В Норвегия бе намерен мъртъв кит белуга, за който се предполага, че е използван от руските тайни служби за събиране на информация. Преди пет години животното доплува до норвежкия бряг, оборудване с видеокамера и логотип на руска компания. Норвежците нарекоха кита Хвалдимир - комбинация от думата hval (кит на норвежки) и името Владимир, с очевиден намек към руския президент Владимир Путин.
За смъртта съобщи Себастиян Стренд, основател на организацията Marine Mind, която в продължение на няколко години следеше движението на Хвалдимир. Той каза, че причините за смъртта на животното все още не са известни, тъй като по тялото му не се виждат никакви увреждания. "Ние успяхме да извадим неговите останки и ги преместихме на хладно място, за да бъдат подготвени за аутопсия във ветеринарен институт", обясни той пред AFP. Според експертите китът е починал в сравнително млада възраст - той е бил на около 15 години, а продължителността на живот на китовете е до 60 години.
Хвалдимир бе открит край бреговете на Норвегия през април 2019 г. Първи го забелязаха рибарите около островите Ингёйя и Ролвсёй. Появявата му е странна, тъй като белугите много рядко се срещат толкова на юг от полярните ширини. При това тялото на кита е било омотано с ремъци, на които е била закрепена камера и етикет с надпис на английски «Equipment St. Petersburg» и логотипа на петербуржската компания "Снаряжение". Тогава от руската компания коментираха пред bbc.ru, че подобна екипировка се продава навсякъде - и в Русия, и зад граница.
Норвежкото разузнаване също се зае със случая и стигна до извода, че китът най-вероятно е задействан в руска изследователска програма.
Руският военно-морски флот отдавна се занимава с тренировки на морски бозайници за военни цели, съобщи норвежкото издание Barents Observer, което публикува и спътникови карти, на които се виждат специални мароски басейни за такива тренировки, недалеч от военните бази в Мурмаска област. Руските военни никога официално не са коментирали ролята на белугите във възможни изследвания, нито наличието на такива басейни.
Военният наблюдател Виктор Баранец заяви тогава пред Reuters, че най-вероятно белугите се използват за събиране на информация, а не за изпълнение на други бойни задачи.
Няколко дни след откриването Хвалдимир бе преместен в залива, недалеч от градчето Хаммерфест, в което живеят около 11 000 души. През първите седмици китът трудно се адаптираше и дори не се хранеше, което според учените е явен знак, че той е отвикнал от живот в естествена, дива, среда. За да спаси живота му, Управленито по рибарство одобри специална програма за наблюдение на кита. С течение на времето китът свикна с новата среда, напусна залива и започна самостоятелно да ловува. От 19 юли 2019 г. Norwegian Orca Survey даде на Хвалдимир статут на свободно плаващ кит.
В социалните мрежи периодично се появяваха видеа, на които китът играе с туристи.