Медия без
политическа реклама

Скандалът с гей оргията разкри медийния контрол на Орбан

Според голяма част от новинарските източници в Унгария евродепутатът е участвал в домашно парти и се извинява за нарушаване на COVID-мерките

Йозеф Сайер подаде оставка, а повечето медии в Унгария неглижираха и разказаха непълно за скандала. На снимката - Орбан и Сайер (вдясно)

Ако следите новините в Унгария тази седмица, лесно бихте могли да си създадете напълно различна версия за участието на евродепутата Йозеф Сайер в гей парти. А също и да разберете как отразяването на скандала показва лицемерието на управляващата партия Фидес, обявяваща се в защита на традиционните семейни ценности и за ограничаване на правата на сексуалните малцинства.

От оскъдните репортажи в проправителствените и обществени медии в Унгария ще научите само, че Сайер, който е ключов съпартиец на премиера Виктор Орбан, се извинява на семейството си и избирателите, че е нарушил COVID-мерките, като е участвал в домашно парти в Брюксел. Но няма да получите никакъв контекст или допълнителни подробности.

Аферата "Сайер" показва степента, до която правителството на Унгария е успяло да установи контрол върху отразяването на политиката в страната, в която независимите медии са подложени на атаки от десетилетие. Във вторник (1 декември ), когато новината за Сайер гръмна, водещо събитие за уебсайта на унгарската държавна телевизия бяха последните данни за одобрението на Орбан под заглавие: "Никога досега унгарците не са били толкова доволни от който и да е министър-председател". Във вторник във вечерната емисия обществената телевизия излъчи накратко изявлението на Сайер, наблягайки само на извинението му.

Телеграфната агенция на страната MTI публикува един-единствен кратък материал, отново без контекст, базиращ се на изявлението на Сайер. В него той признава, че е участвал в домашно парти, но отрича да е употребявал наркотици, както и да е негово хапчето екстази, намерено от полицията в раницата му. В сряда журналисти от независимия новинарски сайт Telex.hu бяха спрени, докато задаваха въпроси по аферата "Сайер" на министрите, пристигащи за заседание. Също така полицията отцепи с кордон сградата, в която се състоя срещата. Telex.hu бе създаден преди няколко месеца от десетки журналисти, напуснали най-големия унгарски информационен портал Index.hu, след като той също попадна под контрола на управляващите.

Проправителствените медии тиражираха изявлението на Сайер, отново без да изяснят изцяло случилото се, като бързо насочиха вниманието върху времето на полицейската акция. Целта беше, на фона на европейския дебат за върховенството на закона, да се внуши, че чуждестранните разузнавателни служби се опитват да оклеветят евродепутата от Фидес. Само един проправителствен сайт - Pesti Srácok, предупреди в редакционна статия на първа страница за това как случилото се може да доведе до проблеми на изборите през 2022 г.

Габор Поляк от медийния мозъчен тръст Mérték Media Monitor заяви пред EUobserver, че проправителствените медии са се отнесли внимателно към проблема, поставяйки на преден план теориите за участието на разузнавателните служби и напълно игнорирайки факта, че Сайер е участвал в гей секс парти.

През последното десетиление Фидес изградиха медийна империя, установявайки контрол първо върху обществените медии и превръщайки ги в рупор на властта. След това бизнесмени, свързани с правителството, постепенно придобиха управлението на частните медии.

Позовавайки се на по-ранни изследвания на базирания в Будапеща тръст Mérték Media Monitor,  Поляк съобщава, че само 1/3 от анкетираните са заявили, че се информират от различни медии, докато 80 на сто от останалите 2/3 са доминирани от новинарски източници, свързани с Фидес. В същото време повечето независими унгарски медии се борят гласът им да бъде чут в ехо камерите, създадени от управляващите. Поляк разказва, че кабинетът успява да постигне господстващо положение като харчи огромни суми от парите на данъкоплатците за проправителствените и държавните медии. След идването на Орбан на власт през 2010 г. Унгария пропадна от 23-то до 89-то място в класацията на "Репортери без граници" за свобода на словото. Миналата година неправителствената организация констатира за Унгария "ниво на медиен контрол без прецедент в държава-член на ЕС".

Днес - 3 декември, се очаква ЕК да обяви  План за действие за демокрация, чиято цел отчасти ще е да укрепи свободата на медиите и плурализма в Европа. Според Поляк най-осезаемата помощ за независимите унгарски медии ще бъде финансирането от ЕС. "Унгария е уникален случай, никъде медиите не са в толкова лошо състояние, дори и в други страни с популистки тенденции. Пари са необходими", казва той.

Още по темата