по-голям риск, особено ако не са много активни“, казва медикът.
Алфиери разказва още в интервюто, че за последно се е видял с Франциск в събота след обед, в навечерието на Възкресение Христово. „Мога да кажа, че беше много добре. Самият той ми каза, че се чувства така“, казва Алфиери и допълва, че не е посъветвал папата да избягва работата. „Не го направих, защото така беше правилно. Той е папа. Да се завърне към работата беше част от терапията му и той никога не се излагаше на рискове. И сякаш приближавайки към края си, той беше решил да прави онова, което трябваше да върши“, допълва медикът.
Пред изданието Алфиери разказва и за операциите на папата, които той е извършил. През 2020 г. Франциск започнал да чувства силни болки в корема. В допълнение начинът на живот, който водел, с всичките му ангажименти, не е бил оптимален. Папата се е подложил тогава на изследвания, консултирал се е с различни медици. Констатирано било, че той има сериозна форма на девертикулоза (заболяване на дебелото черво). Папата решил да се оперира при него, но стига новината да не става публично достояние. Тайната е била запазена, като е било съобщено, че на лечение в болница „Джемели“ се е подложил чуждестранен лидер, който искал да има максимална секретност относно интервенцията. Лекарят добавя, че при втората операция на папата при него също е било подходено със същата секретност.
ПОЧИТ
Службата по протокола на ватиканския Държавен секретариат съобщи днес, че до момента 130 делегации, около 50 държавни глави и 10 монарси са потвърдили, че ще присъстват на погребението на папа Франциск, предаде АНСА.
От вчера сутринта до днес по обяд около 61 000 души са се преклонили пред ковчега на Светия отец в базиликата "Свети Петър", допълни Ватиканът, цитиран от АФП.
Портите на храма, които трябваше да затворят в полунощ, в крайна сметка останаха отворени до 05:30 ч. тази сутрин, за да може повече вярващи да се простят с Франциск.