Гюлетласкачка пробяга 100 м с препятствия в името на отбора

Белгийката Жолиен Бумкво донесе 2 т. на тима, но те не стигнаха за оставане в Първа дивизия на Европа

27 Юни 2023
Жолиен Бумкво на старта преди състезанието на 100 м с преп. на ст. "Шльонски" в Хожув.

Белгийска лекоатлетка привлече световното внимание върху себе си с крайно необичайна саможертва в името на отбора. 29-годишната Жолиен Бумкво - национална рекордьорка в тласкането на гюле, състезаваща се още в мятането на диск и хвърлянето на чук, взе участие в бягането на 100 м с препятствия по време на европейското отборно първенство в Хожув (Полша).

Включването на Бумкво в спринтовата дисциплина се наложи заради контузии и на двете хърделистки в състава на Белгия - титулярката на късата дистанция Ан Загре и специалистката на една обиколка Хане Клаес. Ако страната беше оставила своя коридор празен по време на състезанието, тимът щеше да бъде дисквалифициран и автоматично да изпадне във Втора дивизия.

"Отборът ми е най-важното нещо за мен. Не бих позволила да загубим с една точка разлика. Ето защо реших да взема участие в бягането на 100 метра с препятствия. Нямаше риск за мен, ако подходя спокойно. Може би веднъж в живота имаш възможност да бъдеш част от такова бягане. Наистина се наслаждавах на състезанието. Имаше известни съмнения в съзнанието ми, но сега мога да кажа, че съм горда от този нов опит, който придобих", сподели Жолиен.

Тя, разбира се, финишира последна в своята серия Б, след като пробяга дистанцията в кросово темпо и спираше пред всяко препятствие, за да го преодолее внимателно с цел да се предпази от травма. Бумкво спря хронометъра на 32,81 сек., повече от 19 секунди след като победителката Тереса Ерандонеа от Испания пресече финала за 13,22 сек.

Преквалифицирането на гюлетласкачката донесе не една, а цели две точки за отборното класиране, тъй като тя завърши на предпоследното 15-о място в общото подреждане на 100 м с препятствия. Причината е, че в по-силната серия А европейската шампионка Дитаджи Камбунджи (Швейцария) направи фалстарт и беше дисквалифицирана.

За жалост усилията на Жолиен Бумкво не бяха достатъчни и отборът на Белгия в крайна сметка загуби мястото си в Първа дивизия. Тимът събра общо 250 т. (12 от тях принос на гюлетласкачката, която се нареди 7-а в коронната си дисциплина с резултат 16,58 м) и остана на 6,5 т. от състава на Гърция (256,5 т.), който последен запази мястото си в елита.

"Подкрепата, която получих от публиката, наистина беше разтапяща. Зрителите крещяха и не мога да повярвам колко много хора бяха толкова мили. Когато бях по-млада, съм участвала в седмобои, а на препятствия съм бягала в състезания за последно преди 10 години - разказа белгийката. - Но и сега понякога тренирам с хърдели, за да имам повече подвижност и гъвкавост. Не е толкова непознато упражнение, но да го направя тук, на такова състезание, е цял нов свят за мен. Но наистина се насладих на всяка секунда."