Европейската комисия заплаши Австрия с наказателна процедура заради промени в социалните плащания. Виена въведе нови правила, с които намалява семейните и детските добавки за европейците, които работят в Австрия. Досега те получаваха плащания като австрийците, а занапред ще получават суми, равняващи се на съответните помощи в родните си страни, писа ИЮ "Обзървър".
Еврокомисията няма да се поколебае да използва възможностите си като пазител на европейските договори, цитира изданието говорителят на ЕК Кристиян Виганд.
Коалиционното правителство във Виена още в началото на годината обяви намеренията си за ореже социалните плащания за неавстрийци. Тогава канцлерът Себастиян Курц обяви, че така ще се спестят 114 млн. евро. Правителствените планове включваха още съкращаване на данъците, намаляване на плащанията за бежанците и ограничаване на достъпа на новопристигнали имигранти до социални услуги за срок от 5 г. През 2016 г. Виена е платила 4.4 млрд. евро семейни добавки, като 273 млн. от тях са отишли в други страни от ЕС. Това се случва, когато децата на европейците, работещи и постоянно пребиваващи в Австрия, живеят в родните си страни, а не придружават родителите си в Австрия. Според Виена мярката ще засегне около 132 000 деца, основно от Унгария, Словакия, Полша, Румъния и Словения. Родителите им работят основно в строителството и здравеопазването в Австрия. Най-много социални плащания са отишли при унгарски деца - 53 млн. евро. Ако те са получавали колкото се полага в родината им, сумата би била 29 млн. евро. Унгарският премиер Виктор Орбан още тогава критикува правителствения план.
Словенската евродепутатка Романа Томс, бивш министър и кандидат за президент, изтъкна в началото на годината, че ограничението на Виена ще засегне над 10 000 словенски деца, писа британският "Експрес".
------------------------
ДИСКРИМИНАЦИЯ
Коментар за плановете на италианското правителство да въведе базов доход догодина на шефа на ЕП Антонио Таяни разпали скандал, писа междувременно "Политико". Таяни, който е член на ЕНП, заяви в интервю за РАИ Нюз, че планираният базов доход "няма да отиде в правилна посока" и че накрая "ще се озове в джобовете на роми, на чужденци - от ЕС и извън ЕС, и със сигурност не в джобовете на много италианци".
Изказването му показва институционалния расизъм и как държавата възприема ромите в Европа, коментира говорител на Европейския център за правата на ромите. "Ромите са в Италия над 500 г. Ако най-бедните роми покриват изискването за базов доход, това ще е малка стъпка към репарации за репресивните мерки, сегрегационните лагери и ширещата се дискриминацията на правителството към ромите в Италия", добави той.
Евродепутати също реагираха на изказването на Таяни, но ръководството на ЕНП запази мълчание, отбелязва "Политико". Зелените евродепутати Ромео Франц и Свен Гиголд поискаха публично извинение от Таяни. Франц, който е говорител на парламентарната група по правата на ромите, добавя, че изказването на Таяни навежда на мисълта, че той не възприема ромите като италиански граждани. Съпредседателят на групата на Зелените Филип Ламбертс поиска обяснение от Таяни. Шефът на ЕП каза, че не е бил разбран правилно и че той е критикувал като цяло идеята за базов доход, която е ключова за популисткото движение "5 звезди" и е предвидена в бюджета на Рим за идната година, а не конкретно идеята да се дават пари на ромите.