Медия без
политическа реклама

„Новото начало“ взе 3 пъти повече гласове от доганистите в Омуртаг

Във Варна кандидатите на ПП-ДБ водят убедително на представителите на ГЕРБ преди балотажите

21 Окт. 2024Обновена
Варна бе арена на избори.
FB/Община Варна
Варна бе арена на избори.

Безпрецедентно ниска избирателна активност (11%) във варненските райони "Одесос" и "Приморски", а в Омуртаг "Новото начало" постигна важна психологическа победа в челен сблъсък с доганистите. Това са важните новини от извънредните кметски избори, проведени в неделя. След излизането на окончателните резултати в понеделник следобед стана ясно, че кандидатът на ДПС-Пеевски в Омуртаг Джунейт Йонузов печели с трикратна, дори и повече разлика пред колегата от другата фракция Ердоан Ахмедов - 59.4% срещу 18.9%, 4 703 срещу 1501 реални гласа. Във Варна пък, където ще има балотажи заедно с парламентарния вот, претендентите на ПП-ДБ водят убедително на конкурентите от ГЕРБ. 

В неделя се гласуваше в общо 15 селища, 13 от тях - села. До вот година след редовния се стигна по различни причини - съборени в съда изборни резултати, присъди на кметове, други от тях - неизлезли навреме от търговски  дружества и т.н. В селата ГЕРБ спечели най-много победи, но без да преобладават като обща бройка.

 

ПУБЛИЧНОСТ

Въпреки че такъв тип избори не са кой знае какво административно усилие, ЦИК, за разлика от другите местни избори, от националните и т.н., не публикуваше в часовете след вота регулярно резултатите съобразно обработените протоколи; направи го чак след пълното преброяване - ситуация, която не е в посока повече публичност. Проверка на "Сега" показа, че някои от председателите на общинските комисии дори не знаеха, че информацията не се качва своевременно. Потърсена, говорителката ЦИК Росица Матева обясни, че практиката е такава - на частични и нови избори, каквито бяха настоящите, данните се качват накрая; при редовните - преди това, на база текущото преброяване. На забележката ни, че не би следвало да има разлика, тя каза, че ще постави темата пред колегите си в ЦИК. От "Информационно обслужване" пък обясниха, че публикуват резултатите от частични избори след решение на ЦИК, а искането на комисията се е получило днес в 12.48 часа.

 

ВАРНА И ОМУРТАГ

Ето какво се случи в най-важните изборни точки:

При фрапиращо слаб интерес от избирателите преминаха кметските избори във варненските райони "Приморски" и "Одесос". 11.1% бе финално активността. 10.99%, или 7410 гласували, в "Одесос". 11,31%, или 9800, в "Приморски". За сравнение - и двата тура при частичния вот през 2016 г. в район "Младост" в София (победител Десислава Иванчева) събраха над 50% активност.

През целия ден новините, ако въобще ги имаше за изборите в двата района, бяха празните урни  - репортери стояха край секциите и брояха точно колко души ще влязат. Ситуацията бе направо куриоз - "Един от членовете на секционна комисия си призна, че научил за изборите, като му се обадили да си вземе удостоверението. А единствения регистриран до момента наблюдател разбрал вчера, че преди парламентарния има и местен вот", написа в социалните мрежи член на комисия.

Кампания някаква бе проведена в града през последните 3 седмици, но твърде вяла. Малко бяха и кандидатите. Като цяло огромна част от варненци дори не разбраха, че на 20 октомври има избори. Или пък им бе трудно да схванат защо.

Резултатите: 40.56% за Николай Желязков, ПП-ДБ, в "Приморски"; втора с 31.35% е Людмила Колева от ГЕРБ. В "Одесос":  42.88% за Янислава Шопова, ПП-ДБ, 28.41% за Георги Недев, ГЕРБ. В реален брой в първия район разликата е малко под, а във втория малко над 1000 гласа.

В Омуртаг все пак се забеляза хъс в избирателите - 38% активност. Вотът в общината премина спокойно, без ексцесии. Не бе така предната нощ. БНТ предаде, че за късане на плакати е задържан бащата на дългогодишния кмет и кандидат отново Ешреф Ешрефов. Любопитен факт - Ешрефов е на мушката на прокуратурата за далавери с участието на роднини, като бащата е основна фигура в сюжета. Според Общинската избирателна комисия не се знаело дали e късал плакати за тия избори, или за ония през другата неделя.

"Новото начало" не дочака официалното обявяване на резултатите и започна празненства около 21.30 часа. Победителят Джунейт Йонузов се състезаваше чрез инициативен комитет, но де факто бе кандидат на фракцията на Делян Пеевски.

 

ОЩЕ НОВО НАЧАЛО...

"Новото начало" се похвали и с други успехи. "Първи победи за ДПС-Ново начало! Най-хубавото предстои. Поздравявам новоизбраните кметове на Омуртаг - Джунейт Йонузов, на село Ясенково, община Венец - Халил Осман, и на кметство Габровница, община Монтана - Рангел Иванов" - така партийният пресцентър цитира лидера си Пеевски.

Любопитно е, че монтанското Габровница бе единственото с напрежение. Проблемът настана след сигнал за подадена черна, вместо синя химикалка при гласуването на група от 60 души. Сигналът дошъл от член на комисията, а секретарят пък казал, че към него е проявена физическа агресия от подалия сигнала. Десетки жандармеристи бяха ангажирани с охраната, униформените се намесиха. Вотът в селото мина при висока активност - 60%. Реално кандидатът на Пеевски Рангел Иванов се яви чрез регистрацията на "Партията на зелените".

 

ДРУГИ

Кандидати на ГЕРБ победиха (няма да има втори тур) в софийското село Лозен, в Студена, община Свиленград. Ковачевци, Самоков, Ново Железаре, Хисаря. По същия начин и човек на БСП триумфира в Бистрица, община Дупница. В Трояново, община Камено, спечели независим кандидат. В плевенското Коиловци ще има балотаж.

 

КУРИОЗИ

Не на едно място състезанието бе с "един кон". И логично първият тур донесе развръзка. Така във Висока поляна, община Хитрино, спечели Емине Еюбова, ПП-ДБ. Взе 76 гласа, а активността бе около 24%. Случилото се не е изненадващо, тъй като самият дългогодишен общински кмет - Нуридин Исмаил, понастоящем е от ПП-ДБ. В Бузовград, община Казанлък, Виолета Димитрова, инициативен комитет, спечели без конкуренция. Никой не излезе и в руенското Череша срещу депесарката Сание Белева. 

В Карловското Войнягово ще има втори тур. По-интересното е защо се стигна до предсрочен вот - защото старият кмет Тодор Танковски бе отстранен след... условна присъда за кражба на печка тип „камина” от пенсионерския клуб. „Тук беше печката, но не работеше. Затова не съм я монтирал никога. В инвентарната книга съм я записал - подарък от 2012 г.”, каза пред Нова телевизия Симеон Грошев, председател на пенсионерския клуб. В началото на лятото кметът му поискал ключа за клуба, за да танцува (бил ръководител на местната фолклорна група). Нямало хоро обаче, имало задигната камина. „Не, не беше кражба. Целта ми беше да премахна водната риза, за да може тази печка да я поставим точно в това помещение, защото е неотопляемо. Вината съм си я признал. Съжалявам. Извинявам се пред всички жителите на Войнягово”, заяви отстраненият кмет.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата