Свалената от власт през август премиер министърка на Бангладеш Шейх Хасина се оказа замесена в корупция за милиарди с участието на руски капитали. Обвиненията към 77-годишната Хасина са, че тя и членове на семейството ѝ са отклонили в офшорни сметки почти $5 млрд. по договор за атомната електроцентрала "Рупур" с руската държавна компания "Росатом".
Според Комисията за борба с корупцията в Бангладеш в аферата са замесени Хасина, синът ѝ Саджиб Вазед и племенничката ѝ Тулип Сидик, която работи като икономически секретар на във финансовото министерство на Великобритания. Затова срещу тях се води разследване за корупция, присвояване и пране на пари.
През 2015 г. страната сключва договор за проектиране и изграждане на две АЕЦ с "Росатом" на стойност $12.65 млрд. Всяка от централите трябва да е с мощност от 1200 мегавата. "Росатом" твърди, че не са източени $5 млрд., като добави, че се е ангажирала да се бори с корупцията във всичките си проекти и че поддържа прозрачна система за обществени поръчки.
Корпорацията дори посочва, че е "готова да защити своите интереси и репутация в съда" и смята "неверните твърдения в медиите за опит за дискредитиране на проекта за АЕЦ "Рупур", който се изпълнява за решаване на проблемите с енергийните доставки на страната и е насочен към подобряване на благосъстоянието на народа на Бангладеш."
Племенничката на Шейх Хасина - Тулип Сидик не е коментирала публично случая, но говорител на британския премиер Киър Стармър каза, че тя е отрекла каквото и да е участие и че ѝ имат доверие. Сидик ще продължи да изпълнява функциите си, е добавил говорителят.
Синът на Хасина - Саджиб Вазед, който в момента живее във Вашингтон, заяви, че неговото семейство е мишена на политически лов на вещици в Бангладеш. "Това са напълно фалшиви обвинения и клеветническа кампания. Моето семейство, нито аз никога не сме участвали или вземали пари от каквито и да било правителствени проекти", добави той.
Според него няма как семейството му да отклони толкова много пари, и че няма никакви офшорни сметки. "Живея в САЩ от 30 години. Леля ми и братовчедите ми пък са във Великобритания от подобно време. Имаме сметки тук, но никой от нас не е виждал толкова пари", категоричен е той.
Шейх Хасина пък не е виждана публично, откакто избяга в Ню Делхи в началото на август след протестите срещу нея в Бангладеш, при които загинаха около 15 000 души. Оттогава страната се управлява от временно правителство. То поиска от Индия Хасина да бъде върната в Банлгадеш, но от Ню Делхи дори не са коментирали това искане.