Ако Бойко Борисов беше кандидат-студент и развиваше тема по история за националноосвободителните борби на българите в Македония и Одринска Тракия, щеше да получи двойка заради сравнението на Гоце Делчев с Че Гевара. А то щеше да се превърне в поредния кандидатстудентски бисер.
На откриването на икономическия форум в Пловдив Борисов се изказа по конспект от теми, които не беше коментирал няколко дни. След като обясни как ГЕРБ е върнал растежа на българската икономика, а България е съживила темата за Западните Балкани, премиерът засегна и спора за народността на Гоце Делчев. Въпросът отново стана актуален, след като от македонския екип в съвместната комисия, създадена по силата на Договора за добросъседство, заявиха, че Гоце Делчев не е българин, а македонец, и поискаха съвместно честване на паметта му на 7 октомври. България отхвърли предложението, тъй като на тази дата през 1946 г. академик Тодор Павлов, член на БКП и на назначения от ОФ Регентски съвет, предава тленните останки на българския национален герой на Македония.
"Нашият герой Гоце Делчев стана повод за коментари във всички посоки, а то дори ако погледнем, е жалко. Защото това е един български герой, който е желал, който се е жертвал, който е заложил всичко за свободата на Македония. По същия начин един Че Гевара, който е аржентинец, е отишъл да се бие за свободата на Куба и загива в трета страна".
Сякаш премиерът е изрекъл това изречение по заръка на Коминтерна, който близо петдесет години се опитваше да помакедончи една група българи. Борисов звучи като подгласник на президента на Република Северна Македония Стево Пендаровски, който заяви, че било "безспорна историческа истина", че Гоце Делчев се самоопределя като българин, но историческа истина било и това, че той се е борил за македонска държава. Не за свободата на македонските българи.
Ако Бойко Борисов беше сравнил Гоце Делчев с висшия кубински партиен функционер Че Гевара при соцрежима, вероятно щеше да бъде партийно порицан от БКП. Не заради Гоце, чието дело онзи режим ни най-малко не величаеше, а заради другаря Гевара.
Образът на Ернесто (Че) Гевара, някогашна дясна ръка на лидера на кубинската революция и несменяем управник на Куба Фидел Кастро, днес е бранд, обрасъл с митологеми за борбата срещу капитализма и американския империализъм. Пропагандната машина пропуска фактите, които биха затъмнили този лик - за множеството убийства, извършени по негова заповед, за изпратените в трудови лагери дисиденти и хомосексуални, за търговията с дрога, страстта му към лукса, жестокостта и арогантността му, манията му за величие… Нищо от чертите на този висш партиен функционер не откриваме в биографията на Гоце Делчев, написана от Яворов, който е бил четник и негов съратник. А в тази документалистика, писана от първа ръка, поетът цитира Гоце Делчев, който предупреждава да не се излага на "турски преследвания и жестокости българското население в Македония":
"- (...) Българите в Македония носят почти сами върху гърба си товара на революцията - и те са нужни, за да се продължи борбата ни, докато постигне крайната си цел.
- (...) Да се хвърли цяло Турско в анархия, да се разклати царството на султана от основа, да се направи положението нетърпимо по-нататък.
- Разбира се, друго е, ако бихме имали една нова гръцко-турска или някоя сръбско-турска, или най-после българо-турска война; обаче лошо бихме се отплатили на България за многобройните нейни жертви подир нас, ако искаме да я вкараме боса в огъня.
Тъй проповядваше Гоце, защото само любовта към народа го ръководеше на всяка стъпка в бурния негов живот. Той искаше свобода за македонското население, а не за македонската земя."*
Внимавал ли е Борисов в "университета на Живков"?
Преди време Борисов каза, че Тодор Живков и Царят са му като два университета. Само че вероятно не е внимавал много в единия, иначе щеше да знае, че през 1963 г. Живков обявява за грешна линията на БКП и Георги Димитров, сиреч на Коминтерна, за Пиринска Македония. Ясно е, че на Договора за добросъседство между София и Скопие ще се пречи. Едва са наченали инициативите за съвместните чествания, а костите на мъртвите герои пак са ползвани като пропагандни бухалки. Ако Северна Македония и България стигнат до общи учебници, за историците сигурно ще са необходими емисари от ООН.
Иначе е странно как Бойко Борисов се е сетил за Че Гевара. Да не би да има от онези тениски с лика му?
----------------
*Из биографията на Гоце Делчев от П. К. Яворов от глава "Въстание през май? Село Баница".