Медия без
политическа реклама

Брекзит обещава хаос за авиотранспорта

Излизането на Великобритания от ЕС без споразумение ще създаде сериозни проблеми в авиосектора

21 Яну. 2019
Британският авиопревозвач "Бритиш еруейз" ще бъде много потърпевш от Брекзит без сделка.
ЕПА/БГНЕС
Британският авиопревозвач "Бритиш еруейз" ще бъде много потърпевш от Брекзит без сделка.

Най-лошият сценарий за авиацията при Брекзит е Брекзит без сделка. Нищо няма да остане такова, каквото е, след като британските депутати не одобриха споразумението с ЕС и ако до 29 март по чудо не се появи ново и одобрено споразумение.

Ето и какво може да се случи с полетите между Великобритания и ЕС още на 30 март, ден след като Брекзит стане факт.

Може ли да резервираме полет между ЕС и Великобритания след 30 март 2019 г.?

Да. (Вероятно)

Най-добрият сценарий за пътуващите е, ако има Брекзит със споразумение. Ако това се случи, то въздушните услуги между ЕС и Великобритания ще си останат същите поне до края на 2020 г. (а вероятно и за по-дълго време), докогато преговарящите се надяват да бъде изготвено и одобрено споразумение за въздушния трафик.

ЕК вече обяви, че споразумението за Брекзит ще се отнася само за „основните неща”.

Суматохата в британския парламент напоследък показва, че споразумението за Брекзит може така и да си остане - неодобрено, което изправя Обединеното кралство пред вероятността да напусне ЕС без сделка. ЕК предложи през декември планове за действие, ако няма споразумение, но те трябва да бъдат одобрени от 27-те страни членки и също ще позволят осъществяването на директни полети между Великобритания и ЕС за период от 12 месеца след 30 март. Така че, дори и да няма споразумение за Брекзит, в зависимост дали ЕС27 и Европарламентът одобрят предложенията на ЕК, ще можете да летите между Острова и ЕС, както и обратно.

Същият ли ще си остане въздушният транспорт при сделка?

Не.

ЕК обяви, че всяка сделка е „базово” споразумение. Британските авиокомпании така или иначе ще изгубят правото си да работят в рамките на ЕС. Също така ще изгубят и правото си да ръководят полетите към трети дестинации - тези, които тръгват от Великобритания към ЕС и след това към други дестинации – например Лондон - Мадрид - Буенос Айрес.

Авиокомпаниите могат да продължат да пътуват по маршрутите, които вече имат, но те няма да имат право да създават нови такива - така че ако си търсите директен полет между Глазгоу и Букурещ, фирмите няма да могат да договорят такъв след 30 март. Операторите също няма да могат да добавят повече полети към вече съществуващи маршрути – ако сега дневно има по два полета между Рига и лондонското летище „Гетуик”, то трети полет няма да може да се прибави.

Това е лошо от гледна точка на свързаността и растежа. „Това ограничение за развитието на въздушната свързаност в резултат на липсата на споразумение е детайл, който е важен. Ако го прилагат британските и авиокомпаниите от ЕС27, крайният резултат ще бъде загубата на 140 000 нови полета и почти 20 млн. пътници на пазара Великобритания - ЕС”, казва Оливие Янковец, който е генерален директор на Международния съвет на европейските летища.

Имат ли основание пътници от САЩ и други държави да се притесняват от Брекзит?

Да.

Около половин милион пасажери пътуват до Обединеното кралство от САЩ и отиват в други държави в ЕС, което означава, че американците могат да бъдат изправени пред сериозни проблеми и превозвачите от САЩ могат да изгубят сериозна част от бизнеса си чрез договори за сътрудничество. Например „Американ ерлайнс” и „Бритиш еруейз” са част от алианса Oneworld. Американската компания се доверява на маршрутите на "Бритиш еруейз" в Европа, за да са сигурни, че пасажерите им могат да стигнат по дестинациите си от „Хийтроу”. Плановете на ЕК без сделка не споменават как подобни договорки за сътрудничество могат да продължат да действат след 30 март. Това ще създаде проблеми на жителите на страни извън ЕС при пристигането в други държави с надеждата да се придвижат от ЕС до Обединеното кралство.

Ще имат ли нужда от визи британските пътници, за да отидат в ЕС, и обратно?

Не.

ЕК реши да позволи безвизово пътуване на британските граждани, което ще позволи на британците да остават в ЕС до 90 дни в рамките на период от 180 дни. Това означава, че британските граждани могат да идват за ваканция или да видят семейството и приятелите си на Стария континент, но може да се наложи и да използват визи, ако имат намерение да останат за по-дълъг период от три месеца. Британците обаче ще трябва да плащат такса от 7 евро според новата Европейска информационна система за пътуване, която ще проследява жителите на държави извън ЕС и за които доскоро не са се изисквали визи преди влизане в тях.

Европейските граждани също така може да имат нужда от визи, за да отидат на Острова за кратък период от време, но британското правителство предложи нов имиграционен план, чрез който тези хора няма да имат специални привилегии, а ще си кандидатстват заедно с всички останали за работа или по имиграционни въпроси. Планът вероятно ще влезе в сила не по-рано от 2025 г.

 

----- КАЗУС ------

Испанският авиопревозвач „Иберия“, който е британска собственост, може да загуби правото си да работи в ЕС, ако преди Брекзит не бъде ратифицирано споразумението между Лондон и Брюксел, твърди в. "Ел паис". ЕК обяви, че авиокомпании, които са под прага от 51% за собственост в ЕС, няма да могат да оперират в Европа, ако не бъде подписана сделка за Брекзит.
„Иберия“ е притежание на International Airline Group (IAG), която пък и собственик на „Бритиш еъруейз“ и „Вуелинг". От авиокомпанията засега не предприемат мерки да преместят по-голямата част от собствеността си в ЕС, както правят други британски компании. Ако няма сделка, то авиокомпанията ще може да изпълнява само полети до Обединеното кралство след Брекзит.

 

Последвайте ни и в google news бутон