Медия без
политическа реклама

От Велинград през Сандански за Париж - олимпийският маршрут на Петър Мицин

Новата звезда на българското плуване първо се уплашил от водата и се пробвал на ски

14 Юли 2023
Петър Мицин с треньора си Николай Вакареев и един от трите златни медала, които спечели на Евро `23 за юноши в Белград.
BGSWIM.COM
Петър Мицин с треньора си Николай Вакареев и един от трите златни медала, които спечели на Евро `23 за юноши в Белград.

В разстояние на пет дни в началото на юли Петър Мицин отвори безпрецедентна страница в историята на българското плуване и ясно се открои като най-новата изгряваща звезда на изстрадалия спорт в страната ни. Само на 17 г., момчето от Велинград спечели три квоти за олимпийските игри в Париж 2024 и стана първият българин със световен рекорд в плуването - с най-доброто време в историята на 400 м св. стил за младежи.

Всичко това се случи по време на европейското първенство за юноши до 18-годишна възраст в Белград. В сръбската столица Пепи спечели три континентални титли при подрастващите с три национални рекорда за мъже - на 200, 400 и 800 м св. стил, с които покри и нормативите за олимпиадата във френската столица (стандарт Б на най-късата дистанция и А на останалите две).

"Съвсем реално е да си пожелая медал от олимпиадата. Дано стане факт", сподели новата си амбиция Мицин при прибирането от Евро `23 у дома. Като се има предвид, че досега младежът не е оставил неизълнена своя цел, уверено може да се заключи, че и следващата е реалистична.

А началото на пътя му в професионалния спорт не е много обещаващо. Даже напротив -

 

за малко плуването да загуби завинаги нешлифования диамант,

 

но, за щастие, раздялата е само временна.

"Аз съм от малък град в Рило-родопската област, в който няма голям избор за спорт и извънкласни дейности. Бях във втори клас, когато майка ми Таня ме заведе на басейна. Първоначално се уплаших от водата, стори ми се много страшно. Година и половина ходих без никакво желание. Спрях да плувам и за кратко нищо не спортувах", спомня си Петър.

Роден е на 19 август 2005 г. в спортно семейство с баща бивш биатлонист и майка бивша лекоатлетка. В паузата от плуването решава да мине към зимните спортове - като татко си Петър-старши. Започва да тренира ски.

"Научих се да карам доста добре. Не съм ходил на състезания, но все пак това беше една възможна алтернатива. В ските обаче всичко беше на доброволни начала. Нямаше качествена екипировка за сериозни занимания, клубът се издържаше от дарения на местни бизнесмени", разказва Мицин.

В свободното си време Петър обича да е сред природата, харесва му да катери върхове:

"Като цяло гледам никога да не бездействам. Излизаме с приятели, караме колела, правим преходи. Велинград е заобиколен от невероятна природа и винаги, когато съм там, се възползвам от това. Фен съм на спа процедурите. Сауна, парна баня и масаж, те ме възстановяват след тежка тренировка."

Завръща се в плуването,

 

когато е 12-годишен и водата не може да го уплаши втори път.

 

И попада на най-добрата възможна треньорка по онова време - някогашната олимпийска надежда Йорданка Пенина.

"Когато отново отидох на басейна, се запознах с кака Данче. За мен тя стана втора майка. Успя да ме накара така да заобичам плуването, че то да стане мой начин на живот. За година и половина в клуб "Белмекен" кака Данче постави основите, на които сега стъпвам с увереност. Трагедията, която сполетя плувната общност във Велинград, ме накара да търся начин да продължа развитието си другаде."

Петър Мицин е един от десетките състезатели на "Белмекен", които изживяват ужаса от новината за тройното убийство и самоубийство в семейството на основателя на клуба Велчо Клешков. Също легендарен треньор, на 12 април 2020 г. той умъртвява съпругата си Йорданка Пенина и сина им Владимир и слага край на собствения си живот в разтърсващо битово престъплние, чийто мотив не е напълно изяснен и до днес.

"Насочих се към Сандански и сега съм състезател на "Вихрен". Трябваше да продължа да се развивам и мой личен треньор стана Николай Вакареев. Много съм доволен и от него, и от условията. Плуваме в 50-метров открит басейн с минерална вода, която е много добра за тренировки - тя е по-тежка от обикновената вода", споделя Мицин.

Постепенно

 

Пепи изгражда дълбока връзка със специалиста,

 

който е избран за №1 сред треньорите в българското плуване през 2021 и 2022 г.

"Не мога да искам по-добър наставник. Имам най-добрия. Избрах да продължа да тренирам при г-н Вакареев, защото в негово лице виждах човек, който може да ми даде нужното, за да продължа. Но той е повече от това. Бащински ме съветва, приятелски ме подкрепя. Хареса ми всичко още от първия ден, в който дойдох в Сандански. Една година живях в общежитието в спортното училище. На втората година и семейството ми ме последва", разказва Мицин.

Чувствата са взаимни и самият Вакареев говори с възхищение за своя възпитаник:

"Петър е изключително гъвкав и добре научен технически от Данчето Пенина. Функционален, което е добра база за бъдещите му резултати. Има силни крака. Изглежда як, но продължаваме да работим още върху физическата подготовка. За сила, скоростна издръжливост. Общата му физиологическа характеристика го прави подходящ за средните дистанции - 200 и 400 м св. стил. С него се работи лесно. Отговорен е. Поставя си цели, които преследва методично."

Дори и самият треньор обаче остана изумен от постигнатото от Мицин по време на европейското за юноши в Белград. След прибирането в България Вакареев сподели:

"Бях сигурен, че ще покрие втория си олимпийски норматив А за Париж, но не съм си и помислял, че ще постави световен рекорд. Успя да изненада не само всички, но дори и мен."

Сега всички тайно се надяват, че следващата голяма изненада от Петър Мицин ще дойде горе-долу догодина по това време. XXXIII летни игри започват на 26 юли 2024 г.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

плуване, Петър Мицин

Още по темата