Регионалните управления на образованието следва да се отърсят от формализма - те трябва да оказват по-адекватна подкрепа на училища и детски градини, насочена главно към подобряване на резултати на учениците, като контролната им дейност трябва да набляга на ефективността на училищните политики за повишаване на качеството на образованието. Тази амбициозна цел си поставя МОН с предложените промени в правилника за устройството и функциите на РУО. Реално обаче новите текстове трудно ще изпълнят мисията си - те не намаляват бюрократични изисквания пред експертите, които ще продължат да им отнемат ценно време от същинската дейност, която би следвало да е истинска подкрепа на учители и директори. Промените бяха силно разкритикувани от "Заедно в час", които дори настояха проектът да се оттегли и да се подготви нов, действително ориентиран към различна философия за дейността на РУО - подкрепа, а не контрол.
Нови функции, задачи и ... пожелания
С промените се въвеждат нови преки задължения на началниците на РУО. Записано е, че те следва да създават "условия за консултиране и подпомагане на образователните институции" при дейностите им, свързани с обучението, възпитанието и социализацията на децата и с анализиране на образователните резултати и мерките за подобряването им. Началниците на РУО ще трябва да предприемат "действия по компетентност" по повод резултати от инспекции, когато са установени нарушения на нормативната уредба или пък е констатирано слабо ниво на преподаване и усвояване на компетентности от учениците и се изискват мерки за подобряване на резултатите. Също така на шефовете на РУО се вменяват задължения да администрират конфликтни ситуации, като създават условия за разрешаването на проблеми, възникващи при спорни въпроси, свързани с организацията на дейности в училища и градини, както и да съдействат за тяхното разрешаване. Написаното обаче в никакъв случай не означава, че шефовете на РУО тутакси ще започнат да оказват по-адекватна и целенасочена подкрепа на учители и директори.
Новите текстовете за методическата подкрепа, която ще оказват РУО-тата, също не гарантират, че тя ще стане преобладаваща в дейността им. И сега правилникът залага методическа подкрепа, но тази функция остава на заден план заради голямата административна натовареност на експертите. В новия му вариант е записано, че РУО трябва да следят дали се изпълняват задължителните предписания, дадени на директорите след осъществен контрол от РУО или от МОН, както и препоръките към педагогическите специалисти, дадени в резултат на атестирането им. И още - че методическата подкрепа "включва обсъждане и анализ на възможни подходи, свързани с дейността на директорите и учителите за повишаване на качеството на образованието, като се отчитат спецификата на образователната институция и правото на педагогическите специалисти сами да определят методите и средствата за провеждане на образователния процес". Уредена е и възможността РУО-тата да дават писмени препоръки към учителите за установени слабости и пропуски в тяхната работа, като проследяват тяхното изпълнение. Началникът на РУО пък ще може да дава писмени препоръки до директорите за подобряване на административно-управленската им дейност и управлението на финансите.
Сред новите дейности, които ще извършват РУО-тата, са - събиране на информация от различни източници, например срещи и разговори с участници в образователния процес, попълване на анкетни карти и въпросници; установяване на конкретно състояние на образователните институции и набелязване на възможности за подобряване на дейността им; формиране на среда за активно взаимодействие с цел преодоляване на затруднения, коригиране на отклоненията и постигане на напредък на децата и учениците. "Дори и с предложените промени в Правилника обаче, документът не дава възможност на експертите от РУО да извършват тези дейности - основно поради огромната натовареност с често ненужните административни и контролни функции", коментират от "Заедно в час".
От контрол към подкрепа?
Новите текстове например предвиждат "при извършването на контролната дейност на РУО формите на контрол се съчетават с методическа подкрепа". Според "Заедно в час" обаче за да се превърнат РУО в звена, които подобряват работата на детските градини и училищата, смисълът на функциите им трябва да бъде обратният - да оказват приоритетно методическа подкрепа, а контролът да бъде второстепенен. "Използването на думи като "контролиращи" и "контролирани" следва да се избягва в целия Правилник, за да може образователната система да промени нагласата си, че целта на работата на експертите от РУО е да проверяват, контролират и санкционират. Директорите и учителите трябва да започнат да ги виждат като подкрепящи колеги, които са на терен в детските градини и училищата, за да им помагат да подобряват работата си. Директорите и учителите би следвало да бъдат улеснени и насърчавани без административна тежест да искат и да получават методическа подкрепа от експертите на РУО", казват от организацията.
Според тях отдел "Организационно-методическа дейност и контрол" следва да се раздели на два отделни - единият с фокус контролна дейност, а другият - с фокус методическа дейност. "Експертите от отдела за методическа дейност следва да бъдат специалисти с по-дълъг педагогически стаж (минимум 5 г.) и функциите им да са ясно насочени към това не да контролират директорите и учителите, а да наблюдават работата им, да обсъждат с тях ежедневни казуси и начини за подобрение на управленската и педагогическата работа. Тези експерти трябва да имат възможност да прекарват голяма част от работната си седмица в детските градини и училищата, както и да имат време и пространство за разговори с директорите и учителите. Това трябва да са педагогически специалисти, постигнали успехи в работата си като директори и учители, така че да могат да съветват и подкрепят свои колеги", казват от "Заедно в час", като според тях за целта е нужно регулярно повишаване на квалификацията им. Вторият отдел пък според тях следва да се състои от експерти, за които педагогическият стаж няма нужда да бъде изискване и които отговарят изцяло за досегашната контролна функция на РУО. Тези експерти следва да бъдат отговорни за повечето от дейностите, които касаят реакции по жалби, мониторинг и управление на национални програми и проекти, работа по Механизма за обхват, организация и провеждане на НВО и ДЗИ и др.
Проверка, наблюдение, мониторинг и проучване...
Новите текстове систематизират и дефинират видове контрол на РУО: предварителен, текущ и последващ контрол, както и формите на този контрол: проверка; наблюдение; мониторинг и проучване, всяка от които е описана обстойно. Според "Заедно в час" обаче това разграничение е проблемно, защото създава объркване коя точно форма в кой момент се използва. Например, при казус за установяване на брой отсъстващи по неуважителни причини ученици експертът едновременно проверява броя ученици, наблюдава класни стаи и проучва доколко учителите нанасят отсъствия и съответно би се затруднил в това да определи коя точно форма на контрол се използва в дадения случай. Освен това наблюдението и проучването не би следвало да се приемат като форми на контрол - даден експерт би могъл да наблюдава учебни часове с цел да даде обратна връзка за работата на учителя или пък да проучи какви практики използват учителите по математика в училищата с най-високи резултати. Това е част от методическата дейност на експертите и не бива да се разбира като контрол, смятат те. Като особено притеснително се определят изискванията след всяка форма на контрол да бъдат съставяни констативни протоколи и доклади до началника на РУО, което би затруднило работата на експертите.
От организацията смятат, че е нужда целенасочена подкрепа за новоназначени директори от РУО, като в случая се определя директор с опит, който да бъде наставник на новоназначен свой колега. Като друга важна функцията на РУО според тях следва да се запише разпознаването и разпространението на работещи практики от образователната сфера, която в момента експертите нямат капацитета да изпълняват, но следва да бъде част от ежедневната им работа на терен, защото има възможността да подобрява качеството на образованието.
Доклад на доклада
И новият Правилник едва ли ще се справи с феномена "доклад на доклада", който се налага понякога да пишат експертите. "Наличието на документ не е равно на резултат. Оценката от дейността на експертите на РУО би следвало да е обвързана с подобряване на работата на подкрепяните от тях директори и учители. Освен повечето време за посещения на терен, експертите трябва да имат възможност и за неформални разговори с педагогическите специалисти, в които да отправят и устни препоръки към работата в образователната институция", казват от организацията. Те посочват, че голяма част от времето на РУО минава в изготвяне на справки с обобщена информация за МОН, като тази "пощенска" функция на РУО в XXI век и при наличието на редица технологични решения е напълно излишна. Препоръката тук е МОН да възложи доразработване на националната електронна система, така че тя да включва цялата информация за училищата, от която институциите се нуждаят, и да позволява бързо и лесно генериране на справки.
Сред другите предложения за намаляване на административните задължения на РУО са още преосмисляне на реда за подаване на жалби и реакция от страна на РУО (например да не се проверяват анонимни сигнали), създаване на ново звено към МОН за признаване на училищно обучение, образование и професионална квалификация, прехвърляне на тематичните проверки към Националния инспекторат по образование, да се отвори нова позиция за координатор по качеството, който да носи отговорност за всяко училище поне 2 г. и др.