Медия без
политическа реклама

И с тикет системата ще продължим да ползваме хартиен билет

Ринговете на София няма да бъдат завършени до края на следващата година, казва зам.-кметът по транспорта на столицата Евгени Крусев

 Евгени Крусев заема поста на зам.-кмет в направление "Транспорт и транспортни комуникации" на Столичната община от юли 2016 г. В периода януари - юли 2016 г. е експерт по транспортна политика в общината. От август 2012 г. до декември 2015 г. е експерт "Развитие" в Центъра за градска мобилност. В рамките на 7 месеца преди това е редактор в "Пъблик сървисис".
Снимка: Архив
Евгени Крусев заема поста на зам.-кмет в направление "Транспорт и транспортни комуникации" на Столичната община от юли 2016 г. В периода януари - юли 2016 г. е експерт по транспортна политика в общината. От август 2012 г. до декември 2015 г. е експерт "Развитие" в Центъра за градска мобилност. В рамките на 7 месеца преди това е редактор в "Пъблик сървисис".

- Г-н Крусев, летните ремонти на улици в София са в разгара си. Какво остава още да се започне през този месец?

- Предстои да започне основен ремонт на ул. "Габър", изграждане на ул. "3-а" в Студентски град, която е с размерите на булевард. Започваме ремонт на моста на Челопешко шосе над Околовръстния път, Източната тангента от кръговото кръстовище с бул. "Христофор Колумб" до ул. "511" в кв. "Христо Ботев". Ще започне ремонт на два моста в район Нови Искър, които са в тежко състояние, на въжения мост при вилната зона на Пасарел. В средата на август започва ремонт на неремонтираната отсечка на ул. "Боянска". Ще започне ремонт на надлеза на детелината над бул. "България" при околовръстния път. Той ще бъде изцяло затворен, тъй като там настилката е много компрометирана. Той трябва да е готов в началото на есента.

- А кои ремонти трябва да приключат през август?

- Ремонтът на бул. "Христофор Колумб" в отсечката от ул. "Продан Таракчиев" до Източната тангента. До края на август трябва да приключи и ремонтът на ул. "Резбарска". До средата на септември ще продължи ремонтът на ул. "Пенчо Славейков" между ул. "Цар Асен " и бул. "Прага". Там ще се съгласуваме изцяло с изграждането на метрото и подлеза на кръстовището с бул. "Прага", така че да са готови по едно и също време.

- А кои ще са пътните артерии, които ще бъдат обновени до есента?

- Преди първия учебен ден трябва да е приключил ремонтът на бул. "Васил Левски" от Ректората до паметника Васил Левски, както и тротоарите и пътните платна на целия бул. "Арсеналски". 

- При кои обекти има забавяне в графиците на изпълнение и за какви забавяния става въпрос?

- Забавяне с 5-6 дни има при изграждането на локалните платна на Северната скоростна тангента, на кръговото кръстовище на ул. "Папрат" и ул. "Захари Зограф", подлеза на бул. "България" и "Гешов". В момента строителите правят всичко възможно да го наваксат.

- Кога се очаква да бъдат завършени ремонтите на малките квартални улици?

- Там се работи по програма на районните кметове, която те изготвят и предоставят в началото на строителния сезон. Там дейностите са извършени на около 80%, така че очакваме до първия учебен ден да сме приключили много значителна част и да останат само някакви локални отсечки.

- Голяма гордост на Столичната община е, че в София има буферни паркинги при метрото. Каква е тяхната натовареност към момента обаче?

- Зависи от конкретния паркинг. Има някои, които са запълнени на 100%, други на 70%, средният процент е около 80. Т.е. има свободни места. Хората все повече се ориентират в това как да използват тази услуга и съответно това дава своите позитиви в намаляване на автомобилния трафик и използване на метрото.

- Центърът за градска мобилност започна да засича дали шофьорите, които притежават карта за метрото, реално го използват. Какво се случи след въвеждането на тези мерки?

- Данните показват, че това в голямата си степен се случва, като от клиентите на паркинга около 10-15% са тези, които не използват метрото, т.е. просто оставят автомобила си.

- София се задушава от автомобилите. Има ли планове общината да премести част от трафика и паркингите под земята, за да освободи поне центъра? 

- Има идея бул. "Христо Ботев" при Централна гара да мине под земята и да излезе на бул. "История славянобългарска" от северната страна на гарата. Това е доста стара идея, има съответните проучвания за това дали е възможно. Да, това би облекчило трафика, но към момента е само идея, няма разработен проект. През 70 и 80-те години може би концепцията е била да се изграждат подземни паркинги в центровете на градовете, така че хората, които имат работа в центъра, да идват с колата си, да паркират, да си свършват работа и да излизат. Вече визията е малко по-променена, защото един паркинг в центъра генерира трафик от и до центъра. Транзитният трафик няма място в центъра, т.е. ако се изгражда инфраструктура в центъра, било тя тунели или мостове, това ще доведе до повече автомобили в центъра. Автомобилите трябва да се изкарат извън центровете по ринговите булеварди.

- А те кога ще са готови?

- Не мога да кажа някаква конкретна дата, но се работи. Няма да е до края на годината, вероятно няма да бъде и до края на другата година. Ринговете на София в голямата си степен са завършени, като остават много малки парченца, които трябва да се завършат. Такова например е пробивът "Пенчо Славейков". Там в момента се водят разговори с потенциалните инвеститори, които са в района. Те имат интерес това кръстовище на "Пирогов" да се случи по-бързо. По градоустройствен план там е предвидено кръстовище на две нива и съответно това би завършило единия от ринговете на града, което би разтоварило в значителна степен и трафика.

- От началото на април столицата предлага нощен градски транспорт. Проектът е експериментален и ще продължи до края на 2018 г. С какъв успех се ползва услугата и на коя линия се качват най-много пътници?

- Най-натоварена е линията "Люлин" - "Младост", втората по натовареност линия е тази, която е към Студентския град, а най-слабо натоварена е линията "Дружба - Гоце Делчев". В работни дни натоварването е относително слабо - около 300-350 души се возят общо за вечер, докато през уикендите се стига до 1000 души. Изчакваме още определено време да мине, за да имаме по-обобщени данни от Центъра за градска мобилност. На тази база ще преценим нужна ли е оптимизация, къде, каква и т.н. 

- Наскоро стана ясно, че изборът на ЦГМ за изпълнител на обществената поръчка за изграждане на тикект система е обжалван в КЗК и това пак ще удължи срока за внедряването й. Един ден обаче, когато системата най-сетне е факт и се премине към електронно таксуване, хартиеният билет ще продължи да съществува. Защо се налага това?

- Ще продължава да има билет за еднократно пътуване. Всеки билет, ако го направим примерно на карта, би оскъпило стойността на превозния документ, така че най-вероятно хартиен билет ще продължи да има, но той ще бъде в много различна форма от сегашната.

- Каква ще бъде тя?

- Няма да се перфорира, на него ще има много повече информация, отколкото сега - час и място на издаване (б.а. сега това се отбелязва на хартиените билети за метрото). В момента билетът за еднократно пътуване има само един сериен номер.

- Нали купуването на билета щеше да става посредством банкова карта или мобилно приложение?

- Те си остават. Това са различни възможности за закупуване на превозния документ. Идеята е да дадем максимално много възможности на човек да си купи билет за градския транспорт - ако иска от телефона, ако иска от будка, ако иска от шофьора.

- Това, което казахте за хартиения билет, означава ли, че все пак се върви към система, която отчита почасово пътуването?

- Не може да се каже отсега. Това ще реши Столичният общински съвет. На билета ще има всички данни за издаването му.

- Да очакват ли софиянци увеличение на цената на билета заради голямата инвестиция за изграждането на системата?

- Не. Това няма да е продиктувано от самата инвестиция, а от други, вече чисто икономически фактори.

- Какви ще са? И докога смятате, че сегашната цена може да издържи?

- Засега цената няма да се променя категорично. След изграждане на системата след 2-3 години не се знае каква ще е тя. 

- Какви са наблюденията ви от въвеждането на умни светофари по кръстовищата? Системата не навсякъде работи добре.

- Бутоните повишават безопасността. За улесняване на трафика, не бих казал, че го улесняват, не го и затрудняват кой знае колко. Те предотвратяват възможността пешеходец да тръгне на зелено и в средата на кръстовището да се окаже на червено и да не знае дали да се върне или да продължи напред. Идеята на бутоните е, когато пешеходец заяви своето присъствие на кръстовището и желание да пресече в дадена посока, натискайки бутона, светофарът да знае, че тук има пешеходец и трябва да пусне зелено от еди-колко си секунди, за да може този пешеходец да пресече безопасно.

Последвайте ни и в google news бутон