Медия без
политическа реклама

Ако боклукът в София свърши, ГЕРБ ще докарат нов

Пропагандата в общинския съвет надхвърля нивата, които здравият разум може да понесе

Общинските съветници на ГЕРБ, начело с Антон Хекимян (вдясно), инспектират завода за боклука в село Яна.
Общинските съветници на ГЕРБ, начело с Антон Хекимян (вдясно), инспектират завода за боклука в село Яна.

Макар до следващите местни избори да има повече от 2 г., в София словесната война между ГЕРБ и БСП и кметът Васил Терзиев ври и кипи и достига магнитуд като в предизборна кампания. В тази война, освен да се обсъждат истински проблеми, нерядко се пускат и медийни "димки". Тяхната цел е опонентът да бъде очернен и видимостта на избирателите към същественото да се замъгли. В преследване на тази цел воюващите често 

 

вадят тежката артилерия - пропагандата, 

 

която по правило е вреслива, но рядко е логична.

Например ГЕРБ и БСП може днес да обвинят Терзиев, че не е добър управленец, защото трудно събира мнозинства за политиките, които иска да прокара в общинския съвет (групата на ПП-ДБ-"Спаси София" е 22 души от 61 общинари, а ГЕРБ и БСП заедно са 23-ма). Утре хората на Бойко Борисов и социалистите могат тържествено да обявят, че Терзиев управлява София и е виновен за всички проблеми в града. На отсрещната страна кметът и съветниците около него са в състояние първо да дръпнат тирада, че са получили тежко наследство от Йорданка Фандъкова, а после да отидат да инспектират строеж на детска градина или метростанция, стартирали в нейния мандат. 

Политическата пропаганда се лее като пороен дъжд и по всевъзможни канали. Затова е добре, когато партийните активисти им говорят, избирателите в София да отсяват зърното от плявата. Един такъв казус за отсяване се вихри с пълна сила през последните дни.

От повече от година ГЕРБ и БСП водят яростна кампания срещу ръководството на завода за боклука на София, официално наричан Столично предприятие за третиране на отпадъците (СПТО). Както е известно, то се намира до село Яна. Въпросната кампания се ожесточи двойно, откакто се сформира кабинетът на Росен Желязков и министър на екологията стана бившият червен депутат Манол Генов. Неговата поява послужи като катализатор за още по-сериозна заигравка на двете партии с темата за боклука на столицата.  

След като влезе в министерския кабинет, 

 

Генов бързо насочи стрелите си към София, 

 

която се управлява от опозиция на БСП и ГЕРБ на национално ниво. Министърът почна да алармира, че имало голям проблем с преработката на боклука в СПТО и че столицата може да се върне към балирането, познато отпреди пускането на завода. 

Общинските съветници на БСП веднага поеха топката. "Това предприятие се превръща в зона на здрача, за която никой не смее да обясни", коментира преди дни шефът на БСП-София Иван Таков. Ваня Григорова вдигна градусите допълнително със снимки как по алеите на завода се търкалят бали с боклук. "Ето така изглежда СПТО. Виждате как балите лежат по вътрешните улици на предприятието", разясни тя. 

Часове по-късно РИОСВ (инспекцията е под шапката на екоминистерството) съобщи, че мащабна проверка е установила, че няма криза в завода. Инспекторите констатират, че процесът по преработката на боклука се извършва правилно, като в същото време дават предписание балите да не стоят извън определените за целта места. След това шефът на СПТО Николай Савов поясни, че през януари и февруари циментовите заводи, които горят боклука на София, работят с намален капацитет и че това е причината част от балирания боклук да чака транспортиране по-дълго. Савов каза още, че при проектирането в завода не са били предвидени големи складови площи. "Снимките показват, че има складиран RDF (преработеният материал, който се гори в заводите), който чака извозване, и това е нещо съвсем нормално. Само за последната седмица имаме извозени над 3 000 т", изчисли директорът. 

Въпреки това ГЕРБ и БСП направиха своя проверка. След нея лидерът на герберите в СОС Антон Хекимян написа, че 

 

ситуацията в СПТО е апокалиптична 

 

и че до оградата му е открито "чудовищно" сметище от унищожен RDF. Заводът отговори, че снимките на Хекимян не са на RDF, а на отпадъци, годни за рециклиране, за които РИОСВ е дала по-далечна дата за преместване. Проблемът с рециклируемия отпадък (кенчета, пластмаса и др.) е, че през м.г. общинарите около Терзиев се пребориха в София да се сложат повече цветни контейнери за разделно събиране, но преработващите фирми обжалваха решението да им се възложи повече работа.    

След проверката на общинарите от завода показаха факсимиле от резултатите на втора инспекция на РИОСВ за последните дни, в чийто заключения пише, че в помещенията на СПТО са открити минимални количества отпадък. Въпреки това ГЕРБ поискаха извънредна сесия на СОС заради бедственото положение в предприятието, която ще се състои в петък.

Министър Генов също продължи да нагнетява напрежението. Той препоръча да се направи геодезическо заснемане на депото за съхранение на отпадъците, за да може "физически да се установени колко са свободните обеми". "Нашето притеснение е, че ще бъде изчерпан капацитетът много бързо", коментира Генов по Би Ти Ви. Интересното е, че БСП и ГЕРБ не прояваваха никакъв интерес към СПТО във времената на Йорданка Фандъкова, въпреки че в дълги периоди при нея заводът въобще нямаше договор с външна фирма за приемане на RDF. След идването си Васил Терзиев поясни, че приема завода с 90 на сто заравяне на боклука и че целта е съотношението да падне до 10 на сто. ГЕРБ и БСП не бяха чувствителни по темата за завода, въпреки че вече се разбра и че директорът, назначен от Фандъкова, си е дал 12 000 лв. заплата и премия в месец, в който предприятието не е изпратило почти никакъв RDF към контрагентите си.  

Защо хората на Бойко Борисов са се вторачили в завода в село Яна и защо БСП им пригласят? Защо не атакуват други язви в София със същата стръв? Ако толкова държат да се занимават с боклука, защо не погледнат към кофите в центъра и кварталите? Жителите на града ще им кажат, че там проблемът с чистотата личи най-добре, поради което биха искали политиците да насочат усилията си първо към столицата и след това на десетки километри от нея.

Отговорът на тези въпроси е лесен: защото СПТО е 

 

една от малкото общински структури, която се ръководи от човек на Терзиев. 

 

От повече от година начело е споменатият Савов, който е назначение на кмета. Докато останалите ключови общински фирми, от които зависи градската икономика- "Топлофикация", ЦГМ, "Столичен автотранспорт", "Столичен електротранспорт", пазарите на София, "Софийски имоти" и др., продължават да се управляват от кадри на ГЕРБ и БСП. 

Затова софиянци не трябва да се надяват да чуят констатации от Хекимян и Григорова, че градският транспорт в столицата е нередовен, че рейсовете са мръсни, че шофьорите пушат в кабините и т.н. Или да потърсят отговорност на някого, задето парното постоянно излиза от строя и насред зима жителите на цели квартали мръзнат. Или защо в "Топлофикация", "Столичен автотранспорт" и ЦГМ се провеждат съмнителни обществени поръчки, които пилеят пари на софиянци? Периметърът от общински услуги, на които Хекимян и Григорова могат да се нахвърлят, е силно стеснен.

А 

 

защо ГЕРБ и БСП не бият по сметосъбиращите фирми? 

 

Този въпрос също има лесен отговор. Защото тези фирми са избрани от ГЕРБ, а договорите, с които те извършват дейността си, са писани от заместник на Йорданка Фандъкова. Хекимян не може да си позволи да говори срещу клопките в тези договори и срещу компании, някои от чиито собственици са известни като любимци на партията му. Направи ли го, ще хвърли камъни в градината на Фандъкова, които може да прескочат дори в тази на ментора й Бойко Борисов. Затова повече от година целият гибелен гняв на герберите се излива в село Яна. 

Има още много теми, за които жителите на София трябва да погледнат къде е слънцето, когато ГЕРБ и БСП им кажат "Добър ден". За година и нещо обаче вече се натрупаха и теми, за които столичани трябва да правят същото, когато говори Васил Терзиев. Ако фокусът остане върху боклука, той вече няколко пъти каза и написа, че откакто той е кмет, София е с подобрена чистота и че това било резултат от работата на Столичния инспекторат и "налагането на рекорден брой санкции към сметопочистващите фирми". "Ефективната работа на инспектората не само подобри качеството на почистване, но и осигури на града допълнителни над 2 милиона лева за миене и поддръжка", коментира кметът в последния си пост по темата. 

Това, че общината налага повече глоби на сметопочистващите компании, не означава, че София е станала по-чиста. Подобна взаимовръзка ще се оспори от почти всеки жител на града. Терзиев може лесно да научи истината за чистотата в столицата, като дори не е необходимо да променя маршрута, по който стига до кабинета си на "Московска" 33. Достатъчно е ежедневно да поглежда пощата в call.sofia.bg, за да се увери с очите си, че 

 

сигналите за непочистени точки в кварталите са едни от най-многобройните. 

 

От някои от тях става ясно, че на определени места боклукът не се вдига със седмици.  

Повечето наложени глоби за почистващите фирми означава, че разликата между приходите и санкциите за операторите, договорени при Фандъкова, са толкова големи, че дори при максимални наказания те пак могат да си позволят да вършат задълженията си немърливо и въпреки това накрая сметката им да излезе. През тази година софиянци очакват с интерес новите конкурси за разпределение на зоните за почистване през следващите години. Очакват също в края на тези конкурси да се подпишат договори, които много повече да защитават интересите на данъкоплатците в града, а не само тези на почисващите компании. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата