Медия без
политическа реклама

Тръмп е искал от Австралия помощ срещу разследването на Мълър

Канбера обещала съдействие, за да се разкрие първоизточника на скандала с "руската намеса"

02 Окт. 2019
Австралийският премиер Скот Морисън пристигна на официално посещение в САЩ на 20 септември т.г.
ЕПА/БГНЕС
Австралийският премиер Скот Морисън пристигна на официално посещение в САЩ на 20 септември т.г.

Американският президент Доналд Тръмп е поискал от австралийския премиер Скот Морисън помощ, свързана с т.нар. руско разследване за намеса в президентските избори през 2016 г., съобщи Би Би Си. Информацията бе потвърдена от официални австралийски представители. Тръмп е поставил въпроса в телефонен разговор с Морисън преди официалното посещение на Морисън в САЩ във втората половина на септември. Според медийни публикации Тръмп е искал помощ за анализа, който Министерството на правосъдието на САЩ прави на резултатите от приключилото вече разследване, водено от екипа на спецпрокурора Робърт Мълър, за руска намеса в изборите за президент на САЩ през 2016 г. Според съобщение на австралийското правителство страната "винаги е готова" да помогне за изясняване на случаи, които се разследват, и премиерът "отново е потвърдил готовността си" за това в телефонния разговор.

Според американски и австралийски медии стенограмата от разговора между Морисън, който е близък съюзник на американския президент, и Тръмп е била достъпна само на малцина от помощниците на Тръмп и това не съответства на протокола при подобни обаждания. Подобен е и проблемът със стенограмата на разговора със Зеленски, която е била засекретена от Белия дом.

Преди повече от две години именно от австралийски представители дойде сигналът към Федералното бюро за разследване на САЩ за това, че бившият съветник на Тръмп Джордж Пападопулос разказал на австралийски дипломат за компромати на Москва срещу опонента на изборите Хилъри Клинтън. Пападопулос, който отрича да е обсъждал подобно нещо, бе осъден на две седмици затвор, след като бе признат за виновен, че е излъгал ФБР в показанията си по друг въпрос, свързан с разследването. След това се разви скандалът с евентуална руска намеса в изборите за президент на САЩ през 2016 г. и Робърт Мълър бе назначен да го разследва. Разследването на Мълър не установи пряко взаимодействие между предизборния щаб на Тръмп и Русия за изборите. Докладът обаче не изчисти името на президента, самият Мълър при показанията си пред Конгреса през юли заяви, че докладът не оневинява президента за препятстване на правосъдието.

Тръмп е в процедура по разследване за импийчмънт в Конгреса след разговор с украинския му колега Володимир Зеленски. Адвокатът на американския държавен глава и бивш кмет на Ню Йорк Рудолф Джулиани получи призовка, за да даде показания пред Конгреса. В показанията на информатора, разкрил подробности за разговора, в който Тръмп иска Украйна да разследва сина на бившия вицепрезидент на САЩ и потенциален кандидат-президент на демократите Джо Байдън, се споменава и името на главния прокурор Уилям Бар. През май Тръмп обяви, че Бар ще се опита да разбере как е започнало "руското разследване". Официални представители на администрацията разкрили пред медии, че държавният секретар Майк Помпео е слушал разговора на президента Доналд Тръмп с украинския му колега.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата