Медия без
политическа реклама

Вотът на недоверие към кабинета във Франция клати стола и на Макрон

Очаква се формацията на Марин льо Пен да подкрепи предложението на левицата и да осигури необходимите гласове

04 Дек. 2024
Правителството на Мишел Барние, наложено от президента Макрон през септември, може и да не оцелее днес.
ЕПА/БГНЕС
Правителството на Мишел Барние, наложено от президента Макрон през септември, може и да не оцелее днес.

Днес правителството на Франция е изправено пред вот на недоверие, който може да означава край на краткотрайното управление на премиера Мишел Барние и да доведе до политически хаос в страната, съобщи БГНЕС.

Свалянето на правителството на Барние след само 3 месеца на власт ще изправи президента Еманюел Макрон пред незавидна дилема как да продължи напред и кого да назначи на негово място. Националното събрание трябва да обсъди две предложения за бюджет, внесени от крайната левица и крайната десница, които се разминават с внесения от Барние законопроект. Вследствие на това министър-председателят прокара бюджета за социално осигуряване без гласуване. Той има това право по конституция. 

Очаква се крайнодесният Национален сбор на Марин льо Пен да гласува „за“ предложението (за вот на недоверие), внесено от левицата, което ще му осигури достатъчно гласове, за да бъде прието. Запитан по френската телевизия снощи дали има шанс правителството му да оцелее след гласуването на 4 декември, Барние отговори:

„Искам това и е възможно. Това зависи от депутатите. Мисля, че е възможно да има онази отговорност, при която - отвъд политическите различия, разминаванията, нормалните противоречия в една демокрация - си казваме, че има по-висш интерес“.

Повечето анализатори смятат, че правителството е обречено, тъй като крайната десница се съюзява с левицата. Сътресенията са следствие от предсрочните избори, свикани от Макрон през лятото, които имаха за цел безуспешно да спрат възхода на крайната десница и не оставиха нито една партия или фракция в парламента с мнозинство.

Нови избори не могат да бъдат насрочвани в продължение на една година след предишните, което стеснява възможностите на Макрон. Някои дори предположиха, че президентът, който е на държавно посещение в Саудитска Арабия, може да подаде оставка.

Държавният глава обаче отхвърли призивите да подаде оставка, за да излезе от политическата безизходица, като заяви, че подобен сценарий е равносилен на „политическа измислица“.  

„Няма смисъл... честно казано, не е редно да се говорят тези неща“, каза Макрон пред репортери в Саудитска Арабия.

„Случи се така, че ако съм пред вас, то е, защото бях избран два пъти от френския народ. Изключително се гордея с това и ще почитам това доверие с цялата енергия, която ми принадлежи до последната секунда, за да бъда полезен на страната“, добави Макрон, който трябва да изпълнява длъжността до 2027 г.

Няколко видни опозиционни фигури и дори някои гласове, по-близки до президентската фракция, предполагат, че оставката може да бъде единствената реална възможност за Макрон.

Той също така обвини „Националния сбор“ на Льо Пен в „непоносим цинизъм“, след като партията подкрепи предложението, което заплашва да свали правителството на Барние.

„Не трябва да плашим хората с тези неща, имаме силна икономика“, добави Макрон.

Докато повечето коментатори прогнозират, че левицата и крайната десница ще се обединят, за да свалят правителството, Макрон изглежда запази известна надежда, като заяви, че „не може да повярва“, че предложението за вот на недоверие ще бъде прието .

Кандидатите за горещия премиерски стол са малко, като възможни претенденти са лоялният министър на отбраната Себастиан Лекорну и центристкият съюзник на Макрон Франсоа Байру.

Ако правителството падне, това ще бъде първият успешен вот на недоверие след поражението на правителството на Жорж Помпиду през 1962 г., когато президент е бил Шарл дьо Гол.

Животът на правителството на Барние ще бъде и най-краткият от всички администрации на Петата република на Франция, започнала през 1958 г.

Някои наблюдатели предполагат, че 56-годишната Льо Пен играе високорискова игра и се опитва да свали Макрон преди края на мандата му, като отстрани Барние. Льо Пен е въвлечена в нашумял съдебен процес за присвояване на средства. Ако бъде призната за виновна през март, тя може да бъде блокирана да участва в следващите президентски избори във Франция, насрочени за 2027 г. Тя обаче настоява, че твърдата позиция на партията се дължи изцяло на бюджета, който ще направи французите по-бедни.

„Следвайки катастрофалната приемственост на Еманюел Макрон, премиерът може само да се провали“, написа Льо Пен в социалните мрежи.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата