Разговорите за прекратяване на огъня и за освобождаване на заложниците в Ивицата Газа бяха възобновени днес в Катар. Смята се, че постигането на споразумение е от ключово значение за спиране на 10-месечния конфликт, който може да прерасне в мащабна регионална война с участието на Иран, но очакванията за пробив са малки.
"Хамас" заяви, че засега няма да участва в непреките преговори в Доха, въпреки че се очаква посредниците да предават съобщения на намиращите се там представители на въоръжената групировка. Тя призова за пътна карта въз основа на предложението, очертано от президента на САЩ Джо Байдън, и обвини министър-председателя на Израел Бенямин Нетаняху, че е добавил нови условия, което той отрече.
Израелските медии съобщават, че преговорният екип на страната е получил леко разширен мандат, и цитират официални лица, които предупреждават, че смятат това за „последен шанс“ за постигане на споразумение.
Посредниците от САЩ, Катар и Египет са изправени пред редица проблеми, включително контрола по границата на Газа с Египет и връщането на разселените палестинци в северната част на Газа.
Преговорите замряха, откакто политическият лидер и главен преговарящ на Хамас Исмаил Хания бе убит в Техеран в края на юли. Иран се закани да отвърне на Израел, който нито потвърди, нито отрече участието си, което породи опасения за по-широка ескалация.
Израелските военни започнаха кампания в Газа, за да унищожат "Хамас" в отговор на безпрецедентното нападение в южната част на Израел на 7 октомври, по време на което бяха убити около 1200 души, а други 251 бяха взети за заложници.
Управляваното от "Хамас" министерство на здравеопазването на Газа съобщи днес, че оттогава насам на територията на страната са убити над 40 000 души. Числото, което не прави разлика между бойци и цивилни, често се оспорва от израелското правителство, но като цяло се приема от агенциите на ООН.
Израелските военни заявиха пред Би Би Си, че са убити повече от 15 000 терористи. Също така съобщи, че 330 израелски войници са били убити от началото на сухопътната инвазия.
Съобщава се, че делегацията на Израел на преговорите в Доха включва директорите на агенцията за външно разузнаване „Мосад“ и на службата за вътрешна сигурност „Шин Бет“ Давид Барние и Ронен Бар, както и началника на израелската армия по въпросите на заложниците Ницан Алон.
Директорът на ЦРУ Уилям Бърнс също присъства, заедно с министър-председателя на Катар Мохамед бин Абдул Рахман Ат Тани и ръководителя на египетското разузнаване Абас Камел.
Миналата седмица посредниците призоваха Израел и "Хамас" да възобновят спешно обсъждането на споразумение, което да донесе облекчение за 2,3 милиона палестинци в Газа, както и за 111-те израелски и чуждестранни заложници, които все още се държат там, като 39 от тях се смятат за мъртви.
Рамковото споразумение е „вече на масата, като остават само подробностите по изпълнението“, заявиха те, като добавиха, че са готови да представят предложение за преодоляване на различията, ако е необходимо.
Първата фаза на споразумението, очертана от президента на САЩ Джо Байдън, ще включва „пълно и цялостно прекратяване на огъня“ с продължителност шест седмици, изтегляне на израелските сили от всички населени места в Газа и размяна на някои от заложниците - включително жени, възрастни хора и болни или ранени - за палестински затворници, държани в Израел.
Вторият етап ще включва освобождаването на всички останали живи заложници и „окончателно прекратяване на военните действия“. Третият етап ще доведе до започване на мащабен план за възстановяване на Газа и връщане на останките на загиналите заложници.
Анализът на сателитните изображения показва, че почти 60% от сградите в Газа са повредени или разрушени.
Освен спирането на опустошителната война и освобождаването на заложниците САЩ и други страни виждат в споразумението за прекратяване на огъня начин да възпрат Иран да отмъсти на Израел за убийството на Исмаил Хания, който бе наследен от лидера на Хамас в Газа Яхия Синуар, един от организаторите на атаката от 7 октомври.
Подкрепяното от Иран ливанско движение „Хизбула“ също обеща да отговори на убийството на висш командир при израелски въздушен удар в Бейрут. Израелските военни обвиниха последното за ракетно нападение, при което загинаха 12 деца в окупираните от Израел Голански възвишения.
Израел предупреди Иран, че „ще плати висока цена за всяка агресия“, докато Иран настоява, че „наказателният отговор на агресора е законно право“.