Половината от американците смятат, че националните новинарски медии имат за цел да подвеждат, дезинформират или убеждават обществеността да приеме определена гледна точка чрез своите репортажи.
Огласеното от "Галъп" и фондация "Найт"( Knight Foundation) проучване надхвърля резултатите от други подобни, които показват ниско ниво на доверие в медиите. Запитани дали са съгласни с твърдението, че националните новинарски медии нямат намерение да заблуждават, 50% отговарят с не. Съгласни са само 25% от запитаните.
По подобен начин 52% не смятат, че разпространителите на национални новини „се грижат за интересите на своите читатели, зрители и слушатели“. А 23% от анкетираните смятат, че журналистите действат в интерес на обществото.
"Това беше поразително за нас - коментира Сара Фиорони, консултант на "Галъп". - Резултатите показаха дълбочина на недоверието и лошите чувства, които надхвърлят основите и процесите на журналистиката".
"Американците сякаш не смятат, че националните новинарски организации се интересуват от цялостното въздействие на техните репортажи върху обществото'', твърди Джон Сандс, старши директор за медиите и демокрацията на "Найт“.
Малка утеха е, че американците все пак имат по-голямо доверие в местните новини.
Информационното претоварване води до това 61 % да смятат, че множеството възможности за бързо стигане до информация затрудняват информирането, докато 37 % твърдят, че го правят по-лесно.
Като цяло 55% от анкетираните са заявили, че в отразяването на събитията има голяма политическа пристрастност, в сравнение с 45% през 2017 г.