Назрял ли е моментът управата на София да бъдат убедени или накарани да преосмислят плановете за разширение на метрото след изграждането на третия му диаметър (какво включва той - виж карето)? Или всичко е само буря в чаша вода, предизвикана от отпора на опозицията в една от комисиите на столичния парламент. Тази по архитектура и градоустройство отложи два пъти през последните седмици гласуването на решението, което ще позволи на главния архитект Здравко Здравков да започне да работи по удължаване на трасето от Бизнеспарка, където в момента е последната станция, към магазин "Декатлон" на Околовръстното и към ИКЕА и "Ринг мол". На тези две места управляващите планират в следващите години да бъдат построени нови спирки.
Споменатата комисия е единствената в СОС, в която мнозинството ГЕРБ-СДС и ВМРО-"Атака" няма числен превес над опозицията- БСП, "Демократична България" и независимият Борис Бонев. В резултат през нея докладът на Здравков не минава вече два пъти. Преди всичко Бонев и десните правят всичко възможно да не позволят метрото да завие към Витоша, а призовават да се мисли за разгръщането му в други посоки. БСП подкрепя засега тези искания. Ако отпорът в градоустройствената комисия се пропука, пред арх. Здравков се открива царски път. Искането му вече бе одобрено от други комисии и е само на едно гласуване от влизане в пленарна зала.
Какви са аргументите за и против отклонението на първия метролъч от "Младост"4
към двата частни мола и към близкия Симеоновски лифт, който също е частен? Като основен довод за удължаване на метрото към ИКЕА управляващите сочат нуждата от по-добро транспортно обслужаване на хората, които искат да посетят планината. "Това е начинът да осигурим най-удобната връзка с планината – директно от станция на метрото", написа във "Фейсбук" през 2018 г. кметът Йорданка Фандъкова, когато напълно доминираният от ГЕРБ минал състав на СОС прие едно от решенията си за завой на метрото към Витоша.
В същото време обаче нито един представител на управляващите не е предоставил информация колко хора биха се зарадвали на възможността да стигат с метро до лифт "Симеоново", с който пътуването в една посока струва 12 лева. Липсват данни и колко софиянци и гости на столицата ползват въжената линия в момента, как стигат до нея, в кои дни от седмицата, искат ли да я ползват по-често и т.н. Няма анализ дали желанието на туристите да стигат до лифта не би могло да се задоволи с повече автобуси на градския транспорт.
Изчерпателните отговори на тези въпроси са от ключово значение, тъй като строежът на метрото е най-скъпата транспортна инвестиция във всеки град - в пъти по-скъпа от пускането на рейс, тролей и трамвай. Не бива да се забравя и че занапред София ще трябва да съфинансира евентуалните нови трасета с 50% от парите, докато при досегашните процентът бе много по-малък. Така сумата, която ще излезе от бюджета на Столична община за построяването на още 2 спирки до ИКЕА, вероятно ще надхвърли 100 млн. лв. (от "Московска" 33 не дават точни числа и по този въпрос). Появява се въпросът дали не е по-добре подобна сума да се инвестира например в по-бързото довършване и разширение на бул. "Тодор Каблешков" с изграждането на трамвайна линия по него. Тя би обслужвала бързо растящ район като "Манастирски ливади", в който метро така или иначе не се предвижда.
И ако засега не е ясно има ли наплив на туристи към Симеоновския лифт, вече започват да се изясняват други неща. В района на Околовръстното шосе преди и около ИКЕА Столична община вече е издала толкова много разрешения за строеж, част от които са реализирани, а се очаква да издаде и още толкова много, че
въпросът с живеещите и пътуващите до новите квартали
под Витоша наистина ще се изостри
"Разрешеното до момента застрояване в района на бъдещите 2 станции е 547 000 кв.м. РЗП, а се очакват разрешения за още 870 000 кв. м. или с около 150% над вече одобреното. Това е позволено според действащите устройствени планове. В района живеят около 1 500 души, а се очаква да се заселят още 5 200 души. Всъщност голямата бройка е тази на работещите. В зоната работят 6000 -7000 души, а очакванията са до 2030 г. там да заработят още 28 000 човека. Казусът с тази територия е свързан с нуждата от транспортно обслужване по-скоро на работещите, а не на живеещите", коментира преди дни директорът на общинското дружество "Софтпроект" Любо Георгиев.
Появата на множество офис сгради, а и на няколко затворени комплекса, изглежда да е причината, поради която районът от Бизнеспарка до ИКЕА внезапно измести в проектите на Столична община за разширение на метрото доста по-населени и стари части на София. Всъщност в приетия преди повече от 10 г. Общ устройствен план на столицата метрото завива не към "Ринг мол", а на изток към кино "Арена" с перспектива да достигне до Горубляне. Пак приетият през 2009 г. ОУП разглежда и още няколко опции за неговото удължаване. Най-логичната изглежда навлизане на първия диаметър още по-навътре в "Люлин". "В жилищния комплекс, при постоянно население над 120 000 души, в момента функционира относително късо трасе и само три станции. Голям контингент от жителите не е директно и удобно обслужен от съществуващата линия, особено запад – югозападните части на комплекса", пише в документ на Столична община по повод обществена дискусия за бъдещето на "Метрополитен".
Друга опция е разклонение на втория лъч към Студентски град.
"Надхвърлилата очакванията интензивност на инвестициите в тези територии и темповете на увеличаване на гъстотата на населението през последните години поставиха на дневен ред въпроса за необходимостта от включването преди 2020 г. за реализация на посоченото разклонение", се казва в същия документ.
Завоят към лифт "Симеоново" е най-кратко мотивираният вариант в проучването, но през 2014 г., когато ИКЕА и "Ринг мол" вече съществуват, а инвеститорските апетити към Околовръстното се огромни, нещо се случва. Оттогава, та досега завоят на метрото към Витоша става приоритет за управляващите и надделява пред плановете за навлизане в "Люлин" или за отклонение към Студентски град.
Вариант №1 се брани толкова пламенно от отговорните фактори в общината,
че преди дни шефът на "Метрополитен" инж. Стоян Братоев изказа доста спорната теза, че строежът на две нови спирки в полите на Витоша е по-смислено трасе в сравнение с навлизане на железницата в Студентски град. "Удължаването в Студентски град ще е 5 км и в 50-годишна перспектива там ще се обслужват 38 000 пътника (припомняме: срещу 28 000 в района на бъдещите 2 станции по Околовръстното - б.р.). Потенциалът в Студентски град не е достатъчен, районът повече не е разработван и изменението не е предложено в промените на ОУП", заяви Братоев на последното заседание на архитектурната комисия в СОС. Още преди 6 г. обаче бившият кмет на района от ГЕРБ Димитър Дилчев съобщава в интервю, че в район "Студентски" вече живеят над 70 000 души, от които студентите са половината му жители. Разлика в данните, която навежда на въпроса защо отговорните фактори в ГЕРБ толкова държат да загърбят всички останали очевидни маршрути за разширение на метрото, за да изпълнят приоритетно тази с най-далечната перспектива? И дали нещата с метрото вече не са предрешени, след като затворени жилищни комплекси в района около Околовръстното шосе и при Симеоновския лифт, чието изграждане предстои, вече рекламират като едно от предимствата си "бъдеща станция на метрото".
3-ти метродиаметър
След неколкократни отлагания през лятото т.г. най-после се очаква да заработи първата отсечка от него. Тя включва станция "Хаджи Димитър" – на пресечката на бул. „Владимир Вазов“ с ул. „Ильо Войвода“. След нея е "Театрална" при театър "София". Следващата е "Орлов мост", след това– "Патриарх Евтимий", НДК, "Медицински университет", "България" на бул. "България" и бул. „Ив.Е.Гешов“ и "Цар Борис III/Красно Село". Догодина се очаква да са готови станции "Овча Купел" – на пресечката на бул. „Президент Линкълн“ с бул. „Никола Мушанов“, "Владимир Вазов" – на пресечката бул. „Владимир Вазов“ с ул. „Поп Грую“ между ж.к. „Левски Г“ и ж.к. „Левски В“, "Мизия" – на пресечката на бул. „Владимир Вазов“ с ул. „Резбарска“, тази при стадион „Георги Аспарухов“, както станцията при НБУ, в "Овча Купел 2" и в "Горна Баня", където се предвижда връзка с ж.п. линията София-Перник.
През 2019 г. СОС взе решение за отклонение на 3-тия лъч при Военна академия в източна посока със 7 нови станции: "Ситняково", "Гео Милев", "Слатина", "Асен Йорданов" при едноименния булевард, "Арена Армеец", "София Тех Парк" и "Полигона".