Кандидатът за президент на БФС Христо Порточанов обвини публично вицепрезидента на БФС Емил Костадинов, че открито лобира за определен кандидат за селекционер на националния отбор по футбол, и то в полза на политическа партия. Става въпрос за досегашния треньор на младежкия ни тим Александър Димитров.
"Разбираме желанието Ви да наложите треньор на мъжкия отбор на България само за да се харесате на една партийна централа. Уверяваме Ви обаче, че това е опасна заигравка. ФИФА и УЕФА не допускат политическа намеса в работата на футболните федерации. ПОСЛЕДСТВИЯТА ЗА БЪЛГАРИЯ ЩЕ СА ЖЕСТОКИ!!!", написа Порточанов.
И вметна, че Костадинов подвежда членовете на Изпълкома, че всички треньори на Германия са водили младежкия национален тим, преди да поемат мъжкия.
Тъкмо този "германски модел" е един от доводите в подкрепа на кандидатурата на Димитров. Порточанов посочи няколко примера, които го опровергават - Франц Бекенбауер, Юрген Клинсман, Йоахим Льов. А могат да се добавят още и Сеп Хербергер, Хелмут Шьон, Юп Дервал, Ерих Рибек, Руди Фьолер... Всъщност на въпросния "модел" отговаря само Берти Фогтс. Твърде малко, за да е тенденция... Такава приемственост в Германия има, но при юношеските до младежките тимове на Германия. Не и при мъжете!
А имат ли резон останалите твърдения на Порточанов? Без да споменава поименно Александър Димитров, той визира именно него, защото досегашният селекционер на младежите е фаворит №1 за поста, освободен от Георги Дерменджиев, точно с мотива, че така щяла да се осигури приемственост при подмладяването на мъжкия тим. И с младежите, които ще влязат в А тима, щял да работи човекът, който ги е водил досега.
Това е и ясното послание на Емил Костадинов. "Александър Димитров се е доказал вече. Естествено, че може да е опция. Защо не?!", каза той на 6 декември пред БНТ. А 15 дни по-късно доразви тезата си пред "Спортал": "Да, идеята е такава. Най-накрая трябва да направим нещо такова. Просто треньорите, които са се представили добре в националните гарнитури с години, като са минали през 15, 17, 19, 21-годишните, познават футболистите от самото начало. За мен би трябвало да се даде шанс на такъв човек", заяви Костадинов.
А дали наистина Димитров е кандидатура на ГЕРБ?
Това е политическата централа, за която намеква Порточанов. Действително няма преки доказателства за подобна връзка, но за такава се шушука от години. Вечерта преди да напусне треньорския пост в "Берое" през октомври 2016 г., Димитров бе обсаден на стадиона от недоволни фенове. "Отиди да се оплачеш на Бойко Борисов!", му извика един от тях. Неслучайно, защото в Стара Загора още при назначаването му плъзнаха твърдения, че това е станало с протекциите на ГЕРБ.
Един от първите отбори в треньорската кариера на Александър Димитров бе именно любимият на премиера "Витоша" (Бистрица). Той пое поста там едва на 33 г., след като преди това имаше кратки престои в индонезийския "Персипура" (Джаяпура) и "Конелиано" (с. Герман). Впрочем и двата други клубни отбора, които Димитров води у нас, бяха все в градове, където кметовете помагат на местните тимове и... са от ГЕРБ. Става въпрос за "Берое" (2016 г., кмет на Стара Загора е Живко Тодоров) и "Локомотив" (ГО) (2017-18, кмет на Горна Оряховица е Добромир Добрев). Това, разбира се, може да е и чиста случайност.
Но случайностите започнаха да стават все повече, след като
в подкрепа на Димитров се изказа и човек от правителството -
спортният министър Красен Кралев. "Не виждам много кандидати да има за треньори на националния отбор, защото осъзнават трудното положение в момента. Струва ми се резонно Емил Костадинов да защитава тезата, че трябва да се даде път на млади треньори, които да минат с едно ниво напред, както се случва в Германия. Всички искат да вървят с набора си, с това поколение, с което са работили. От юношите и младежите да минат с по едно ниво нагоре", каза Кралев на 27 декември пред БНТ.
Съмнително чести са сякаш тези ласкави изказвания... Но е разбираемо, защото изборът на нов селекционер не е далеч - трябва да стане на заседанието на Изпълкома на 14 януари. А фаворизирането на Димитров се набива в очи, а и вече дразни някои от футболните хора.
"Аз този човек не го знам какво е направил. Нека първо се докаже на клубно ниво. Няма как да качим младежите при мъжете и да очакваме някакъв успех. Най-много да бием пак Гибралтар. Това, че имаш желание, не означава, че може да бъдеш назначен. То иска магарето, ама не е кон, нали?!", заяви съветникът по футболните въпроси в "Локомотив" (Пд) и екснационал Чавдар Цветков.
Срещу лансирането на Димитров се изказа и треньорът Емил Велев: "Това е несериозно. Преди всичко трябва да има ясен критерий и правила. Да има конкурс. Треньорите в България също трябва да имат думата. И аз имам самочувствието, че мога да водя "Барселона", но не ме канят".
Те двамата, а и други футболни хора, поставят един ясен въпрос - какво е постигнал Александър Димитров в треньорската си кариера? Защото нали именно визитката, предполага се, е един от критериите при избор на национален селекционер. А
44-годишният Димитров няма много постижения
Той пое добре обиграния преди това от Петър Хубчев "Берое" през юни 2016 г., след като отборът завърши 3-ти и се класира за квалификациите в Лига Европа. Напусна съвсем скоро - през октомври същата година, след общо 5 победи, 3 равенства и 6 загуби. В евротурнирите "Берое" бе елиминиран във II пресявка - от ХИК (Фин), а за Купата на България - още на 1/16-финалите, от "Септември" (Сф). В "Локомотив" (ГО) пък Димитров работи от март 2017 г. до май 2018 г. През това време отборът изпадна от Първа лига и завърши на 7-о място във Втора...
През останалото време Димитров бе селекционер на юношески и младежки гарнитури. Получи рядък шанс да поеме юношите (до 17 г.) още на 34 г., през 2010 г., веднага след скромния му престой при любимите на премиера "Бистришки тигри". Най-големият му успех е класиране на европейско първенство (до 19 г.) през 2014 г. в Унгария, където тимът ни остана последен в групата след загуби от Германия, Сърбия и Украйна (обща голова разлика 0:5). Води и юношите до 17 г. на Евро 2015, но участието ни там бе само защото България бе домакин. На това първенство отборът също завърши последен в групата след 1:1 с Австрия и загуби от Хърватия и Испания (общ баланс 2:5).
Дали липсата на достатъчно успехи на Димитров ще натежи, или ще надделеят младостта и амбицията му, както и фактът, че е работил няколко години с някои от играчите, от които сега се очаква да подмладят мъжкия национален тим...? Решението ще бъде на Изпълкома на БФС.
Но политическата заигравка също я има, също както и сянката на ГЕРБ и самия премиер, за чийто любимец минава Александър Димитров във футболните среди. Заиграването на БФС с политическите партии също не е новост. Та нали Борислав Михайлов и останалите от "златното поколение" смениха Иван Славков през 2004 г. с протекциите на ДПС, чийто член на Централното оперативно бюро и бивш депутат Камен Костадинов от 2005 г. насам без прекъсване е в Изпълкома на БФС.
Сега обаче БФС поема риска да стъпи на опасна плоскост с иначе симпатичния и стремящ се към развитие Димитров. Защото всички негови резултати като селекционер на мъжете (евентуално) ще бъдат пречупвани и през призмата на негласната политическа подкрепа, с която вече е обвързано името му във футболните среди.