Медия без
политическа реклама

Електронна София - хубава е, но не е готова

Столичната община успя да се изложи и със системата за записване в детските градини, и с т.нар. тикет система

Над 10 000 деца останаха извън детските градини след куп перипетии на родителите в електронната система на общината.
Над 10 000 деца останаха извън детските градини след куп перипетии на родителите в електронната система на общината.

Доскоро Столичната община бе известна, че не изпълнява качествено и в срок ремонтите на уличната и останалата градска инфраструктура. Крилатите фрази „Хубаво е, но не е готово“ и „Ремонт на ремонта“ се родиха именно заради реконструкциите на ул. „Граф Игнатиев“, за която още не ясно дали има Акт 16, заради забатаченото в пряк и преносен смисъл обновление на Западен парк, заради разширението на бул. „Т. Каблешков“, половината от което бе отложено за след крайния срок заради бавещото се строителство на нови и ремонта на съществуващи детски градини и училища и т.н.  "Хубаво е, но не е готово" вече приляга и на технологичните електронни проекти на администрацията на Йорданка Фандъкова.

Проблеми създаде общинската система за кандидатстване за детска градина в София. Причината бе, че софтуерът на мрежата се оказа прекалено сложен, което затрудни немалка част от родителите. Техните адреси първо трябваше да се въведат, а след това трябваше специално да се отбележи, че този критерий ще бъде ползван в битката за по-добро класиране. В резултат доста родителски профили се оказаха с непълни данни, тъй като в тях липсваше заявен или потвърден адрес. Той е важен за класирането, тъй като носи допълнителни точки. Това накара Столичната община да отвори системата наново, за да може хората да актуализират данните в заявленията си. Заради това София обяви, че отлага класирането с 3 дни.  Вместо на 14 май беше обявено на 17 май, когато родителите на 10 252 момчета и момичета разбраха, че за техните деца няма място в общинска детска градина. "Системата допълнително усложни процеса и задълбочи кризата, като никога досега не е имало толкова неприети деца. Същевременно общината успя единствено в това, в което е най-добра – да обвини родителите и удобно да се скрие зад хаоса", коментира гражданската организация "Спаси София". 

Родителите обаче не бяха единствените, към които

 

столичната администрация опита да пренасочи прожекторите на общественото внимание,

 

отмествайки ги от себе си. Въпреки че управлява София от 2009 г., самата Фандъкова пробва да прехвърли вината за липсващите места в детските градини на няколко районни кмета от опозицията, чийто първи мандат започна през ноември 2019 г. Кметът направи "внезапна проверка" на строежа на детската градина в ж.к. "Кръстова вада", където даде да се разбере, че според нея основен виновник за кризата с детските градини е кметът на "Лозенец" Константин Павлов от "Демократична България". Тя посочи към незавършилия строеж и заяви, че той е трябвало да приключи м.г. "Това са 150 места", съобщи Фандъкова, пропускайки факта, че след първото класиране 10 525 деца останаха извън общинската система. По-същото време в пропагандната кампания се включи и председателят на групата на ГЕРБ в Столичния общински съвет Малина Едрева. Тя също изкара Павлов главен виновник за липсата на достатъчно места за децата в София, като дори поиска оставката му. 

Кметът на Лозенец отговори, че първоначално срокът за завършването на въпросната детска градина е бил през 2018 г., около година преди той да бъде избран на поста. "Когато заех поста си през есента на 2019 г. живеех с мисълта, че детската градина в „Кръстова вада“ е пред завършване и, честно казано, очаквах единствено поканата за приемане на сградата. Днес Малина Едрева е поискала оставката ми на сесия на СОС поради незавършеното строителство. Не знам с кои очи ми искат оставката за проект, чийто първи срок за завършване е бил през 2018 г. Припомням - това е проект от 2015 г, обжалван до 2017 г., започнат 2018 г., спрян за 250 дни (!) между средата на 2018 и началото на 2019 г.", коментира Константин Павлов във Фейсбук.

Решението на администрацията на Фандъкова да отвори повторно системата за кандидатстване в детските градини ядоса част от родителите, които излязоха на протест пред сградата на общината. Причината бе подозрение, че допълнителното отваряне може да се използва за манипулации. "Съобщено бе, че системата за кандидатстване ще бъде отворена, защото много хора са се объркали и не са въвели правилно своите критерии. Това е недопустимо и в разрез с всички законови права на кандидатстващите. Системата не само бе отворена за добавяне на въпросните критерии, а и с възможност за смяна на кандидатури, което изцяло променя възможностите за влизане в детски заведения и обезсмисля труда на хиляди родители, загубили от своето време да смятат и подреждат за по-голям шанс", обясниха организаторите на протеста пред „Московска“ 33. Родители заявиха още, че ще атакуват решенията на администрацията и в съда, тъй като инцидентното отключване на системата за пренареждане на кандидатурите не е включено в графика на общината, както изисква наредбата за прием в градините.

 

Много под нивото на очакванията се оказа и нова друга общинска система

 

След 17 г. чакане и при похарчени над 90 млн. лв. от няколко дни в градския транспорт на София функционира електронна система за таксуване на пътниците. Както и при много други проекти на Столичната община, се оказа, че т.нар. тикет система не е напълно готова  и оптимизирана на старта си и че все още не може да донесе на софиянци всички ползи, заради които тя се създава.

От 11 май всички пътници в обществения превоз вече могат да се самотаксуват с банкови кредитни и дебитни карти, без да е необходимо да си купуват хартиен билет. Достатъчно е качилият се да приближи картата си до някой от електронните четци, монтирани в превозното средство. Засега обаче това таксуване е възможно само в наземния транспорт – автобусите, трамваите и тролеите, докато в метрото тепърва предстои да се пусне в експлоатация. Всичко това се случва, въпреки че според предизборните обещания на  Фандъкова тикет системата трябваше да заработи най-късно на 1 януари 2021 г. Впоследствие Центърът за градска мобилност обяви, че отлага старта ѝ за май с пояснение, че към нея е пропуснато да се интегрира най-новият трети лъч на софийското метро, започнал да работи през лятото на м.г.  Месец май 2021 г.  е на път да си замине, но стана ясно, че с тикет системата не е свързано цялото метро. 

Веднага след въвеждането в експлоатация на новото електронно таксуване се видя, че

 

Столичната община още не е подготвена и по други ключови теми,

 

свързани с него. Администрацията няма отговор на въпроса да се въведе ли различна цена на билетите за по-кратките и по-продължителните пътувания. Чак седмица след старта на новия метод за отчитане на пътниците от ГЕРБ съобщиха, че тепърва ще създават комисия, която да изготви нова тарифна политика на столичния обществен транспорт.Въвеждането на нови тарифни продукти, които да отчитат пропътуваното време и/или разстояние, ще допринесат, от една страна, за по-справедливо таксуване на реално използваната от пътника транспортна услуга, а от друга, ще повишат приходите на системата на обществения транспорт и съответно качеството на обслужването, коментираха от ГЕРБ в съобщението си, без да признаят, че предложенията за по-справедливо таксуване на пътниците отдавна вече трябваше да са готови, след като договорът за изграждането на тикет системата е в сила от декември 2018 г. 

 

Появи се и нов дефект

 

Макар на думи новият клиентски уеб портал на Центъра за градска мобилност - https://webportal.sofiatraffic.bg/ да предлага услугата „Заяви на нова електронна карта“, чрез която на пътниците не трябва да се налага да се редят на дълги опашки пред касите на ЦГМ, за да подават заявления за превозен документ на хартия, на практика се оказа, че редене все пак ще има. Затова алармира софиянец в социалните мрежи. „Интегрираната система за градски транспорт за милиони "работи". Попълних онлайн заявление за карта, отивам да я взема - ми ние нямаме достъп. Попълнете тук формуляр. Влизам в профила си, тая карта я няма. И никой не знае къде е. Диктувах мейли, телефони, номер на карта. Шест телефонни разговора и накрая: отидете до бюрото да ви въведат мейла. Ми аз съм го попълнил! Ми единственият вариант е там служителката да го въведе. Т.е. дигитализация отвсякъде. Йорданке, оставка, веднага!“, съобщи за премеждията си гражданинът. Други клиенти на градския транспорт пък попитаха защо с една дебитна или кредитна карта не може да се плати повече от един път. 

Все повече се говори за високото ниво на българските IT специалисти и за все по-големия принос на технологичния сектор при формирането на БВП на страната. Логичният въпрос е защо този бум все не стига до държавните и общинските институции и в частност до Столичната община.  В резултат на сериозен граждански натиск в началото на 2020 г. администрацията в София най-после се съгласи да започне да публикува предварително документите, които Столичният общински съвет предстои да обсъжда и гласува. Въпреки че хората поискаха да се случи веднага, управляващите от ГЕРБ  обявиха, че общинските съветници и чиновниците ще учат и тренират две години как се качват документи в машинно четим формат в интернет. Така като окончателен срок да се откажат от хартията от "Московска" 33 обявиха датата 02.02.2022 г.

Естествено общината за пореден път стана обект на шеги и подигравки заради своята мудност и допотопност. Роди се анекдот, че се търсели доброволци за бригада, която да качи няколко PDF-а до кабинета на Фандъкова. Едва след като софиянци започнаха да осмиват чиновниците, те се поправиха и документите на СОС започнаха да се появяват онлайн само месец-два след избухването на скандала.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата