Медия без
политическа реклама

Как да се спасим от омразните партийни листи

При единичния прехвърляем вот се избират личности и не се губят гласовете

Ето така би изглеждала бюлетината при системата на Единен прехвърляем вот
Ето така би изглеждала бюлетината при системата на Единен прехвърляем вот

Едва ли има българин, който да харесва сегашната избирателна система с партийни листи. На всички е ясно, че тя свежда личната политическа отговорност на депутатите пред гражданите и качеството на държавното ни управление почти до нулата. С нея сме ограничени да гласуваме за партии, а не за за личности. Т.нар. преференциален вот е ограничен до един кандидат, и то при такива условия, че в 97% от случаите не оказва влияние върху крайния резултат – само осем са депутатите, избрани благодарение на него на последните избори. Водачите на листи често са парашутисти и е почти невъзможно да бъдат изместени.

Тази система е изключително

 

удобна за босовете на авторитарни партии,

 

защото им позволява на практика да си назначават депутатите, като редят листите, и ги изолира от народния гняв. Дори партията да загуби електорална подкрепа, началството пак влиза в парламента. Едва ли някой се учуди, когато преди няколко дни председателят на ГЕРБ заяви, че е готов да раздава депутати на бройка в парламента. Сякаш са пъпеши от градината им, а не наши представители.

Системата с партийни листи в България дори не е пропорционална, както някои твърдят. Партиите в парламента, обикновено само пет-шест, получават с над 20% повече депутати, отколкото е делът им от гласовете на изборите, най-вече заради четирипроцентната бариера. Като резултат - последните четири правителства са все правителства на малцинството от избирателите.

 

Има ли обаче алтернатива? 

 

Такава, с която хем да можем да избираме личности, които познаваме, хем да е пропорционална? Оказва се, че има, и тя се нарича Единичен прехвърляем вот /ЕПВ/. При това се прилага от повече от столетие в някои от най-успешните държави в свет  като Австралия и Ирландия. Напоследък става все по-популярна. Миналата есен например жителите на Аляска я въведоха с референдум. Заложена е и в програмата на една от партиите в новия ни парламент.

Какво всъщност представлява системата на ЕПВ? В бюлетината кандидатите на всички партии, както и независимите, присъстват в общ списък със своите имена, снимка и евентуална партийна принадлежност. Избирателят само маркира реда, в който ги предпочита – първи, втори, трети и т.н. Не е ограничен от партийни листи. Може да класира на първите места преобладаващо кандидати от предпочитаната си партия, но може да включи и някой от друга партия или независим кандидат, когото познава лично като свестен човек. Системата донякъде прилича на мажоритарна в два тура, но гласоподавателят предварително указва кого предпочита на второ, трето или друго място, в случай че фаворитът му не успее да събере достатъчно гласове.

Така гражданите имат пълната свобода да изразят предпочитанията си. Избирателните райони може да са и многомандатни и в такъв случай системата става пропорционална. Обикновено се използват три- до петмандатни райони. У нас имаме огромни, до 16-мандатни райони, при които няма как да познаваме повечето от кандидатите. Може да се гласува и машинно, и на хартия, лесно и просто. 

При броенето на гласовете

 

първо се определя т.нар. квота 

 

– минималният брой гласове, необходими за избора на един представител. При тримандатен район тя е 25% + 1 от подадените гласове. Ако първият по предпочитание кандидат от дадена бюлетина няма достатъчно събрани гласове, за да покрие квотата, или има повече от необходимите, гласът на избирателя не се губи, а се прехвърля към втория му по ред на предпочитание кандидат и т.н.

Не само гласуването, но и броенето при ЕПВ е по-просто и по-бързо в сравнение със сегашната ни система, при която мандатите се разпределят на няколко стъпки, по начин, който само малцина експерти разбират, и отнема цяла седмица, докато се определят окончателно депутатите.

 

Как се контролира броят на кандидатите в бюлетина?

 

В това отношение системата се саморегулира. Партиите не издигат прекалено много лица, за да не се размие прехвърления към техни кандидати вот, и в бюлетината рядко има повече от 15-20 имена дори при петмандатни райони.

Специалистите считат ЕПВ за най-добрата избирателна система, защото съчетава свобода на избора (на личности), местно представителство (няма парашутисти) и пропорционалност. Разбира се, най-добри съдници за достойнствата на дадена избирателна система са хората, които я използват, а се оказва, че те не просто я харесват, а я обожават. През 2002 г. парламентарна комисия, състояща се от представители на всички партии в Ирландия, разглежда аргументите „за“ и „против“ промяна на системата. Тя заключава, че обществеността е силно привързана към ЕПВ и че подмяната ѝ с която и да е друга система ще намали влиянието на отделния избирател.

ЕПВ e приложима и за изборите за Европейски парламент, за които се изисква пропорционална система. Идеална е и за изборите за общински съветници. 

 

Как влияе тя върху провежданите политики?

 

Оказва се, че води до консенсус. Обяснението е просто – за да бъде избран, един кандидат често не може да разчита само на твърдия си електорат, а трябва да се хареса на по-широк кръг от хора, които да го класират на второ и трето място в бюлетините си, за да му се прехвърлят повече гласове. Подобен ефект се наблюдава и при мажоритарната система в два тура, където на втори тур по-умереният кандидат обира гласовете на тези, чиито фаворити са отпаднали на първи тур. Това е съществената разлика със сегашната система у нас, при която водещият принцип в политиката е „разделяй и владей” и много партии са като скачени съдове –съществуват само защото плашат избирателите си една с друга. 

При ЕПВ независимите и партийните кандидати са равнопоставени. В страните, където се прилага, в парламентите има доста независими депутати – между 2% и 11%. У нас независими кандидати в НС за последните 30 години няма. Възможността за издигане на независим кандидат е просто прах в очите на избирателя. Като референдумите, преференциите и т.н. ЕПВ също така е благосклонен към по-малките партии понеже няма праг за влизане в парламента.

Така че няма никакво съмнение, че един бъдещ български парламент, съставен по тази система, би изглеждал съвсем различно – по-разнообразен, без екстремистки партии и най-вече - с истински наши представители.

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

 избори, система

Още по темата