Медия без
политическа реклама

Има ли пилот в хеликоптера на управляващите?

МО с лека ръка хвърля вината за всички инциденти върху летците, за да избяга от отговорност

Крайно време е българските държавници и политици да разберат, че получават заплати и екстри, за да носят отговорност.
БГНЕС архив
Крайно време е българските държавници и политици да разберат, че получават заплати и екстри, за да носят отговорност.

Ако има нещо, в което правителството е много силно, това са оправданията. Каквото и да стане, винаги някой друг е виновен - преходът, гадовете, руснаците, американците, президентът, парламентът, вятърът, сушата, кишата или Гришата - като в социалистическия виц. Премиерът е начело вече на три кабинета и управлява на практика 10 години, но продължава упорито да се оправдава с всичко, за което човек може и не може да се сети. Очевидно този негов модел на поведение е много заразен. Прихвана го например Министерството на отбраната (МО). 

След поредния инцидент с военен хеликоптер зам.-министър обяви, че е наредил да се прегледа подготовката на летците. Става дума за това, че при тренировъчен полет във вторник вечерта хеликоптер "Кугър" прекъсна електропровод заради ято птици и остави за няколко часа половината град Стамболийски без ток и вода. Тричленният екипаж на вертолета не е пострадал, няма и пострадали граждани. Машината е приземена в селскостопанско летище в Цалапица, местната власт обяви, че е много благодарна на летците за професионалното поведение. Та кое е вярно - професионално поведение или липса на подготовка?

Лесно ще се сетим за отговора, като си припомним, че ръководството на Министерството на отбраната вече хвърли вината за катастрофата на хеликоптера Ми-17 край Пловдив наскоро върху

 

загубата на рефлексите на починалите при инцидента двама военни пилоти,

 

настъпила заради малкото летателни часове. И именно с този извод са предадени на прокуратурата материалите от проверката, извършена от МО. Военният министър Красимир Каракачанов направи изричната уговорка, че само държавното обвинение може да каже окончателно каква е причината и чия е отговорността за фаталния инцидент, при който загинаха командирът на екипажа капитан Пламен Пантилеев и вторият пилот капитан Стоян Неделчев, а бордният техник офицерски кандидат Алексей Каменов бе ранен. Определено е похвално, че все пак беше представено някакво заключение, някакъв извод, защото дотогава всичко бе обявено за секретно. А все пак става дума за човешка трагедия, както и за честта на пагона, още повече че се говори за хеликоптера, който открива военните паради и носи националния флаг.

В същото време обаче тази работа с изводите някак намирисва. Първо, самият военен министър измина странен път от догадки за катастрофата. Първоначално той направо беше убеден, че причината е в опашния винт на хеликоптера. "Хеликоптерът не е изпълнявал някакви сложни управления, за да допуснем неподготвеност, нетренираност на пилота или грешка от негова страна", обясни тогава твърдо министърът. После постепенно започна да обяснява, че е разколебан във версията за винта, а накрая направо отиде в другия край и обяви трагедията за на практика човешка грешка.

Иначе и самата разследваща комисия работеше по три версии. Едната - за повреда на вал в опашния въздушен винт, а другите две - за грешка на пилотите или външни фактори, довели до инцидента. Очевидно е бил избран вторият вариант.

 

Нещо, което със сигурност би оневинило ведомството

 

и би затворило пътя към претенции. Сигурно наясно с това какво ще последва, след като вината се хвърли върху пилотите, Каракачанов опита да подели отговорността за случилото се с някакви общи грешки в политическата система и в прехода. "25 години ние се занимаваме с клюки, простотии и скандали. Загубихме усещането за това, че трябва да се грижим за своите институции и армия", обяви той. Веднага след това изненадващо и драматично разясни, че не може да гарантира, че не може да се случат и нови подобни трагедии.

"Не мога да гарантирам, че пилотите ще запазят живота си, докато летателната техника не бъде вкарана в изправност, докато на тези хора не им бъде гарантирано да летят, не мога да гарантирам. Не искам да ходя на погребения на български войници, защото някой в годините е смятал, че не трябва да поддържаме тази техника. Този въпрос го задайте на всички псевдоевроатлантици, които до ден днешен продължават да твърдят, че ние не трябва да отделяме пари за ремонт на руските ни хеликоптери и самолети", подчерта Каракачанов. Само не припомни, че това е втори инцидент и смъртен случай с пилоти в неговия мандат. Миналата година хеликоптер се удари във военен кораб и пилотът му загина при опита за приводняване.

И военният министър, точно като премиера, 

 

намира вината във всичко извън себе си

 

А веднага след падането на машината край Пловдив самият той разкри, че от общо 28  хеликоптера, с които разполага армията, летят едва осем. Така от пет Ми-17 не лети нито един. От пет Ми-24 пък лети само един, от 12 Кугър летели три-четири, а от 6 "Бел" във въздуха може да са само три. Тогава Каракачанов обяви и че по-малко от всички 245 военни пилоти летят. Е да де, но кой е отговорен, ако не виновен за това положение? Кой е военен министър? Кой е премиер? Чие е мнозинството в парламента? При това не от ден, два или месец.

Сега се разнася версията, че едни 52 милиона лева за възстановяване и ремонт на наличните хеликоптери ще решат проблемите. И само преди дни МО пусна поръчка по договаряне за 31 млн. лева за поддръжката на 6 от хеликоптерите руско производство - Ми-17 и Ми-24. До следващия инцидент, когато сигурно ще трябват 100 млн. лв. 

Крайно време е прокуратурата най-сетне да обяви кой е виновен за трагедията, и то като задължително да бръкне по-дълбоко. Пак заради смъртта на двамата пилоти президентът Румен Радев нападна остро управляващото мнозинство и дори го обвини, че парите за модернизация на армията са изтекли и са отишли за саниране. Нищо че така и не стана ясно какво е общо с хеликоптерите, след като въпросните проекти са за изтребители, кораби и бронирани машини. 

Радев директно поиска да се потърси отговорност на политиците, които излагат на риск военните. И заговори за лобизъм, за политическа вина и какво ли не още. И толкова. Но като си президент, върховен главнокомандващ в мирно и военно време, генерал от резерва е задължително да си конкретен и постоянен. И да наречеш всичко и всички с имена и фирми. Да е ясно. Защото иначе бавно и полека, дори не много бавно се превръщаш в същото, срещу което иначе шумно и публично се бориш. Крайно време е и президентът, и премиерът, и военният министър да осъзнаят, че тук и сега те са отговорните и никой друг не е виновен. 

Последвайте ни и в google news бутон