В Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) започнаха серия обществени обсъждания на промени в цените на дружествата, които се занимават с газоразпределение и газоснабдяване. Корекциите са свързани с натрупалата се инфлация и необходимостта от инвестиции. Свои заявления са внесли "Аресгаз", "Неврокоп-газ", "Овергаз Мрежи", "Балкангаз 2000" и др.
От "Овергаз Мрежи" посочват в съобщение до медиите, че техните цени не са променяни вече пет години. Компанията работи през изтеклия регулаторен период (2020-2024 г.) на постоянни, фиксирани цени за разпределение и снабдяване - независимо от форсмажорните обстоятелства след започването на войната в Украйна и настъпилите драстични промени на газовите пазари в световен и в европейски план.
След 5 години на "замразени цени" дружеството е подало заявление в КЕВР за промени - само за два от компонентите, които формират крайната цена на природния газ за потребителите.
Съгласно проекта за решение, подготвен от комисията, от Нова година цената за разпределение за битовите абонати ще бъде 36,60 лева/MWh, а цената за снабдяване - 5,88 лева/MWh. Тези стойности означават с поскъпване с 13% спрямо сегашната цена.
Увеличението на цената би позволило оптимална работа на газоразпределителното дружество в ситуация с отчитане на натрупалата се инфлация - повишени разходи за материали, резервни части и др., посочват от "Овергаз Мрежи". В заявлението се отчита пазарната логика, която изисква както изпълнение на задълженията по издадените лицензии, така и ритмично осъществяване на инвестиции в изграждане на нова и поддържане на съществуваща газоразпределителна мрежа.
Окончателно решение КЕВР ще вземе на закрито заседание на 30 декември.
От "Овергаз Мрежи" са поставили за пореден път пред енергийния регулатор въпроса за "двойния аршин" - за продължаващата неравнопоставеност на клиентите, използващи газ, спрямо онези, които използват електрическа енергия. Според председателя на КЕВР Иван Иванов равнопоставеност ще има, когато се либерализират цените на тока за бита.