Медия без
политическа реклама

България цяла сега София гледа

Интересни избори предстоят в Пловдив, Русе, Добрич, Ямбол, Сливен, Разград и Търговище. Но най-вече – в столицата

25 Септ. 2019
Всички погледи ще бъдат съсредоточени в София.
Христо Комарницки
Всички погледи ще бъдат съсредоточени в София.

Горещата политическа есен е в ход, след два дни официално стартира кампанията за местния вот. Кандидатите за кмет вече са регистрирани в избирателните комисии. Паднаха въпросителните кой, как и дали ще се състезава. Остава да разберем какво точно е намислил Слави Трифонов, но това може да не е чак толкова важно. Трифонов  ще учреди партията си 3 седмици преди изборната дата. Ако тръгне да "благославя" кандидати, ще бъде променено съотношението на силите. Със или без него обаче е ясно едно – за първи път от много време най-драматичната битка е в София, големият столичен сблъсък има общодържавни измерения. Ще се отмести ли канарата ГЕРБ, ще направи ли невиждан пробив БСП, местна или национална алтернатива може да е Мая Манолова – всичко това зависи от резултата в София. Другите градове са миманс.

Двубоят в столицата е ясен – подкрепената от БСП и малки десни формации Манолова срещу устремената към четвърти мандат Йорданка Фандъкова (ГЕРБ). На терена са още Борислав Игнатов ("Демократична България", ДБ), "вечните" кандидати Ангел Джамбазки (ВМРО) и Георги Кадиев ("Нормална държава"), независимият  Борис Бонев. Няма да се размине без Сидеров, "Воля" пък издигна депутата Пламен Христов. На фона на старите дилеми - Фандъкова срещу Михаил Мирчев и Кадиев, или Бойко Борисов срещу Татяна Дончева, Мартин Заимов, Светослав Гаврийски, днешните избори са наистина непредвидими. А на почти сигурния втори тур някои от изброените кандидати и формации

 

ще трябва да пристъпят "червени линии"

 

Ако перифразираме Вазов, България цяла сега София гледа.

Във втория по големина град Пловдив също е интересно. Изпъждането на Цветан Цветанов от ГЕРБ доведе до отказ на Иван Тотев от нов мандат, съответно областният управител Здравко Димитров се устреми към отдавна мечтания кметски пост (атакува го и през 2015 г. като независим). Срещу него е бивш кмет на ГЕРБ и ВМРО – перманентният състезател Славчо Атанасов, сега издигнат от "патриотите". БСП (на Гергов) се спря на гимназиалния директор Николай Радев. Претенденти на местни формации са Дани Каназирева и Николай Бухалов, а след голямо мислене ДБ посочи адвоката Атанас Костов. Интригата под тепетата е свързана с разнобоя в ГЕРБ по оста Тотев - Димитров, а кампанията стартира със стряскаща пряка реч – урологът Димитър Шишков, приближен на Димитров, обидено отказа задно място в листата за ОбС и предупреди:

 

мачът е свирен в полза на Атанасов

 

Според него партньорите в правителството ГЕРБ и “Обединени патриоти” са се разбрали.

Далеч по-лежерни засега са нещата във Варна. Толкова е скучно, че Иван Портних (ГЕРБ) трябва да се жертва с някоя глупост, за да разберат съгражданите му за предстоящите избори – иначе няма да излязат да гласуват. Срещу него са Анелия Клисарова, насила кандидатирана от ръководството на БСП след люти скандали с местната структура, Костадин Костадинов (“Възраждане”), Димитър Карбов (НФСБ). В последния момент ДБ издигна адвокатката Стела Николова, позната от фейсбук групите. Всички без Николова правеха компания на Портних през 2015 г., тогава ги би с лекота. Сега сондаж за вътрешнопартийна консумация му дава 53% подкрепа. И именно тук скуката отваря капан – ако привържениците на ГЕРБ пасуват (считайки вота за безсмислен), бариерата за успех от раз може да не бъде прескочена. Шансовете за балотаж са на Костадинов, стига обаче да утрои резултата си от 2015 г.

Когато един кандидат-кмет вземе 84%, следващите избори са

 

като мач между "Реал" (Мадрид) и "Царско село"

 

Такова е положението и в Бургас – срещу Димитър Николов (ГЕРБ) са депутатът Николай Тишев (БСП), общинските съветници Живко Табаков (ДБГ), Бойко Миразчийски (НФСБ) и адвокатът Иво Баев (“Демократична България”). Подобна е ситуация и в Стара Загора – университетският преподавател Иван Върляков (БСП), координаторът на ВМРО Антон Андонов и адвокатката Магдалена Овчарова (ДБ) едва ли ще съборят Живко Тодоров (ГЕРБ). Кой знае каква интрига не би трябвало да има и в два по-малки областни града – в Кюстендил и Монтана, където зад дългогодишните кметове Петър Паунов и Златко Живков стои крепкият съюз ГЕРБ – СДС.

Много интересни битки се очертават обаче в Русе, Добрич, Ямбол, Сливен, Разград и Търговище. Там във водеща роля са няколко души.

След отказа на Пламен Стоилов да се кандидатира и ропотът на местни активисти в негова защита, ГЕРБ – Русе не е в добра форма. Партията издигна директорът на гимназията по облекло Диана Иванова, бивш кадър на БДЦ. БСП заложи на депутата Пенчо Милков, а ВМРО – на областния управител Галин Григоров. СДС също се включи, издигна някогашния кмет и депутат Елеонора Николова. Две неща са интересни. Първо – ГЕРБ и СДС подписаха национално споразумение, което явно не важи за Русе. Второ - вървят слухове, че кметският пост е спазарен в полза на "воеводите", подобно на Пловдив. Трябва да се има предвид, че позициите на ВМРО в града не са слаби. Например, депутатът Искрен Веселинов има в биографията си балотаж, в стар мандат оглавяваше ОбС. Да не забравяме също така, че според обясненията на Бойко Борисов

 

ГЕРБ нарочно падна в Плевен и Добрич

 

на предишните избори. Спечелени бяха от Реформаторския блок (РБ), партньор в правителството тогава.

Ако в Пловдив и Русе пенсионирането на кметовете се случи след тяхно формално съгласие, не така стоят нещата в Ямбол. ГЕРБ отказа да издигне отново Георги Славов,

 

той обаче не ще да става от стола

 

Малко след като партията номинира областния управител Димитър Иванов, Славов обяви, че ще се съревновава като независим. И показа, че е доста наранен от случката. БСП пък заложи на общинската съветничка Катя Георгиева. На европейските избори социалистите не се представиха зле в града. Така сборът от лични и политически фактори заплита интрига.

В Сливен традиционно нещата са "на кантар" между леви и десни, респективно между ГЕРБ и БСП през последните 12 години.  Челно ще се сблъскат кметът Стефан Радев и предшественикът му Кольо Милев. Но и Йордан Лечков заяви амбиции, тройката и римейк от 2015 г. По повод Лечков, а и други "динозаври" (Елеонора Николова и т.н.) следва да се уточни  - опитът сочи, че без подкрепата на голяма партия трудно могат да се вредят сред първите двама.

Далеч по-жизнени тройки се очертават в Разград и Търговище. Край "Лудогорец арена" мачът е с участието на кмета Валентин Василев (ГЕРБ), дългогодишния му предшественик Денчо Бояджиев (БСП) и Левент Апти (общински председател на ДПС). Първите двама бяха на балотаж преди 4 години. В Търговище се надпреварват кметът Дарин Димитров (ГЕРБ), общият кандидат на БСП и АБВ Рая Матева и опитният местен лидер на ДПС Хамди Илиязов. Преди 4 години с почти равни проценти до балотаж стигнаха Димитров и претендентката на ДПС Емине Якубова. После Якубова стана зам.-кмет на Димитров, на същия пост е и… лявата Матева.

 

Совите в Търговище очевидно не са това,

 

което са, май и кукувици мътят тук-там. С една дума – интересно е.

Букмейкърите или биха изкарали доста пари от Добрич, или ще се разорят. Доста непредвидимо е край блесналите жита. Пъстра коалиция издигна Йордан Йорданов, след като през 2015 г. той спечели мандат чрез РБ (или му бе даден по логиката на Борисов). Сега ДБ, наследник на "реформаторите", не го подкрепя. ГЕРБ пък играе с Надежда Петкова, зам.-кмет при старата кметица Детелина Николова. Петкова има опит още в администрациите на Шабла, Варна, сочена е за близка до бизнес кръга "Изида" – не е за подценяване. Николова пък ще е в листата на ГЕРБ. Публична тайна е, че двете дами не са в добри отношения, а и Николова доста умуваше да се кандидатира като независима. Като добавим факта, че Николова бе предадена от свои преди 4 години, възелът съвсем се заплита. БСП, която е с не голям, но постоянен електорат, кандидатира бизнесмена Георги Петков.

Плевен, другият областен град, в който ГЕРБ през 2015 г. (с)даде поста, ще сблъска титуляра Георг Спартански (инициативен комитет) и областния управител Мирослав Петров. Откакто около 2000 г. Румен Петков се премести в София, БСП няма силни позиции там. Затова левият общинар Илиян Йончев едва ли е сред фаворитите.

Хасково е любопитен случай. Областният управител Станислав Дечев е претендентът на ГЕРБ. Настоящият кмет Добри Беливанов също се кандидатира, макар преди две години да го сполетя цялата

 

идейна и организационна Делян-Добрева мощ

 

Въпреки напредналата си възраст (73 г.), Беливанов не се отказа тогава от кметския пост, напира и сега. БСП пък издигна Коста Стоев, шеф на банков клон.

Социалистическата партия предприе интересни ходове в Пазарджик, Благоевград, Велико Търново, Силистра и Габрово. В първите два града подкрепи независими кандидати - бизнесмена Благо Солов (мебелна къща "Явор") и Румен Томов (също предприемач, непопулярен). В другите три издигна национални фигури – Весела Лечева, Момчил Неков и Ивелин Николов. Доста ще им е трудно на всички тях. В Пазарджик битката е срещу несменяемия Тодор Попов, в Благоевград, Велико Търново, Силистра и Габрово - срещу настоящите градоначалници от ГЕРБ Атанас Камбитов, Даниел Панов, Юлиян Найденов и Таня Христова. Всъщност, Пазарджик е интересен и с това, че е едно от местата, където ГЕРБ тръгват да събарят дългогодишен кмет от позицията на аутсайдер. Там партията на Борисов издигна бившия шеф на пожарната Иван Панайотов. Другият такъв град е Кърджали. Родопският трон на Хасан Азис ще бъде оспорван от близкия до Цвета Караянчева губернатор Никола Чанев. В ляво няма новина - труженикът на БСП Милко Багдасаров е кандидат отново.

Шуменската структура на БСП се тресе от разпри, в крайна сметка издигна бившия журналист и областен управител Венцислав Венков. Любомир Христов (ГЕРБ) е фаворит, а

 

Четин Казак (ДПС) внася колорит

 

В другите областни центрове - Смолян, Ловеч, Перник, Видин и Враца, сегашните кметове от ГЕРБ Николай Мелемов, Корнелия Маринова, Вяра Церовска, Огнян Ценков и Калин Каменов ще се сблъскат с претендентите на БСП Стефан Сабрутев (бизнесмен и общински съветник), Радина Банкова (предприемач в текстила, оглавява асоциация), депутата Станислав Владимиров, Любомир Георгиев (гимназиален шеф, соцактивист) и Момчил Младенов (губернатор при Огнян Герджиков). Предварителните очаквания са за победа на ГЕРБ.

Разбира се, това не са всички кандидати. А и битката може да донесе изненади, тъй като резултатът на 27 октомври и балотажите зависят от ред фактори, които няма как да се предвидят отсега – корпоративен и малцинствен вот, преливане на гласове, грешки в кампаниите и т.н. Но трудно кмет ще станат лица извън изброените.

Последвайте ни и в google news бутон