Медия без
политическа реклама

16:20:12, вторник, 21 януари 2025 г. АнонименВХОД

Китай масово изкупува бизнеси в Португалия

Азиатският бизнес навлиза стремително и инвестира във всичко – от ВЕЦ-ове до банки. Така страната става зависима и податлива на политически рекет, твърдят експерти

В китайски ръце е и частната клиника Hospital da Luz. Надписът на билборда гласи "Здравето е право, а не бизнес".
www.dw.com
В китайски ръце е и частната клиника Hospital da Luz. Надписът на билборда гласи "Здравето е право, а не бизнес".

Преди седем години Португалия обяви дял от енергийния гигант Energias de Portugal (EDP) за продажба. Това беше поискано от кредиторите на страната, след като Лисабон получи подкрепа от ЕК и Международния валутен фонд (МВФ). Така през 2012 г. китайската China Three Gores става собственик на 21.35% от компанията за сумата от 2.7 млрд. евро, пише "ЮрАктив". Доскоро китайският инвеститор се задоволяваше с миноритарeн пакет, но сега компанията е изкупила още дялове, което реално дава на Китай пълен контрол над енергетиката на Португалия. EDP има интереси и в областта на възобновяемите енергийни източници и сред водещите производители на зелена енергия. Правителството на Португалия не се противопоставя на това придобиване, което ще даде достъп и до газовата и енергийната мрежа чрез собствеността върху 25% от активите на Redes Energeticas Nacionais, пише още изданието.

 

Много държави в ЕС обаче се притесняват от инвестиции

 

от влиятелни трети страни, като например Китай, които не могат да бъдат контролирани. Освен в енергийната сфера Пекин има и други интереси. Източници на "ЮрАктив" коментират, че Китай е много търпелив със своите планове - първоначално инвеститорите купуват малки дялове, но после увеличават присъствието си. Неглижиране на това поведение би било опасно, предупреждават наблюдатели. Препоръката е да бъдат изработени някакви изисквания, на които да отговарят акционерите, желаещи да придобият пълния контрол върху дадена компания.

Преди време португалският електропроизводител Energias de Portugal (EDP) бе солидна държавна компания с над 25 000 сътрудници. Скоро обаче може да се превърне в печеливш китайски концерн. Държавната компания China Three Gorges, която вече притежава една четвърт от португалската фирма, излезе на Лисабонската борса с оферта за закупуване и на остатъка от акциите на EDP, т.е. за придобиване изцяло на компанията. Критици твърдят, че стъпката е част от мастър план за навлизането на Китай в ключови отрасли на португалската икономика. Правителството обаче отхвърля опасенията с аргумента, че всички са добре дошли в Португалия - както китайските, така и всички други чужди инвеститори. В някои страни обаче китайската инвазия в Европа предизвика доста сериозни критики: в Германия - заради поемането на ключови фирми в роботиката, автомобилостроенето и медицината, в Гърция - заради купуването на ключовото пристанище в Пирея. Изпитващото хроничен недостиг на пари португалско правителство обаче се радва на китайските финансови инжекции. По време на кризата Китай навлезе в много държавни компании и

 

редовно изкупуваше португалски държавен дълг

 

Китайският концерн Fosun притежава португалската застрахователна компания Fidelidade, печелившата фирма Luz Saùde, която държи частни клиники в страната, както и една четвърт от банката Millenium-BCP. Друга китайска компания - Haitong - купи за 400 млн. инвестиционната банка BESI, а групата HNA стана младши съдружник на самолетната компания ТАР. Китайската State Grid International пък притежава една четвърт от португалската електроснабдителна компания REN. 

В южния португалски град Синеш китайска фирма разширява неизползвано от години пристанище. "Китайците инвестират главно във финансовата сфера, застрахователното дело и банките, както и в инфраструктурни проекти", посочва Илидио Серодио, вицепрезидент на Португалско-китайската търговска камара в Лисабон. "По време на кризата китайските инвестиции помагаха на правителството да обслужва и погасява държавните дългове", подчертава той. Същевременно това е привлякло и други инвеститори. Според него китайците са използвали благоприятния момент, за да стъпят здраво в Португалия.

На някои икономисти това навлизане на Китай в страната им идва прекалено. Те критикуват например опитите на Китай да придобие напълно електрическата компания EDP. "От икономическа гледна точка не е целесъобразно най-големият електропроизводител в страната да бъде контролиран само от един акционер", изтъква професорът по икономика Жоао Дуке. Толкова е по-странно, че

 

португалското правителство не предприема нищо,

 

за да попречи на това. Както впрочем то направи преди година при продажбата на самолетната кампания TAP на един американски консорциум - тогава правителството задейства аварийната спирачка и запази 50 на сто от акциите. Това, че сега си мълчи, вероятно е само по политически причини.

Португалското правителство наистина се отнася удивително спокойно към китайските инвеститори. То спря продажбата на един частен телевизионен канал на френски инвеститори, но изобщо не се намеси, когато инвеститор от Макао закупи 30 на сто от големия португалски медиен концерн Global Media, превръщайки се в негов главен акционер. Тези чужди инвестиции могат да направят така, че Португалия да стане зависима и податлива на политически рекет, допълва Жоао Дуке. Желаното придобиване на EDP от Three-Gorges не засяга само Португалия, тъй като португалският електропроизводител е много активен също и на международния пазар - с ВЕЦ-ове, вятърни и соларни паркове, вкл. в Южна Америка и САЩ. "Става дума за пазари като Бразилия, на които чужди страни почти не могат да стъпят", казва Илидио Серодио от Търговската камара. Засега не е ясно дали сделката ще бъде сключена. Както левите партии, които подкрепят правителството, така и синдикатите настояват за това държавата да запази контролния пакет от акции. В същото време акциите на EDP тръгнаха нагоре още след внасянето на офертата за закупуване и китайският концерн ще трябва доста да подобри финансовото си предложение. 

 

Последвайте ни и в google news бутон