Световни лидери отдадоха почит на бившия френски президент Жак Ширак, който почина в четвъртък. Ширак управлява Франция в продължение на 12 години - от 1995 до 2007. Веднага след като бе съобщено за кончината му, законодателите от френското Национално събрание и Сената запазиха минута мълчание, а председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер каза, че е разтърсен и дълбоко опечален. Той подчерта, че Ширак е оставил непреходно наследство на Франция и на ЕС, и го нарече "велик държавник" и "голям приятел".
86-годишният бивш президент беше една от значимите фигури на френската десница, макар че политическата му кариера започва като комунист, отбелязват анализатори. Дългата му политическа кариера беше белязана от бляскави успехи, но и от болезнени поражения. Преди да бъде избран за президент за два мандата, Ширак на два пъти се кандидатира безуспешно за президентския пост. Той беше два пъти премиер, три пъти кмет на Париж и министър в различни министерства. Президентските му мандати ще се запомнят с неговото "не" на втората война в Ирак, започната от САЩ през 2003 г. Когато беше президент, във Франция бе сложен край на задължителната военна служба. Ширак ще бъде запомнен и с това, че призна отговорността на някои представители на френската държава за престъпления, извършени от нацистите, както и с предупреждението си: "Нашата къща гори!", отправено заради унищожаването на околната среда по света.
Жак Ширак никога не е бил склонен към компромиси с крайната десница. Ето как през 2002 г. той обяснява отказа си да участва в телевизионен дебат с крайнодесния лидер Жан-Мари льо Пен преди президентските избори: “В условията на нетолерантност и омраза не е възможно да се работи, няма компромиси, не е възможен дебат.“
Ширак обаче беше и първият президент на Петата френска република, осъден от френското правосъдие. През 2011 г. той получи две години условно по дело за фиктивни назначения, извършени по времето, когато е бил кмет на Париж. През 40-годишната си политическа кариера противници и критици на Ширак го наричаха опортюнист, казваха, че действа импулсивно. Но той се открояваше със стила и с харизмата си. На международната сцена Ширак защитаваше ООН и плурализма като противотежест на глобалната господстваща роля на САЩ. За това какво наследство ще остави на поколенията, Ширак казваше: "Нямам представа какво ще си спомнят хората. Всъщност не съм суетна личност".
ПРЕДПОЧИТАНИЯ
Ширак открито се наслаждаваше на предимствата на властта - луксозни пътувания в чужбина и живот в дворци, собственост на правителството. Но това не го дистанцираше от хората и по време на обиколките си из страната той проявяваше сърдечност в общуването, припомнят медии. Известен беше и с предпочитанието си към уестърните и бирата. През 2002 г. крайнодесен активист стреля по него по време на парада за националния празник на Франция, но не го улучи.