Медия без
политическа реклама

Избори

Борисов иска да остане до избора на нов главен прокурор

Три са първостепенните ни задачи, ако БСП вземе властта - върховенство на закона, икономика и доходи, казва лидерът на БСП Корнелия Нинова

Корнелия Нинова е родена в село Крушовица, Врачанско. Завършила е Националната гимназия за древни езици и култура в София, а висшето си в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски“. В периода 1995 – 1996 г. е юрисконсулт на Столичната община. След това за две години е следовател в столичната следствена служба. От септември 2005 г. до март 2007 г. е зам.-министър на икономиката и енергетиката. След това става депутат. На 8 май 2016 г. е избрана за председател на БСП.
Корнелия Нинова е родена в село Крушовица, Врачанско. Завършила е Националната гимназия за древни езици и култура в София, а висшето си в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски“. В периода 1995 – 1996 г. е юрисконсулт на Столичната община. След това за две години е следовател в столичната следствена служба. От септември 2005 г. до март 2007 г. е зам.-министър на икономиката и енергетиката. След това става депутат. На 8 май 2016 г. е избрана за председател на БСП.

- Г-жо Нинова какви са очакванията ви за представянето на БСП на евроизборите? 

- Работим, за да ги спечелим. Решението е в ръцете на народа. За нас е важно колкото може повече хора да гласуват свободно и вотът им да не бъде подменен. Изборите са изключително важни и за бъдещето на Европа, и за промяната в България. Победата над ГЕРБ би поставила началото на нов модел на управление.

- Ако БСП победи ГЕРБ, какви са следващите ви ходове? Ще поискате ли предсрочни избори? 

- Загубата на ГЕРБ ще означава, че са загубили доверието на българските граждани и нова политическа ситуация. Без доверие те нямат легитимност да управляват повече, така че оставката е неизбежна. Борисов сега заявява, че няма да я подаде не защото се чувства силен да управлява. Управляващите не искат да се разделят с властта на всяка цена и с всички средства.

Премиерът иска да остане до избирането на следващия главен прокурор, за да си гарантира безнаказаност. Така че който иска да свалим клептократичния режим на Борисов, да има справедливост и развитие, да излезе и да гласува.

- Преди дни казахте, че режимът "Борисов" си отива. Готова ли е БСП да вземе властта и да управлява?

- Властта е следствие от доверие, получено на избори. Що се отнася до управлението - знаем какво искаме да постигнем, знаем и какви са средствата за това, имаме необходимите компетенции. Ние сме единствената партия, която още преди година изготвихме "Визия за България“. Работихме я с помощта на десетки специалисти. Обсъдихме я в над 500 срещи в цялата страна. Тя е възможна и максимално одобрена от професионални общности. "Визия"-та не е просто партийна алтернатива. Тя е национален план за нов модел на икономика, здравеопазване, образование, доходи, национална сигурност, демография и в други сфери.  Новият екип на партията знае какво трябва да се прави, как да се прави, за да може да се подобри животът на всички в България.

- Очевидно е, че всички сектори се нуждаят от реформи. Откъде бихте започнали?

- Така е. Почти всяка сфера от обществения живот е в тежко състояние. За мен три приоритета в момента са първостепенни: върховенство на закона, икономика, доходи. Върховенство на закона, за да има справедливост, реални инвестиции и да се спре корупцията и изтичането на милиарди в кражби и сива икономика. Тези средства ще отиват вместо в нечии джобове в реална икономика и производство. Те ще осигурят средства за по-високи доходи и социална политика, здравеопазване и образование.

- Всички говорят за върховенство на закона, но виждаме че такова няма. Как бихте го осигурили?

- В това е проблемът. Само говорят, но не действат. Голяма част от корупцията е в усвояването на евросредствата. Не съм чула някой да е осъден досега. Решението е в европейската прокуратура начело с Лаура Кьовеши. Тази прокуратура ще разследва злоупотребите с европейски пари. Това ще има незабавен дисциплиниращ ефект. Що се отнася до националния бюджет и общинските бюджети - нов закон за КПКОНПИ.

Изработили сме го и го внесохме в парламента още преди половин година. Отхвърлиха го. Видяхте докъде стигнаха с къщите за гости, асансьорите, строежите, ремонтите в София и Варна и какво ли още не.

- Управляващите твърдят, че има висок ръст на БВП и икономиката се развива. А вие искате промени. В каква посока да са те?

- С този ръст няма да се доближим до стандарта на живот в Европа още десетки години. Освен това либералният модел се изчерпа. Той доведе до свръхконцентрация на икономиката в монополите и уби възможността за конкуренция. Малкият и среден бизнес е притиснат от бюрокрация и свръхрегулация.

За да стартираш нов бизнес, са ти необходими между 40 и 50 документа. Постоянно променящото се законодателство държи бизнеса в несигурност и нежелание да инвестира. Ние винаги сме смятали, че пълното оттегляне на държавата е грешка. И времето го показа, дори в далеч по-силни и стабилни икономики в света. Редица държави започнаха преди три-четири години да се връщат към политика, в която държавата има активна роля в икономиката чрез мерки за стимулиране, кредитиране, намаляване на регулациите, инвестиции във високотехнологични производства, публично-частни партньорства, по-високи екологични стандарти. Това е правилният път.

- Значи основен приоритет ще е повишаването на доходите. Обвиняват ви, че социалистите харчите готови пари и причинявате кризи. Как ще отговорите на това?

- Едно общество може да изхарчи толкова, колкото произвежда. Другото би означавало заем и трупане на дълг. Пари в държавата има. Разпределят се неправилно и страшно много се връщат при управляващите под формата на лично облагодетелстване. Ако се спрат пробойните, от които изтича национален ресурс, и се променят приоритетите, повишаването на доходите без трупане на дефицит е напълно възможно. Ще ви дам пример. От онези над 1.5 милиона българи, които живеят под прага на бедността, 2/3 са пенсионери. Петдесет лева за Коледа не променя драматизма на положението им, но преизчисляване на пенсиите с нов коефициент би решило проблема. Ще струва един милиард. С това се помага на нашите майки и бащи. Но този милиард има още един ефект - ще влезе в оборот чрез допълнително потребление. Ще стимулира производство, търговия, ще увеличи приходите от акцизи и ДДС. Въпрос на политика и приоритети на едно управление.

- Как ще отговорите обаче на настроението в обществото, че левицата вече е управлявала и нищо от това, което обещавате, не е направила? И че всички са еднакви, когато дойдат на власт?

- Както отговарям винаги от три години насам. Десетилетия е изграждан модел на политико-олигархично срастване на властта, на безпринципни съюзи за власт, на задкулисие, което дърпа конците на официалните институции. Преди три години, когато ме избраха за председател, назовах паралелната държава и поисках подкрепа да се борим с нея. За три години нито веднъж не отстъпихме от този ангажимент.

Отказахме постове, оферти, всякакви предложения и договорки. Понесохме много удари, компромати, фалшиви новини, фалшиви социологии, но сме решени да продължим. Спечелихме едни избори, които промениха политическата карта на страната. Днес знаем, че не можем сами. За промяната на модел, граден дълги години, не стигат три. Не е и по силите само на една партия. За такова нещо трябва национална енергия, смелост и активност. Призовавам българите да ги проявим на 26 май. С пасивност държавата не може да се изправи на крака. Изправете се и гласувайте!

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата