Медия без
политическа реклама

Разследване за изчезнали деца мигранти взе наградата "Дафне Галиция"

23 Окт. 2024
Председателката на ЕП Роберта Мецола поздрави журналистите, работили по награденото разследване. Синът на Дафне - Матю Каруана Галиция, е крайният вляво.
Стопкадър ЕП
Председателката на ЕП Роберта Мецола поздрави журналистите, работили по награденото разследване. Синът на Дафне - Матю Каруана Галиция, е крайният вляво.

Разследването "Загубени в Европа" спечели тази година наградата за журналистика "Дафне Каруана Галиция", носеща името на убитата през 2017 г. малтийска журналистка.

По мащабното разследване за над 51 000 непридружени деца мигранти, които са изчезнали в Европа от 2021 г. до 2023 г. работят медии от Германия, Италия, Гърция, Нидерландия, Белгия, Ирландия и Великобритания.

Трансграничният журналистически проект разкрива шокиращия брой 51 433 деца, които са изчезнали след пристигането си в европейските страни между 2021 и 2023 г.
Само през 2022 г. са изчезнали 20 915 деца. Възможно е броят на изчезналите деца да е още по-голям, тъй като данните са събрани само от 16 държави, сред които Италия, Белгия и Нидерландия.

Според наличните данни най-голям брой регистрирани липсващи непридружени непълнолетни деца има в Италия - общо 22 899, следвана от Австрия (20 077), Белгия (2241), Германия (2005) и Швейцария (1226).

"Поискахме данни от 27 държави, 20 отговориха, като само част от тях предоставиха данни. Испания и Франция, например, не отговориха", разказа по време на церемонията Гиши ван Харен от "Смол медия", Нидерландия. "Деца, които пътуват сами, са международна отговорност", посочи тя.

В четвъртото издание на наградите, посветени на Дафне Галиция, участваха над 300 журналисти от цяла Европа. Финалистите бяха 13. 

На церемонията присъстваха синът на Дафне Галиция - Матю, както и председателката на Европейския парламент Роберта Мецола, сама тя от Малта. Тя посочи, че битката за свободата на словото не приключва със законодателството, свързано с нея и със защитата на журналистите. Това е постоянна битка. 

"Убийството на Дафне Галиция не спря ефекта от работата ѝ. Саможертвата ѝ за справедливостта и истината са наследство за всички нас", каза и зам.-председателката на ЕП Пина Пичерно.

Наградата се връчва всяка година в деня на годишнината от убийството на Дафне Каруана Галиция за изключителни журналистически постижения, които насърчават или защитават основните принципи и ценности на Европейския съюз като човешко достойнство, свобода, демокрация, равенство, върховенство на закона и права на човека, припомнят от ЕП. Независимото жури се състои от представители на медиите и гражданското общество от 27-те държави членки на ЕС и представител на Международната федерация на журналистите.

С наградата върви и паричното възнаграждение в размер на 20 000 евро.

Досегашни носители на наградата

2021 г. – "Проектът Пегас", координиран от Забранени истории

2022 г. – Документалният филм „Централноафриканската република под руско влияние“ на Клемент Ди Рома и Карол Валаде (ARTE/France24/Le Monde)

2023 г. – Съвместно разследване на крушението с мигрантския кораб „Пилос“ (Solomon, в сътрудничество с Forensis, StrgF/ARD и The Guardian)

Дафне Каруана Галиция бе малтийска журналистка, блогър и антикорупционен активист, която разобличаваше корупцията, прането на пари, организираната престъпност, продажбата на гражданство и връзките на малтийското правителство с т.нар. Панамски документи. След тормоз и заплахи тя бе убита при експлозия на кола бомба на 16 октомври 2017 г. Възмущението от действията на властите по разследването на убийството ѝ в крайна сметка доведе до оставката на министър-председателя Джоузеф Мускат. Евродепутатите отправиха сериозни критики във връзка с пропуските в разследването и през декември 2019 г. призоваха Европейската комисия да предприеме действия.

Матю Каруана Галиция говори днес за безнаказаността на убийството и корупцията и припомни.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Дафне Каруана Галиция