Медия без
политическа реклама

Тръмп обявява новите мита в т.нар. Ден на освобождението

01 Апр. 2025
Кадър, сниман с дрон, на автомобили в Тилбъри Докс във Великобритания. Президентът Тръмп ще обяви на 2 април 25% мита за внасяните коли и авточасти в САЩ.
EPA/BGNES
Кадър, сниман с дрон, на автомобили в Тилбъри Докс във Великобритания. Президентът Тръмп ще обяви на 2 април 25% мита за внасяните коли и авточасти в САЩ.

Очаква се президентът на САЩ Доналд Тръмп да обяви утре, 2 април, най-големия пакет от мита досега. И макар че основните подробности остават неизвестни, се знае, че някои търговски партньори ще бъдат засегнати много по-сериозно от други, пише Си Ен Би Си, предаде БТА. 

Тръмп ще оповести "реципрочни мита" срещу държави, които са наложили собствени мита върху американски стоки или прилагат други политики, които Белият дом смята за несправедливи търговски бариери. Президентът определи утрешната дата като "ден на освобождението на Америка" и "голямата дата".

Около плана има много неизвестни, включително броят на засегнатите държави, начинът на изчисляване на митническата ставка за всяка държава и кои страни ще бъдат най-силно засегнати. 

Макар Тръмп да определя новите мита като ключ към възстановяване на икономическите отношения на Америка с останалия свят, някои представители на неговата администрация предлагат по-тесен фокус върху няколко основни цели.

В интервю за телевизия "Фокс" по-рано този месец министърът на финансите Скот Бесънт говори за така наречените "мръсни 15". Става дума за 15-те процента от държавите, с които се осъществя по-голямата част от търговския оборот на САЩ, и които същевременно налагат високи мита и други "немитнически бариери" върху американските стоки.

Бесент не назова имената на тези държави. Кевин Хасет, директор на Националния икономически съвет на Тръмп, заяви обаче в последващо интервю за телевизията, че администрацията разглежда 10-15 държави, на които се дължи "целият търговски дефицит на Америка в размер на трилион долара".

Хасет също не посочи конкретно държавите. Данните на американското министерство на търговията показват, че през 2024 г. САЩ имат най-голям дефицит в търговията със стоки с Китай, следван от Европейския съюз, Мексико, Виетнам, Ирландия, Германия, Тайван, Япония, Южна Корея, Канада, Индия, Тайланд, Италия, Швейцария, Малайзия, Индонезия, Франция, Австрия и Швеция.

Службата на търговския представител на САЩ в свои документ, подготвящ доклад за нелоялните търговски практики, който трябваше да бъде предаден на Тръмп до понеделник, изброи 21 държави, към които проявява "особен интерес". 
Сред тях са много от членките на Г-20, както и други "икономики, които имат най-голям търговски дефицит на стоки със Съединените щати". Това са Аржентина, Австралия, Бразилия, Канада, Китай, Европейския съюз, Индия, Индонезия, Япония, Корея, Малайзия, Мексико, Русия, Саудитска Арабия, Южна Африка, Швейцария, Тайван, Тайланд, Турция, Обединеното кралство и Виетнам.

Белият дом не отговори на запитване на Си Ен Би Си за разяснения относно предстоящите мита или "мръсните 15", посочва медията. 

В неделя Тръмп засили неизвестността, отхвърляйки идеята, че реципрочните мита ще засегнат само 10 или 15 държави. 

"Започвате с всички страни", каза Тръмп пред медии на борда на президентския самолет "Еър Форс Уан". Според президента всички търговски партньори "се възползват" от САЩ. 
 
Очакваните мита върху вноса ще последват редица други тарифи, които Тръмп вече обяви, включително общи мита за вноса от Китай, високи мита за канадски и мексикански стоки, които не отговарят на съществуващото тристранно търговско споразумение, мита за стоманата и алуминия и, най-новите засега - мита за чуждестранни автомобили и внос на ключови части. Той също така заяви, че предстоят още мита за конкретни сектори, включително фармацевтичната промишленост.

ЕС е открит за преговори по митата, обявени от САЩ, Европа държи много карти и ще бъде в силна позиция, заяви днес председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в изказване пред Европейския парламент в Страсбург.

"Митата ще бъдат платени от хората, ще подхранят инфлацията, ще отнемат работни места, ще създадат бюрократично чудовище. Нито САЩ, нито Европа имат нужда от това. Готови сме да предприемем силни стъпки, ако се наложи, всичко е възможно. Първият ни отговор на митата е единство и решимост", добави Фон дер Лайен.

Според източници на "Политико" ЕС може да засили регулациите за технологичните компании, да въведе нови данъци за американските банки, да забави издаването на бизнес лицензи, да въведе данъци за финансовите транзакции и цифрови услуги, повишаване на таксите за кацане на американски авиокомпания в ЕС. Тази седмица ЕС решава и дали Meta и Apple нарушават правилата на цифровите пазари. 


 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Доналд Тръмп, САЩ, мита