Медия без
политическа реклама

И в България мечтите могат да станат реалност

Работещите в "Овергаз" са не само професионалисти, но и граждани с позиция и желание да са полезни на обществото

Стажантската програма на "Овергаз" често е старт на пълноценна кариера.
Овергаз
Стажантската програма на "Овергаз" често е старт на пълноценна кариера.

Да завършиш в Париж и да се завърнеш в България. Да си жена и да се реализираш в мъжкия свят на енергетиката. Въобще - да виждаш България като страна не на крайно ограничените, а на неограничените възможности. Това е Юлия Георгиева, мениджър „Договори за покупка на природен газ“ в "Овергаз Инк.". Юлия Георгиева ръководи стратегическия екип на компанията, въпреки че като дете мечтаела да е моден дизайнер, а като студент интересите й били в икономика и политика. Нейната история може да звучи като екзотика за България, но в "Овергаз" - най-голямата частна газова компания у нас, е нещо съвсем обичайно.

Срещата на Юлия с енергетиката е случайна - през едно състезание по дебати в ОАЕ, в което попаднала на симулация, свързана с Международната агенция за атомна енергия. В тази област й харесват динамиката и фактът, че няма нито един ден, сходен с предходния. Пътят й минава през Швеция и Азербайджан... за да направи обратен завой към България и стажа в "Овергаз". "Работата, колегите, начинът на работа ме убедиха, че това е мястото за мен", казва Юлия днес. "Имам късмета да бъда в колектив, за който това, че съм дама, не оказва влияние върху мне­нието и начина, по който работим и растем заед­но. Енергийният сектор изисква смелост, посто­янство и отговорност, които не делят хората на мъже и жени. Въплъщението на тези качества е двигател в отношението и работата в сектора", допълва тя.

32 години, над 20 дружества, 1030 служители, 40% от тях на технически позиции, над 10% финансови и икономически позиции, 100 души учители будители и даже шепа журналисти. Вече четвърто десетилетие компанията работи за реализирането на газификацията в България и осигуряването на достъп до евтина и екологично чиста енергия. Газоразпределителната мрежа на "Овергаз" е с дължина над 2400 км и достига до домовете на близо 250 000 българи. Потребители на "Овергаз" са над 85 хиляди семейства, над 3500 производствени компании, стотици училища, детски градини, болници и социални заведения.

Тази мрежа обаче има и друго лице - "Овергаз" като работодател, който осигурява финансова стабилност, социална подкрепа, пазарно ниво на заплащане и условия за кариерно развитие на своите кадри, буквално от гимназията до най-високите експертни и мениджърски позиции. Екипът на компанията изповядва философията, че свободните, високообразовани и квалифицирани специалисти, които ценят труда и искат да са полезни за обществото, са основен фактор за едно по-добро общество.

Допълнителната квалификация на служителите е стандарт за "Овергаз". В периода 2018 - 2023 г. служители на компанията са преминали обучения в курсове по обслужване на клиенти, чужди езици, професионални умения като изграждане на сградни газови инсталации, работа със специализиран софтуер и т.н.

"Овергаз" вижда своята отговорност към бъдещето и в по-личен план - наред с допълнителното здравно осигуряване за служителите и членовете на техните семейства, компанията подкрепя родителите при раждане и осиновяване на дете и при отглеждането им през втората година на майчинството (т.нар. ниско платено майчинство). Подкрепа има и за самотните родители до навършване на детето на пълнолетие или до завършване на средно образование. В рамките на социалната програма на групата, служителите получават и застраховка "Живот" с покритие включително и на рисковете временна и трайна загуба на работоспособност при заболяване и злополука. 

Най-интересни моменти от поредицата подкасти на "Професионалистите" на @teenstation и "Овергаз" - за професиите по пътя на газа

 

Инвестиция в бъдеще

 

В "Овергаз" вярват, че младите хора в България са умни и амбициозни, а техните идеи и нестандартен подход вдъхват нови сили на компанията. Кариерното развитие започва от училище. Обучението чрез работа стартира през 2017 г. с назначаването на 16 ученици в дуална форма на обучение в сервизните центрове в София. Тази форма на подготовка на кадри е успешна и се е реализирала в градовете София, Русе, Ямбол, Разград, Горна Оряховица, Варна, Банско и Кюстендил. Към момента в компанията по дуална форма на обучение имат безценната възможност да се обучават ученици от София и Разград, които няколко дни в седмицата черпят практически опит в "Овергаз" с трудово възнаграждение на базата на договор - време, което се зачита и за трудов стаж.

Над 50 експерти и мениджъри са започнали професионалния си път като стажанти в различни издания на Лятната стажантска академия. За периода 2009-2023 г. компанията има 51 стипендианти, които са се обучавали или се обучават в бакалавърски и магистърски програми в Минно-геоложкия университет, Техническите университети в София и Габрово, УНСС, Русенския университет, СУ "Св. Климент Охридски", ХТМУ, Тракийски университет, Нов български университет, Губкин - Москва, Американския университет в България.

Инкубатор за млади кадри е и националния учебно-професионален конкурс "Най-добър млад инсталатор", през който за 17 г. са минали над 1500 ученици. Целта на конкурса, който се осъществява в партньорство между МОН и "Овергаз Мрежи" е да се предизвикат учениците от направление "Електротехника и енергетика" в професионалните гимназии да покажат знанията и уменията си на практика и да бъдат оценени от доказани професионалисти, служители в "Овергаз".

 

Успехът е да запалиш новата смяна

 

От конкурса "Най-добър млад инсталатор" тръгва и пътят на Доброслав Митев, който не си е представял, че от стажантско ниво в една компания може да се стигне до върха й. 20 г. по-късно той е мениджър на проект за изграждане на газови и отоплителни инсталации в "Овергаз Директ" и казва, че се чувства на своето място. Мечтае да предаде опита и желанието си за работа на бъдещите кадри в компанията. "Искам да създам най-добрите инсталаторски групи, които да работят качествено и с мисъл възложените им задачи, също както работя аз, а защо не и по-добре", казва Доброслав Митев. Успехът за него се изразява в това да попаднеш на стажант с желание - направо нетърпение, да учи нови неща.

С "Овергаз" от първия срок в гимназията

 

Победителят в първия конкурс "Млад инсталатор" - Петър Тасков, днес вече е главен експерт в Сервизен център в Банско и оценява изпълнението на задачите като член на журито. Той прекрачва за пръв път прага на професионална техническа гимназия "Иван Райнов" в Ямбол през 2002 г., за да учи в току-що създадената специалност "Техник по газоснабдяване". Там чува за пръв път за "Овергаз" и си я набелязва като цел за професионално развитие. След гимназията продължава да учи "Сондиране и добив на нефт и газ" в МГУ "Св. Иван Рилски", като по време на следването си е част от Стажантската академия на "Овергаз". След това започва работа в компанията, но паралелно с това завършва магистратура по специалност "Газоснабдяване". За себе си Петър Тасков казва, че не е "кариерист". Опитва се да върши работата си по най-добрия начин и... нещата се случват. "Имам желание да се развивам, да научавам все нови и нови неща в моята област, а когато това става, неминуемо започваш да се чувстваш и успял“, споделя той.

 

От "Мениджър за един ден" до постоянна работа

 

Инж. Христо Панталеев, експерт "Измерване и отчитане" в "Овергаз Мрежи", все още работи на първата си работа. В "Овергаз" се озовава във втори курс на университета, в рамките на инициативата "Мениджър за един ден" на "Джуниър Ачийвмънт". "Беше ми доста интересно. Научих, макар и за толкова кратко време, много процеси от работата в една такава голяма компания, в която има всякакви специалисти. Около месец след това започнах стаж на същата позиция, а след стажа останах на постоянна работа", казва инж. Панталеев.

"В подобни големи организации е много важно всичко да бъде ясно структурирано. Мотивира ме, в нашата компания има много процеси, те са организирани отлично и имаш съвсем различна гледна точка от тази в една малка компания. Това позволява да си начертаем една стратегия за развитие според нашите интереси и знания. Не само към момента, а и какви знания трябва да прибавим, за да се развиваме. А възможностите за развитие тук са много големи, може би неограничени", смята експертът.

 

Интервюто е за подкаст "Професионалистите" и е с инж. Христо Панталеев. Той работи като експерт "Измерване и отчитане" в "Овергаз Мрежи" и разказва в подкаст...

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Овергаз

Още по темата