Медия без
политическа реклама

Българските власти - ни лукс яли, ни лукс мирисали

Абсурдните твърдения на хора на ключови постове само за последните 5 дни илюстрират отлично как гражданите биват водени за носа

Карикатура: Христо Комарницки

Късогледство, невежество, къса памет, безотговорност, чувство за безнаказаност, наглост или банална корупция? Всеки данъкоплатец може сам да анализира знаковите действия на ключови длъжностни лица само през последните 5 дни. И да си направи изводите за дейността им 365 дни в годината. Години наред! 

- Финансовият министър живее безплатно в луксозен апартамент на кръстниците си от 6 години и го декларира тази година за първи път. Обяснението, което дава, е: "Този апартамент ми е предоставен през 2012 година за ползване от близък мой роднина, кръстник на двете ми деца и на мен. Първо, в случая не говорим за тази хипотеза, предоставена от някой бизнесмен, по-скоро предоставена от някой роднина. От законова гледна точка ми е кръстник, и аз, ако имах някакви притеснения, нямаше да го декларирам, и то по начина, по който действително се ползва".

Ключовите неща тук са две: Първото е, че кръстникът по никакъв начин не е роднина, още по-малко близък. А законът забранява зависимостите и конфликта на интереси. Второто е, че една от най-овластените фигури в държавата ни съобщава, че

 

не би декларирал обстоятелства, ако са неудобни за него

 

Последното - в помощ на прокуратурата, която в петък сутринта обяви, че е образувано разследване срещу Горанов за престъпление по служба и търговия с влияние и че то е възложено на антикорупционната комисия (КПКОНПИ).

- Въпреки официалното възлагане лично от главния прокурор Сотир Цацаров (който досега не знаел къде живеят министрите) шефът на КПКОНПИ Пламен Георгиев заяви във вторник пред любимата трибуна на властта - агенция "Пик", че бил озадачен, че проверява министъра, защото никой не му го бил възлагал. И се чудел как "някакви журналисти" му поставят срокове до 8 декември да е прегледал имотните декларации на хората във властта. Срокът е посочен в антикорупционния закон.  

- Относно това какво са установили до момента, което е информация от силен обществен интерес, от пресцентъра на КПКОНПИ искат въпроси по Закона за достъп до обществена информация. Това е директно нарушение на същия закон, защото в него е казано ясно, че процедурата по достъп не се прилага за информацията от обществен интерес - нея администрацията е длъжна сама да качва на сайта си, без да се налага изобщо да бъде питана. Според програма "Достъп до информация", която обучава държавните служители на закона, за неспазване на тази разпоредба дори може да бъде налагана глоба на пиарите на властта.

Националната агенция по приходите (НАП) не отговаря на въпросите на в. "Сега" дали е ревизирала десетината фирми на кръстниците на финансовия министър, кога и с какъв резултат. Във вторник служител на пресцентъра на НАП обясни, че говорителят Росен Бъчваров е в отпуск и затова не си вдига телефона. Тъй като въпросите били изпратени на неговия мейл,

 

пресцентърът на данъчните не знаел към днешна дата, че "Сега" задава въпроси

 

Служителите му не били прочели и във вестника, където вече два поредни дни въпросът е в заглавията на информациите за Горанов. 

В неделя от Брюксел премиерът Бойко Борисов заяви, че няма коментар за министъра си, въпреки че именно той трябва да има отговор какво следва от, меко казано, неудобния факт. Борисов препрати към Горанов, който бил достатъчно голям, че да се обяснява сам. Толкова за отношението на премиера към зависимостите на управлението му. 

- В "Шоуто на Слави" в сряда Борисов се обиди на въпроса защо правителството си трае по скандалитe за "Джи Пи Груп" и "Юлен". На въпрос защо държавата не е предприела нищо срещу концесионера на ски зоната на Банско "Юлен", премиерът обяви: "Сигналите, които получих от "Зелените", съм ги пратил към прокуратурата", и добави, че главният прокурор може да отговори.

- На следващия ден Цацаров заяви в същото шоу: "Знаем кой е реалният собственик на "Юлен". Не мога по памет да кажа, но щом искате, ще го обявим", каза той. В петък в напоителното си съобщение по темата пресцентърът му пропусна да назове името на собственика. „Сега“ попита говорителя Румяна Арнаудова защо това се пропуска и кой е реалният собственик, но от петък до сега няма отговор. Пред "Дневник" Арнаудова обясни, че прокуратурата все още чака информация от властите на Вирджинските острови за регистрираната в офшорната зона фирма "Такс сървисиз лимитед", която държи най-голям дял в собствеността на  "Юлен". Т.е. на практика

 

главният прокурор знае, но не помни, а подчинените му не знаят

 

кой е действителният собственик на фирмата. Премиерът обаче го знае: през март каза, че всеки е наясно, че "Юлен" е на Цеко Минев, или поне на свързани с него хора, а ПИБ веднага отрекоха. 

- Екоминистърът Нено Димов се оправда, че проблемите с концесията били заложени още през 2001 г. и ще отнеме много време, докато се изчистят. Димов беше зам.-министър, когато беше подготвена и сключена скандалната концесия.

- В рамките на няколко минути в "Шоуто на Слави" Цацаров заяви, че изтеклите скандални записи на хора от най-високото ниво на управление не били по негово време, а след това обясни, че всъщност не били намерени доказателства за престъпление.

- Пак в шоуто Цацаров призна гигантската корупция в цялата държава и по-специално във Варна, но смята, че няма отговорност за нея, защото виновни били всички в управлението. В частност градът се задушавал от групировката ТИМ и всички обществени поръчки се печелели от една и съща фирма, както твърди зрител, чийто въпрос Слави Трифонов зададе в ефир. "Не мога да оспоря фактите, които са посочени в този въпрос. Варненската окръжна прокуратура от много време не е имала каквото и да е силно дело за корупция. Колегите, които я ръководят, ако ме слушат, отговора на техните съграждани го дължат самите те", отговори Цацаров.

- Финансовият министър и Националната агенция за приходите не са виновни за 16-те милиарда несъбран ДДС през последните десетина години, смята Цацаров. Виновен за гигантските данъчни загуби е парламентът според него, а „раздуването на това е пропаганден ход на определени медии“.

Инспекторатът на Министерството на правосъдието не откри нарушения във факта, че Агенцията по вписванията си раздаде щедри премии "за постигнати резултати" точно за периода, когато Търговският регистър беше блокиран 18 дни, а бизнесът понесе тежки щети. Но проверката не изясни в какво се състоят "постигнатите резултати" на служителите. С това въпросът ще мине за приключен въпреки всеобщото мнение и въпреки оценките на Горанов и Борисов, че бонусите са неприемливи.

- Агенцията по вписванията скри вътрешните си правила, по които са раздадени щедрите бонуси - 600 хил. лв. плюс 90 хил. лв. осигуровки върху тях. Документът, който е бил променен два пъти точно преди последното раздаване на пари, беше изпратен на "Сега" в нечетлив вид, след като се изчака инспекторатът да приключи проверката си с извод, че премиите са законни. 

- Пак Министерството на правосъдието и подчинената му служба "Изпълнение на наказанията" разпространиха захаросано съобщение до медиите, че в следствените арести в София всичко е цветя и рози. Т.е. арестуваната Десислава Иванчева си измисля. Както и адвокатката й. 

Това е само за 5 дни! Подбрахме само най-фрапиращото. Нагли и арогантни лъжи. Този мутренско-мафиотски сериал се точи вече години, щедро и доброволно финансиран от данъкоплатците.

Последвайте ни и в google news бутон