Уикендът ще предложи ярко звездни явления с метеоритен дъжд и суперлуна. Метеоритният поток Леониди ще достигне пик тази събота и неделя, но ще се конкурира със суперлуна. Тя ще закрие много от падащите звезди освен най-ярките, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Леонидите са известни с бърз метеорен поток, като скоростта на движение на метеоритите може да достигне до 70 км в секунда.
Условията за наблюдение обаче няма да са много добри заради почти пълната луна. "Наблюдението в ранните сутрешни часове, когато луната е по-ниско в небето, може да подобри шансовете ви да видите повече метеори", коментира Шиам Баладжи от Кралския колеж в Лондон. "Наблюдението в ранните сутрешни часове, когато луната е по-ниско в небето, може да подобри шансовете ви да видите повече метеори". При добри условия за наблюдение при пика на потока могат да се наблюдават до 15 падащи звезди на час.
Тази година пикът на активността в неделя ще настъпи, когато Луната е на 98 процента пълна. Метеорният поток Леониди ще продължи до 2 декември. Най-подходящото време за наблюдение на падащите звезди е между полунощ и разсъмване, на място с малко разсеяни светлини, по-далече от градовете. Радиантът на метеорите от този поток (привидната точка, от която се появяват) се намира в съзвездието Лъв (Leo), откъдето произлиза и наименованието му.
Леонидите, чието родителско тяло е кометата 55P Темпъл-Тътъл, са един от най-старите известни метеорни потоци, както и един от най-бързите. Леонидите се движат със скорост около 70 километра в секунда и са считани за едни от най-бързите метеори. Поради тази причина е трудно да бъдат проследени ефективно с бинокли и телескопи, припомня агенцията.