Медия без
политическа реклама

Как британците ще бъдат доброволно следени заради коронавируса

В средата на месеца в Обединеното кралство ще заработи приложение за установяване на контактните лица на заразени с COVID-19

06 Май 2020
Британското приложение ще подава сигнал, ако край вас мине контактен на носител на коронавирус
Британското приложение ще подава сигнал, ако край вас мине контактен на носител на коронавирус

Милиони хора във Великобритания скоро ще бъдат помолени да споделят геолокацията си, за да се ограничи разпространението на коронавирус. Целта е да се проследят контактните на вирусоносителите. 
Правителството разполага с 18 000 души, които са готови да се включат в системата, за проследяване на контактните, но освен тях и по-широката общественост ще бъде помолена да участва.

Как работи проследяването на контакти, трябва ли да участвате - и какво се случва с вашите данни?

Проследяването на контактните лица е метод, използван за забавяне на разпространението на инфекциозни огнища. Обикновено се използва в клиники за сексуално здраве, когато на инфектираните пациенти се казва да се свържат с всеки, с когото са били интимни.
При пандемията на коронавирус това означава проследяване на всеки заболял, който е бил в продължителен контакт с други хора. Здравните власти се свързват с тях и ги поставят в условия на самоизолация. 
Това често става с телефонни обаждания към приятелите и семейството на заразените с коронавирус. Другият начин е чрез автоматизирано мобилно приложение, през което се проследява местоположението.
Проследяването на контактите вече се използва широко в няколко страни, засегнати от коронавирус - Хонконг, Сингапур и Германия.
Обединеното кралство планира да представи своето приложение за проследяване на контакти до средата на май с надеждата, че така новите огнища ще са по-лесни за проследяване.

Как ще изглежда проследяването на контакти във Великобритания?

18-хилядният екип включва около 3000 държавни служители и здравни работници и 15 000 служители на повиквания от телефонните централи. Те ще питат пациенти с коронавирус за последните им движения и след това ще се свържат с всеки, с когото носителите са имали продължителен контакт. Контактните ще бъдат помолени да си инсталират приложението, което ще бъде достъпно за изтегляне след една-две седмици. 
Така телефонна система ще се използва в тандем с приложение за проследяване.
Ще се използва освен геолокация и Bluetooth-технологията - безплатното приложение проследява, когато потребителите му влизат в контакт помежду си. Когато вашето приложение засече, че наблизо има контактно лице,  ще подаде анонимен сигнал до NHS /Националната здравна служба на Обединеното кралство/. И при инсталирането, и при подаването на сигнали има голяма степен на доброволност. Инсталирането на апчето ще бъде доброволно, а контактните потребители ще бъдат поемани автоматично да спазват карантината или да бъдат тествани. 
Ако потребителят развие коронавирусни симптоми, зависи от него дали ще позволи на приложението да информира NHS.
Помислено е и за тези, които нямат смартфон - алтернатива би могла да бъде друг уред с Bluetooth поддръжка - часовник, гривна или др. 


Ще помогнат ли това за прекратяване на карантината?

Проследяването на контактни е едно от условията за премахване на ограниченията, в комбинация с други мерки.
Южна Корея никога не е влизала в тежка карантина благодарение на ранната стратегия за широко обхващане, съчетана с масови тестове. Сеул не само помоли гражданите да споделят геолокацията си, проследяват се и транзакциите с кредитни карти, използва се, видеонаблюдение, за да се съберат всички възможни данни за установяването на контактни лица. След няколко поредни пика от 900 случая на ден, сега страната регистрира само единични случаи.
Малко е вероятно Великобритания да успее да направи това, което направи Южна Корея. Не и в същата степен. Правителството на Обединеното кралство вече се опита да проследи контактните лица в началото на епидемията - чрез телефонни обаждания, но това не беше ефективно заради многото сигнали. Проследяването беше трудоемко и отнемаше много време, в Ирландия отчетоха, че заради един заразен човек трябва да се направят средно 40 телефонни обаждания.
Мобилното приложение би улеснило процеса, но само ако бъде прието масово от обществото. Учените, съветващи NHS, изчисляват, че 80% от потребителите на смартфони, т.е. 60% от населението - ще трябва активно да използват приложението, за да има ефект.
Има такива приложения, които се използват в подобни размери, например около 67% от собствениците на смартфони във Великобритания са изтеглили приложението за съобщения WhatsApp.
Освен да го изтеглят и активират, хората също така трябва да бъдат честни относно появата на каквито и да е симптоми и да информират NHS.

Какво може да направи правителството с моите данни?

Не всички са доволни от това, че правителството и трети страни получават достъп до лични данни. Групата за граждански права Liberty заяви, че правителството поеме сериозни рискове и не трябва да поставя инсталирането на приложението като условие за смекчаване на карантината или за връщане на работа.

„ Милиони от нас ще трябва да се доверят на приложението и да следват съветите, които предоставя“, казват от NHSX, ръководството за дигитално развитие на здравната служба. От NHSX декларират, че събраната информация ще се използва само за здравни и изследователски цели и че приложението може да бъде изтрито по всяко време.
Приложението в Обединеното кралство ще използва централизиран модел, което означава, че всички данни ще се събират на компютърен сървър.
Алтернативен, децентрализиран модел, беше предложен от Apple и Google - при него обменът на данните се случва на самите мобилни телефони и не стига до правителствени сървъри. IT гигантите казваха, че тяхната версия затруднява хакерите или властите да злоупотребяват. 
NHSX обаче смятат, че централизираната система ще помогне да се получи по-голяма представа за това как болестта се разпространява.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата