Германският канцлер Ангела Меркел се надяваше, че местните избори в богатата южна провинция Бавария ще помогнат за възстановяване на усещането за стабилност на политическия живот след първата година от четвъртия й мандат, белязана от кризи. Но още преди вота проучванията за нагласите на избирателите вещаеха катастрофален резултат за баварските съюзници на Меркел - партията Християнсоциален съюз (ХСС), като е вероятно изборите да доведат до сериозни промени на германската политическа сцена, включително отново да се постави въпросът за бъдещето на канцлера.
С поразителните си планински пейзажи, приказни замъци, типични кожени панталони и духови оркестри Бавария играе съществена роля за формиране на образа на Германия по света. През септември 2015 г. провинцията обаче се озова в епицентъра на германския - а и европейския, политически дебат, след като поток от кандидати за убежище, предимно от Близкия изток и Африка, влезе през южната й граница, минавайки преди това през Западните Балкани. Меркел все още се сблъсква - и в коалиционното си правителство, и в по-широк, електорален план - с политическите последици от решението си да остави границите на Германия отворени за мигрантите, за да предотврати хуманитарна катастрофа. Широко прогнозираният изборен провал на съюзниците й в Бавария демонстрира, че след повече от 13 години във властта тя е навлязла в период на политически преход.
В предизборната си кампания за регионалните избори управляващият в Бавария от над 60 години свръхконсервативен
ХСС се опита да се позиционира по-вдясно,
за да защити грижливо пазеното си абсолютно мнозинство от противопоставящата се на имиграцията "Алтернатива за Германия" (АзГ). На изборите през септември 2013 г. ХСС спечели 47.7% от гласовете, но сега подкрепата за партията е спаднала до едва 37 процента, както сочат изборните резултати. АзГ събра около 10 процента от гласовете. При тези нагласи тя затвърди още повече политическата си мощ в цялата страна, като сега е представена в националния парламент, както и в 15 от 16-те регионални парламенти. Партията традиционно поиска да се свикат предсрочни избори, но засега това е много малко вероятно.
Унизителният резултат в Бавария за пореден път ще постави под въпрос и бъдещето на вътрешния министър на Меркел и лидера на ХСС Хорст Зеехофер, който вече заяви, че ще поеме политическата отговорност за грандиозния провал на неговата политика. Представители на ръководството на ХСС вече открито хвърлят върху него вината за очаквания изборен провал на партията. На всичкото отгоре и другият коалиционен партньор на Меркел - Германската социалдемократическа партия(ГСДП), се представи направо трагично в най-богатата немска провинция, като подкрепата за нея е намаляла наполовина от изборите през 2013 г. - от 20% на 9 на сто. Това извади отново на преден план и тлеещото напрежение в самата ГСДП, свързано с участието на партията в управляващата "голяма коалиция", и вече се появиха нови призиви партията да излезе от управлението. Същевременно опитът на баварския премиер Маркус Зьодер от ХСС да завладее нов политически терен вдясно, като заеме по-твърдолинейна позиция за миграцията и насърчава традиционните баварски ценности, се провали и породи страничен ефект. Вместо да спре спада в подкрепата за ХСС, кампанията на Зьодер, изглежда, е тласнала повече от либералните избиратели в ръцете на левоцентристката формация "Зелените", които заемат прогресистка позиция по отношение на миграцията и вече е втора политическа сила в Бавария. Така има възможност ХСС да бъде принуден да влезе в нелека коалиция именно с тази формация. Друг голям победител в изборите са независимите местни консерватори "Свободни избиратели", които се затвърдиха окончателно като трета политически сила в провинцията и сега могат да се окажат ключови при едно бъдещо управление с ХСС.
Този месец се задава още една тежка изборна битка,
в западната провинция Хесен. При това положение фокусът на националната политика вече е насочен към партийния конгрес на Християндемократическия съюз(ХДС), на който Меркел вече се кандидатира за преизбиране като лидер на ХДС. "Ако Меркел не оцелее, ХДС ще има огромен проблем", каза берлинският политолог Волфганг Меркел, цитиран от "Дойче веле". Засега консерваторите не разполагат с "убедителна фигура, която да бъде приемник на Меркел", добави той. Премиерът на Хесен от ХДС Фолкер Буфие - близък сподвижник на канцлерката - отхвърли тиражираната в медиите информация, че канцлерът можело да се откаже от поста си начело на партията, и е убеден, че тя ще си осигури "несъмненото одобрение" на партийния актив през декември. С оглед на това, че повечето анализатори очакват Меркел да се оттегли преди следващите избори през 2021 г., тъй като тя е поставена под натиск и по друга линия, от напиращото за промяна ново поколение в партията й. Вече има искания за обновление в ръководството на ХДС, както и за нов курс по въпроси от изключително важно значение като този за миграцията.
"Светът се променя стремително", каза Меркел наскоро на конференция на младежката организация на ХДС, след като лидерът й предизвика партията да излезе с повече "конкретни идеи" и по-малко "празни думи". Водачът на младежката организация Паул Цимяк подари на канцлера чифт дебели чорапи и жълт дъждобран с думите, че трябва да е подготвена за предстоящите политически бури. "По този подарък съдя, че няма да ме оставите вън на дъжда", отвърна шеговито Меркел.
-----------------------------------------------
Зелените печелят в Европа за сметка на левицата
Зелените политически партии спечелиха най-много от изборите в Люксембург, Белгия и Германия за сметка на левите, съобщават "Блумбърг" и "Политико". На проведените в неделя парламентарни избори в Люксембург "Зелените" и Пиратската партия спечелиха места в 60-местния парламент, докато социалистите, либералите и консерваторите понесоха загуба на избирателна подкрепа. Като цяло изборите в Люксембург се печелят от Християнската социална народна партия (консерватори), партията на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който е бивш премиер на страната. Но партията губи две места, като остава с 21 мандата. Демократическата партия (либерали) на настоящия премиер Ксавие Бетел печели 12 места, но губи едно. Коалиционните партньори на Бетел, Люксембургската социалистическа работническа партия, губят три места и влизат в парламента с 10 мандата. Зелената партия, която е в правителството от 2013 г., добави още три места към своите шест мандата. Пиратската партия за първи път влиза в парламента, като печели две места. "Ясно е, че хората искат "Зелените" да бъдат в правителството", обявиха от партията. Резултатът открива възможност да се поднови настоящата коалиция между либералите, социалистите и "Зелените". Въпросът е дали консерваторите отново няма да управляват и дали социалистите ще отидат в опозиция след загубата.
"Политико" пише, че "Зелените" в Европа не постигнаха колосален изборен успех, но победиха през уикенда и отчитат напредък. В Бавария те са първи в седемте най-големи градове в германската провинция, включително Мюнхен, след като бяха подкрепени от около 30%. Като цяло те изпревариха социалдемократите и крайнодясната "Алтернатива за Германия", за да спечелят втората позиция след Християнсоциалния съюз.На местните избори в Белгия "Зелените" завършиха втори в Брюксел и има вероятност техни кандидати да заемат кметски постове като част от нова лява коалиция. Като цяло те са на първо място в четири брюкселски района, включително и в "Иксел", където са някои европейски институции. 29% от белгийците гласуваха за "Зелените".
Социалистите загубиха почти навсякъде. В Бавария социалдемократите привлякоха само 1 на 10 гласоподаватели, което е наполовина по-малко в сравнение с 2014 г. и с 2/3 от 1998 г. В Люксембург социалистите постигнаха най-лошия резултат от век, а в белгийския град Антверпен, който от десетилетия се управляваше от социалдемократите, левите спечелиха едва 11% и се сринаха до трета позиция.