Значителна част от Южна Калифорния, включително агломерацията на Лос Анджелис с население от 13 милиона души е обхваната от пожари от 7 януари. Има загинали, все още не е известен окончателният брой, има много над 10 000 изгорели сгради, 180 000 души са евакуирани. Огънят стигна до хълма със знаменития надпис Hollywood, Сънсет булевард и Алеята на славата. Пожарите в Калифорния не са рядкост, но от много години не са тъй разрушителни. Тази зима съвпаднаха няколко обстоятелства.
Сушата
В момента в Калифорния е сезонът на дъждовете, но там не е валяло от пролетта на 2024 г.
За нарушаване на обичайната сезонност в резултат на изменението на климата, се говори в статия на американски климатолози, публикувана на 9 януари в авторитетното научно списание Nature.
В продължение на няколко години в Калифорния преобладава сухо време. След това през 2022 и 2023 г. валят проливни дъждове. Това помага да израсте буйна растителност - трева, храсти, дървета. След това настъпи сушавата 2024. Всичко изсъхна и стана идеално гориво за пожарите.
Вятърът
През януари 2025 г. дойде особеният природен феномен - вятърът Санта Ана. Това е т.нар. падащ вятър. Той духа отвисоко към дълбочината на континента в долините, където са разположени градовете, иноси горещ сух въздух, както и прах от пустинята.
Санта Ана не е рядко явление през декември и януари, както и че пали горски пожари. Но този път се оказа особено силен - на места до 45 м в секунда (това е ураган от 2 степеп по 5-степенната скала на Националния център за ураганите). Вятърът все още не е утихнал и това усложнява работата на пожарникарите.
Провалът на пожарната
Неподготвеността на лосанджелиските пожарникари към извънредни ситуации стана предмет на политически спекулации. Избраният президент Доналд Тръмп разкритикува кадровата политика на пожарната, насочена към осигуряване на социално мноогбразие сред персонала. Вместо най-компетентните хора там наемат по квоти представители с различни расови, сексуални и джендърни идентичност - и в крайна сметка се оказва, че няма кой да работи.
Освен това мнозина - далеч не само привърженици на Тръмп - яростно критикуват кмета на града Карън Бас, че е намалила бюджета на градската Противопожарна служба с 23 милиона долара. Това не е съвсем справедливо. През юни 2024 г., когато е разглеждан бюджетът, кметството не е завършило преговорите със синдиката на пожарникарите за повишаване на заплатите. През ноември службата получава допълнително финансиране от резервните фондове, така че бюджетът му за 2025 г. е с 53 милиона долара повече от предходната година.
Друга работа е, че и тези пари се оказват недостатъчно. Шефката на пожарната Кристи Кроули през последните месеци, очаквайки пожари заради дългата суша, е изпращала на кмета докладни, в което описвала плачевното състояние на службата. Щатното разписание и материалното осигуряване (включително пожарните коли) съвсем малко са се променили от 1960 г., макар че и населението и броя на случаите са се увеличили неимоверно. Пожарната се е нуждаела не само от пари, но и от време, за да влезе в крачка.