Президентът на Световната банка Дейвид Малпас поиска от Съвета на директорите да одобри 12 млрд. долара за финансиране на разпространението на ваксина срещу коронавируса, предаде ТАСС, като се позова на негово интервю пред Ройтерс. По този начин пакетът за борба с последиците от пандемията ще стане 160 млрд. долара до 30 юни 2021 г.
В момента учени по света работят над повече от 100 възможни ваксини срещу Ковид-19, като над 40 са навлезли в етап на клинични изпитания върху доброволци.
- В Русия близо 220 000 граждани остават под медицинско наблюдение поради подозрение, че са се заразили с новата инфекция. В съобщение на пресслужбата на Роспотребнадзор се казва: "Под медицинско наблюдение в Руската федерация остават 219 714 души". По данни на ведомството досега в страната са направени 46 млн. теста за коронавирус, а през последното денонощие са изследвани 338 000 души.
- В Южна Корея има рязко увеличение на заразените за денонощие. За 24 часа са регистрирани 113 случая, с които общият брой на заразените в страната е достигнал 23 812, съобщи Агенцията за контрол и превенция на заболяванията.
Броят на смъртните случаи се е увеличил с още шест, като по този начин е достигнал 413. Смъртността в страната е 1,73%. През изминалото денонощиен 120 пациенти са се излекували.
Поради предстоящите почивни дни и очакваната масова миграция от 28 септември до 11 октомври, Южна Корея затегна карантинните мерки в местата с концентрация на хора, включително транспорт, културни институции и заведения. Въпреки това милиони южнокорейци се отправиха към родните си места, за да посетят роднините си и да извършат традиционни ритуали край гробовете на своите предци.
- Жертвите на COVID-19 в Белгия надминаха 10 000. Страната, която има население от 11,5 милиона, е регистрирала 10 001 смъртни случая до сряда, 14 повече, отколкото през предходните 24 часа. Съобщените инфекции са нараснали до 117 115 от 115 353, съобщи изследователският институт Sciensano. По време на пика на пандемията през април Белгия регистрира над 250 смъртни случая дневно в продължение на около 10 дни. През април броят на жертвите надхвърли 5000. Възрастните хора в около 1500 домове за стари хора са особено засегнати от пандемията. Според официалните данни там са регистрирани около половината от смъртните случаи.
- Нови резултати от клиничното изпитване на ваксината срещу коронавирус на Pfizer и BioNTech показаха, че тя може да предизвика "силен“ имунен отговор срещу вируса. През април и май учените от двете компании са изпробвали ваксината върху 60 здрави доброволци на възраст от 18 до 55 години, а резултатите показват, че две дози произвеждат антитела и Т-клетки, които могат да се справят с вируса. Антителата атакуват вируса директно, докато Т-клетките унищожават клетките, в които той нахлува.
Резултатите трябва да бъдат потвърдени след по-голямо проучване, в което ще участват хора и от други възрастови групи. Засега не е ясно как възрастните хора с по-слаба имунна система ще реагират на ваксината и колко дълго продължава защитата. "Тъй като имунитетът, осигурен от ваксината, може да отслабне с времето, е важно да се проучи устойчивостта на потенциално защитни имунни отговори“, се казва в научния журнал Nature.
- Израелският парламент днес одобри закон, които ограничава протестите по време на националната карантина, предадоха световните медии. Според демонстрантите обаче тази мярка е въведена, за да заглуши недоволството срещу премиера Бенямин Нетаняху.
Националната карантина, която беше обявена в Израел на 18 септември, затвори повечето работни места, пазари, места за поклонение, училища и културни обекти. Новият закон забранява на хората да се отдалечават на повече от 1 км от домовете си, освен за закупуване на храна и лекарства или оказване на медицинска помощ.
През последните месеци се провеждаха ежеседмични протести пред резиденцията на премиера Нетаняху в Йерусалим с искане той да подаде оставка заради обвинения в корупция, както и че не може да се справи с кризата.