Във финалната фаза на конкурса на Съвета за електронни медии за генерален директор на БНТ ще се изявят всички кандидати, които през май поискаха да участват в него. Така членовете на медийния регулатор не се впуснаха в процедурни прийоми и дадоха възможност на осемте претенденти за поста да изложат концепциите си за управлението на обществената телевизия. Петимата в СЕМ не се вслушаха и в призива на бивши кадри на БНТ да не допускат до надпреварата действащия й шеф Емил Кошлуков, който се бори за втори мандат. Освен Кошлуков за поста ще се борят Сашо Диков, който бе основен конкурент на Кошлуков на конкурса преди 3 г., бившият шеф на новинарите в Би Ти Ви Венелин Петков, който също е работил в БНТ, а също и дългогодишният спортен коментатор на „Сан Стефано“ 29 Сашо Йовков. Останалите в конкурса са университетският преподавател Светлана Божилова, членът на УС на БНТ Василена Матакиева, бившият юрисконсулт на телевизията Ирина Величкова и ексдиректорът на БНР в Кърджали Красимир Ангелов.
Кандидатите ще бъдат оценявани от двамата представители на президента Радев в СЕМ - председателя Соня Момчилова и най-новия му член Габриела Наплатанова, бивш репортер в Би Ти Ви. Други двама членове също станаха част от регулатора в рамките на това Народно събрание. Юристът Симона Велева бе предложена от "Продължаваме промяната", а журналистът Пролет Велкова влезе по настояване на "Демократична България". Петият член на СЕМ е Галина Георгиева, избрана преди три години с гласовете на ГЕРБ и ДПС . За да бъде избран нов генерален директор на БНТ, на 29 юни най-малко три от изброените дами трябва да гласуват за един и същ кандидат. Ако това не се случи от първия път, след час се насрочва второ заседание, на което трябва да бъде постигнат реципрочен резултат. При нов неуспех следва трето гласуване, а при поредна липса на поне три гласа конкурсът за БНТ ще се прекрати. Досега до подобен прецедент не се е стигало.
Ендшпилът на процедурата за нов началник на телевизията,
която се издържа от данъкоплатците, ще се изиграе в обстановка, в каквато той също не се е играл – властта в държавата се клати, а съставните й части се замерят с компромати. Парадоксално или не, разногласията в управляващото мнозинство обаче може да се окажат добра новина за обществената телевизия, а и за всички медии в България. Причината е, че от коалицията се отлюспи точно ИТН, която имаше най-дискусионни идеи и планове за тях.
От партията на Слави Трифонов не криеха, че силно се вълнуват от конкурса за генерален директор. Не криеха и че имат желание да играят основната роля при бъдещо пренаписване на медийното законодателство. Шефът на ПГ и на ресорната комисия по култура и медии Тошко Йорданов нееднократно заяви, че единствено в ИТН има хора, които разбират от медии и по-специално от телевизии, и че останалите трябва да ги слушат. Далеч преди старта на конкурса стана ясно, че Трифонов и сценаристите около него вече са избрали Камен Воденичаров. Не стана ясно в качеството си на какви шоумените преговарят с бившия кукувец, при положение че конкурсът се провежда от СЕМ. А ИТН нямат свой представител в органа.
В крайна сметка Камен Воденичаров не внесе документите си за конкурса. ИТН вече показаха, че са склонни да предлагат съмнителни идеи и дори да скандализират обществото с предложенията си в сферата на медиите. В един от предишните парламенти Тошко Йорданов директно заяви, че журналистите трябва да бъдат съдени с Крумови закони. В това Народно събрание Йорданов заговори за „дисциплиниране“ на сайтове и телевизии и за засилена наказателна отговорност за публикации без автор. Схващания, които максимално доближиха ИТН до ГЕРБ и до ДПС, през чиято съвместна многогодишна доминация в сферата на медиите България падна до 112-о място в света по свобода на словото.
ИТН скандализира и с предложението си Мартин Карбовски
да бъде избран за нов член на СЕМ. Най-дискусионното в случая бе, че хората на Трифонов предложиха мястото на човек, който като телевизионен водещ бе сред рекордьорите по получени санкции за нарушения на Закона за радиото и телевизията. Изглежда, и самият Карбовски схвана абсурдността на това предложение, което самият той отклони.
Второто положително за БНТ е, че решителната част от конкурса със сигурност няма да върви по предварително начертан сценарий, както това ставаше във времената на ГЕРБ. Всички помнят как партията на Бойко Борисов тикаше Кошлуков напред и заглаждаше неравностите по пътя му към шефския етаж на "Сан Стефано" 29. През 2019 г. това бе лесно, защото ГЕРБ напълно бяха овладели СЕМ. По това време 3-ма от петимата негови членове бяха креатури на управляващата партия. По-късно нейните представители станаха дори четирима. Затова предишният конкурс за шеф на БНТ се превърна в досадна формалност, която трябваше да легитимира решение, взето извън СЕМ. Фарсът лъсна най-видимо от признанието на бившия член на съвета Бетина Жотева, която при изслушванията преди 3 г. директно призна, че най-добрата управленска концепция е на Сашо Диков. Въпреки това тя гласува не за него, а за Кошлуков.
Както стана дума,
днес нито един политически център няма мнозинство в СЕМ
Това би трябвало да означава, че следващият директор на БНТ ще бъде избран след споразумение между представителите на две или повече формации. Това споразумение може да бъде между хората на Радев и тези на "Продължаваме промяната" и/или на "Демократична България". Друг вариант е Симона Велева и Пролет Велкова да се обединят около един кандидат и да привлекат на своя страна някой от квотата на държавния глава. Третата възможност е ключова роля в конкурса да изиграе любимката на Вежди Рашидов - Галина Георгиева, която да наклони везните в едната или в другата посока.
Засега като фаворит в конкурса за БНТ се спряга бившият шеф на новините на Би Ти Ви Венелин Петков. Преди дни самият той призна, че след включването му в надпреварата нездравият медиен интерес към него се е увеличил. "Мощен кафяв залп в “пресата” по мой адрес след над година мълчание. Явно някой много се притеснява от участието ми в конкурса. Напомням, че в Република България за разпространението на лъжи и клевети чрез средствата за масова информация се носи наказателна отговорност", написа Петков във Фейсбук. Друг кандидат, чиито виждания как БНТ да се превърне в по-съвременна телевизия със сигурност ще предизвикат интерес, е споменатият Сашо Диков. Бившият спортен спец със сигурност може да се похвали, че като бивш програмен директор на Канал 3 и на закритата във времената на ГЕРБ телевизия BiT e постигнал добри управленски резултати. И че може да предаде опита си и на БНТ, от която е тръгнал. Още повече че през 2019 г. СЕМ незаслужено отне победата му в миналия конкурс за телевизията майка, давайки я на Кошлуков.