Медия без
политическа реклама

Каталуния протестира по хонконгски

Сепаратистите копират стратегии и модели за масови демонстрации, организирани набързо онлайн

30 Окт. 2019
Каталунската полиция е категорична, че досега не й се налагало да се справя с толкова необичайни тактики на демонстранти.
ЕПА/БГНЕС
Каталунската полиция е категорична, че досега не й се налагало да се справя с толкова необичайни тактики на демонстранти.

Протестите в Каталуния срещу осъдителните присъди на девет сепаратистки лидери не утихват повече от две седмици, а демонстрантите намират нови и нови начини, за да изразят огромното си недоволство от решението на Върховния съд в Мадрид. Каталунците напоследък копират тактиките, измислени от продемократичните демонстранти в Хонконг - от блокиране на летища до използването на приложения за мобилни телефони за криптирани съобщения.

Малко след като върховните магистрати произнесоха наказанията на сепаратистките лидери заради ролята им в неуспешния опит за обявяване на независимост през 2017 г., 24 000 потребители на разработеното в Русия приложение за съобщения „Телеграм“ получиха съобщение с призив да се насочат към международното летище „Ел Прат“ в Барселона, което е второто най-натоварено в Испания. Целта според съобщението – изпратено от нова

 

неизвестна сепаратистка организация, наречена „Демократично цунами“

 

– е да се „парализира“ летището, точно както направиха демонстрантите в Хонконг през септември.

Приложението също така дава възможност демонстрантите да си свалят бордна карта за следобеден полет, така че да могат да преминат през проверките за сигурност на летището. И няколко демонстранти успяха да влязат в терминала, а 10 000 души се събраха отвън и попречиха на бордния персонал да отиде на работа. Това принуди ръководството на летището да отмени над 100 полета. Преди това в Хонконг активисти си купиха самолетни билети също в опит да влязат в летищния терминал.

„Демократично цунами“ завършва едно от съобщенията си с хаштаг #BeWater – призив за протест, създаден в Хонконг и базиран на бързина и непредвидимост. Слоганът, изготвен на базата на

 

крилатата фраза на кунгфу легендата от Хонконг Брус Лий,

 

се разпространява в Туитър на каталунски.

Демонстрантите „понякога“ използват и лазер срещу полицията в Барселона – известна тактика в Хонконг, където милиони от юни насам излизат по улиците, за да настояват за демокрация и отговорност от полицията в бившата британска колония - въпреки че това тук „е много необичайно“, заяви говорител на каталунските регионални полицейски сили Mossos d'Esquadra.

Много демонстранти в Каталуния посочват протестите в Хонконг като източник на вдъхновение. „Хората трябва да са по улиците, всички бунтове започват тук, погледнете Хонконг“, казва Виктория Сантос (62 г.), която участва в протест в Барселона. „Хонконг даде пример как може да се насочи глобално внимание върху местен конфликт“, смята и Жорди Барбета, който е колумнист в каталунския ежедневник „Ел Насионал“.

Използването на създаденото в Русия мобилно

 

приложение за съобщения „Телеграм“

 

от каталунските сепаратисти е „директно“ копирано от протестите в Хонконг, казва представител на каталунската сепаратистка организация „Пикник за републиката“, която блокира достъпа до емблематичната за Барселона базилика „Саграда фамилия“. Той иска да остане анонимен. През септември най-голямата сепаратистка организация „Каталунско национално събрание“ покани членовете си на конференция, наречена „Използването на нови технологии в борба без насилие: примерът на Хонконг“. Услугите за изпращане на онлайн съобщения като „Телеграм“ „гарантират надеждността и доверието на потребителите“, казва националният секретар на организацията Жорди Вилянова. Разпространяваните листовки на радикалната сепаратистка организация са копирали инфографика, изготвена от хонконгските активисти, с наставления как да се защитят от сълзотворен газ и други полицейски инструменти. Каталунска сепаратистка организация, основана през август, дори започна да използва жълти шапки точно като демонстрантите в Хонконг.

Хонконгският певец и продемократичен активист Denise Ho Wan-See, карикатуристът Бадиукао и намиращият се в Берлин китайски изпълнител и защитник на свободата на словото Ai WeiWei подкрепиха каталунските протести в социалните медии. „Има симпатия между тези малцинства, които нямат достатъчно политическо пространство, за да се изразят“, но „това не означава, че ще имат обща стратегия“, казва Виланова.

Пред китайското издание, излизащо на български език, China Daily предупреди, че „сепаратизмът няма да се толерира в нито една страна“ заедно с хаштаг #HongKong и видео, показващо сблъсъци между демонстранти и полиция на летището в Барселона.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата