Според програмата на ЕС за наблюдение на Земята Северна Америка е преживяла рекордно горещ юни. Това не е изненада, като се има предвид безпрецедентно високите температури, регистрирани по време на горещата вълна, която удари Канада и части от САЩ. Това е вторият най-топъл юни за Европа и четвъртият, регистриран в световен мащаб, предава Би Би Си.
Програмата за наблюдение на Земята на ЕС ''Коперник'' изготвя своите данни за температурите по света от компютърно генерирани анализи, използвайки данни от сателити, самолети и метеорологични станции по целия свят. Експерти по климата стигат до заключението, че се очаква плашеща ескалация на температурите, която ще стигне до крайности. Метеоролозите смятат за шокиращо не топлинните вълни, а че температурните рекорди се разбиват все по-често с все по-големи разлики. В Канада и северозападната част на САЩ няколко града са регистрирали стойности с цели 5 градуса над най-високата измерена температура.
Сибирската гореща вълна през миналата година бе с над 5 градуса по-висока от предишния рекорд, отбелязан между януари и юни. Проучване на екстремните горещини в руския регион установи, че достигането на такива температури е почти невъзможно без причинените от човека климатични промени. В момента се очакват подобни резултати от изследванията на канадската топлинна вълна.
Според учените рисковете от нарастващия брой топлинни вълни не се приемат достатъчно сериозно. Бурите и наводненията причиняват масови щети на имуществото. Топлинните вълни, от друга страна, не оставят следа от разрушение след себе си и затова се наричат ''тихи убийци''. Заради тях хората умират тихо в своите домове без климатични инсталации.
Учените съветват заедно с намаляването на въглеродните емисии да инвестираме и в адаптация и устойчивост, за да се гарантира, че общностите могат да издържат на по-високите температури, които се очакват в бъдеще.