Медия без
политическа реклама

Без твърдото сработване на Борисов и Пеевски нямаше да сме в това положение

Няма как да водиш БСП, ако не обединяваш хората в партията, казва депутатът от левицата Антон Кутев

30 Септ. 2019
Антон Кутев е роден през 1968 г. в София, икономист по образование. Трети мандат народен представител от БСП, преди това беше и общински съветник в столицата. Член е на Националния съвет на партията. Преди лятната ваканция тази година соцръководството го свали от поста зам.-председател на ПГ на левицата заради идейни различия.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Антон Кутев е роден през 1968 г. в София, икономист по образование. Трети мандат народен представител от БСП, преди това беше и общински съветник в столицата. Член е на Националния съвет на партията. Преди лятната ваканция тази година соцръководството го свали от поста зам.-председател на ПГ на левицата заради идейни различия.

- Г-н Кутев, БСП в кондиция ли е за местните избори предвид скандалите, които се случиха непосредствено преди официалния старт на кампанията в партийните организации във Варна, Сандански, Велико Търново и други места?

- В по-добра кондиция сме, отколкото бяхме на миналите местни избори преди 4 г. Между другото, тези избори са най-трудните за ръководството на партията. Убеден съм, че резултатите ще бъдат видимо по-добри, отколкото на предишните местни. Те обаче задължително ще доведат до проблеми в ръководството на БСП, защото всяка партия е чувствителна към местни избори, тъй като касаят изключително много хора. Това са процеси, които трудно се удържат и се контролират. Резултатът със сигурност ще бъде проблематичен, но ще имаме по-добри резултати.

- Защо да са проблемни за партийното ръководство?

- Защото ръководството влезе доста грубо от гледна точка на правилата. Последният човек съм, който ще защитава Борислав Гуцанов около варненските проблеми, примерно. Въпросът е обаче, че когато местната организация нареди листата, Националният съвет (НС) не може да я пренареди, защото е противоуставно. Надявам се никой да не заведе дела, но ако го направи, той може да спечели. И представете си някой от БСП да води дела срещу ръководството, какъв ще е резултатът от всичко?!

В края на краищата законността и демокрацията се крепят на някакъв ред. Ние имаме разписан такъв и в неговите рамки нещата трябва да се спазват. В противен случай цялата идея за организация се разпада. Не можеш да ръководиш организация през нейния разпад, тоест не можеш да искаш да си лидер на една партия и да нарушаваш устава й.

- Но Корнелия Нинова не може да не го осъзнава. Или е продължение на поведението й от последния конгрес през лятото, когато оттегли вече подадената пред Националния съвет (НС) оставка?

- Тогава също ставаше дума за нарушаване на устава, защото в него ясно пише, че оставка не се подава пред конгреса, а пред НС. Конгресът трябваше само да узакони оставката. Нинова можеше да задейства и други механизми - включително да иска вот на доверие от конгреса и той да й го даде, което щеше и да се случи. Защото в левицата не искаме крамоли, битки за върховете. Убеден съм, че никой в НС не иска да влиза в поредните противоборства. Аз също не искам битки, но искам ръководителят на партията да спазва правилата. И в тези правила да се дава възможност да се развиват хората в БСП. Партията сме всички ние - не Корнелия Нинова, не Сергей Станишев или друг. Няма как да правиш политика, ако не успееш да обединиш хората си. Всичко друго е разруха и разпад.

- В БСП постоянно се чуват гласове за обединение, за спиране на вътрешните войни и пр., а напоследък Нинова все повече е обвинявана, че управлява еднолично.

- Партията не се управлява изцяло еднолично, защото има някакъв ред - НС и Изпълнително бюро. Друг е въпросът до каква степен това бюро в момента е в състояние да бъде регулатор на процесите в партията и до каква степен просто повтаря идеите на Нинова. Не съм против лидерството да се проявява под една или друга форма, но то трябва да прави две неща - да води към полезна за общността цел и да има резултати и да се прави по правила, които да поддържат тази общност.

Най-тежкото, което разрушава една организация, е нарушаването на правилата от самото ръководство. В момента, в който това се случи, се стига до разпад. Същото е и в държавата.

- В този контекст последните месеци държавата се тресе от протести, има обществен отпор срещу единствената кандидатура за главен прокурор - Иван Гешев. Той тема табу ли е за БСП, защото не се чу някаква ясна позиция на левицата?

- Не е табу. Корнелия Нинова изрази ясна позиция, в която има логика. Тя каза, че всички тези проблеми, които съществуват около избора на нов главен прокурор, бяха заложени в т. нар. съдебна реформа, в разделянето на Висшия съдебен съвет на две части и пр. Тогава заявихме, че всичко това ще доведе до проблеми, което се и случва. Не парламентът избира главния прокурор по конституция, но нашата работа е да напишем законите така, че те да работят и обществото да върви напред.

Друг е въпросът можеш ли да стоиш извън злободневието. Можеш ли, когато хората са на улицата, когато има  протести, да стоиш в една царствена извисеност и да заявяваш "Аз ви казах!" Настоящата власт със законодателните й инициативи, с действията й, се обезсмисля все повече. Определени хора, които всички знаем, започват да овладяват всичко. Защото връзката между Гешев и определени депутати от ДПС е абсолютно недвусмислена.

- Кажете кои са те?

- За мен е очевидно, че Делян Пеевски има тежко влияние върху съдебната система на различни нива. Дали това влияние е до степен на пълно подчинение, или е частично, е отделен въпрос, но виждам, че той го има.

- Как се стигна до това влияние и кой му го позволи?

- Идеята, че Пеевски е станал толкова силен, несъборим и незаобиколим благодарение на Бойко Борисов, не е вярна. Борисов е един от хората, както и правителствата му. Както и благодарение на услугите, които са си правили помежду си. Те са съществена част от сегашната ситуация, но тя не е единствена. Делян Пеевски е явление, което се ражда по-рано и зад него, за съжаление, стоят сили от цялата политическа система. И продължава да въздейства по всякакъв начин. Учудвам се на енергията, с която влиза в конфликти с цялата държава, имайки усещането, че е недосегаем.

Най-много ме плаши наглостта, че можеш да правиш всичко това. Все пак, когато управляваш сериозна част от медиите, дори мисля, че в момента започва да придобива монопол в тях, и когато имаш тези влияния, изкривяваш демократичната система на страната и това вече се превръща в политически проблем. Всички политически сили имат заслуга да се стигне дотук, но последните 10 г.  на практика са на Борисов. Без твърдото сработване на Борисов и Пеевски нямаше да стигнем до тази ситуация.

Големият въпрос е има ли сила, която може да спре всичко това, тоест политическата ни система и държавата да могат да излязат на прав път, ако се окаже, че все пак тя съществува. За мен силата е някакъв комплекс от политически фактори и гражданско общество. Защото тези фактори очевидно са слаби и няма как да го направят сами.

- Имаме протест срещу Гешев, протести за свободата на словото и срещу случващата се политическа намеса в БНР, започна шпионски скандал, "Апартаментгейт", афери с къщи за гости и какви ли не други скандали. И във всичко това БСП, вместо да се заяви като истинска опозиция, тя се занимава със себе си и по-незначителни въпроси...

- Да, можеше и трябваше БСП да го направи. Но не мисля, че през цялото време само губим. Когато оценяваме дейността на настоящото ръководство, не трябва да смятаме, че тя се състои само от загуби. Трябва да видим обаче как да продължим нататък - с достатъчно ясна визия.

БСП има два основни проблема. Ние обсъждаме всички проблеми и даваме мнения по тях, което не води доникъде. Вярно е, че като си в опозиция, нямаш и много от инструментите за действие, които държи управляващата партия. Въпреки това политическо действие е възможно и от говорене се налага да се мине към действие, което и ключово.

Другият проблем е, че сме прекалено реактивни на дребни проблеми и нямаме последователна политика. Не успяваме да създадем в гражданите и избирателите впечатлението, че ние сме наясно със себе си. Накрая, като питаш за какво се бори БСП, на хората не им е ясно.

Смисълът не е кой ще управлява БСП, а възможно ли е да отвоюваме нормалните неща за хората. Над 1 млн. са тези, които са под линията на бедността, стотици хиляди са работещите бедни, които нямат пари да изкарат до края на месеца, почти рухнала здравна система, пенсионната система е пред колапс и вероятно скоро ще видим резултата от него. Това са реалните проблеми. Искам да видя човека, който ще изкара държавата от тази ситуация. Който има визията за 5 или 10 г., който хваща верижката и започва да тегли страната...

- В БСП има ли такъв човек?

- Убеден съм, че го има. Но ни е нужна друга чуваемост, трябва да седнем и да се разберем, че имаме общи цели, а не през цялото време да играем тази партизанщина и едните да цакат другите. Опитвам се да бъда позитивен и да помагам каручката да бъде изтеглена и доколкото мога да заявя позиция, когато виждам, че нещата не са верни. Това не е борба за власт, а за оцеляване на партията.

- Какво ще приемете за успех след тези избори?

- Мая Манолова има шансове за успех в София и това би било пробив и на БСП за столицата. Въпреки че Манолова се дистанцира от партията, което може би в дадени размери е правилно, но има смисъл да се прави всичко, ако най-накрая има ляв кмет тук. Няма да оправдае евентуални други загуби. Но най-важното е дали можем да отвоюваме реални възможности за гражданите независимо членове на коя партия са. Да успеем да притиснем чувството за безизходица, че няколко човека тормозят нацията. Трябва да бъдат махнати по някакъв начин от обществения процес - не заради лична омраза към тях или с линч.

- Казвате трябва, а може ли?

- Трябва да може. Ако някой каже, че не може, то това би бил краят на обществото ни. 

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?