Медия без
политическа реклама

Не е нормално гражданите да са единственият контрол в София

Наредбата за обществения ред не създава ред, а още по-голям хаос в хаоса, казва столичният общински съветник от "Група 5" Венцислав Мицов

Илияна Кирилова

- Г-н Мицов, искате оставки заради ремонта на "Граф Игнатиев", но ГЕРБ ви обвини в политическо говорене и пиар.

- Какво политическо говорене?! Не е нормално гражданите да са качественият контрол в София, защото друг няма. Това е безобразие. Затова искаме оставки.

- А как ще коментирате оправданията на общината, че не бива да се дава оценка за несвършена още работа?

- Това нещо пред църквата "Свети Седмочисленици" няма да е по-добре и след ремонта. Най-вероятно ще се пренарежда наново. Вероятно има някаква грешки в координацията между фирмата изпълнител и ресорния кмет, в края на краищата отговорен за ремонтите. Скептичен съм, че различно подредените плочки могат да се поправят с горещо фугиране, както обясняват.

- Имате проблем и с наредбата за обществения ред, заради която миналата седмица се извинихте на столичани.

- В интерес на истината в началото нямах намерение да гласувам "против" нея, смятах да се въздържа поради факта, че все пак имаше нужда от такава наредба и че предишната, знаете, беше бутната от съда, защото превишава правомощията на общинския съвет. Но тази наредба е изключително лоша и изпраща изключително лошо послание към хората. Всички, които говореха в зала, включително и тези, които подкрепиха наредбата, казаха, че трябва да се променя пак. Та така, затова гласувах "против", чисто символично, защото аз съм лобист.

 

Аз съм лобист на децата, които свирят вкъщи

 

- Кое според вас е лошото в наредбата?

- Тази наредба може и да е добра в много отношения, но тя има сбъркан един основен фундамент, т.е. ние започваме да градим тази наредба, поставяйки я върху глинени крака. В нея няма дефиниция що е звук, тон и шум. Поради това наредбата не прави разлика между човека с флекса и човека с пианото, така че в събота и неделя по силата на тази наредба, когато детето ви свири или чичо Георги прави ремонт с флекса, те попадат под ударите на една и съща хипотеза, че вдигат шум. А това не е така, защото между шум и тон има разлика, тя е чисто физическа, учи се по физика. Шумът е звук, който възниква от трептенето на тяло в акустична среда, който звук е с неравномерно трептене и неопределена височина, докато тонът е обратното - звук, който възниква в акустична среда, но той е с определена височина и определено трептене и с обертонове. И поставяйки по този начин текстовете в наредбата, които по един и същи начин третират звука, тона и шума, ние вече имаме абсолютно негоден текст за приложение, защото ние не знаем разликата между трите.

- Общинските наредби лежат на законови уредби обаче...

- Този закон за шума вменява на общинските съветници разни неща - казва, че те могат да решават. Общинските съвети пък се оправдават с него и в крайна сметка за пореден път - това управление е много характерно с това, се стига до прехвърляне на топката. Доколкото разбрах, комисията за обществен ред към СОС е изпратила писмо до Министерството на околната среда, което трябва да изтълкува

 

кое е тон, кое е шум, кое е звук

 

 Извинявайте, но ние вече приехме наредбата. Т.е. ако те се съмняваха какво се случва, първо трябваше да изпратят това писмо, те да ни отговорят, а пък тогава да я приемаме. 

- Още в началото на мандата ви беше създадена временна комисия, която да се занимава с тази наредба. В нея влязоха представители на всички партии в СОС, но постепенно представителите един по един започнаха да оттеглят подкрепата си. Защо?

- Мотивите им бяха, че наредбата не е добра. Вместо да създаде ред в хаоса, тя създава още повече хаос в хаоса. Всички помним безумния текст за пиенето в парка, който разглеждаше хипотезата, в която ти в парка, ако изпиеш три бири и счупиш нещо, си нарушител, но ако отидеш пиян в парка и счупиш, може би не си. Така че този документ накрая от 14 страници се сви до около 4-5 страници полезен текст, който виждаме колко е полезен.

- Какво й липсва на тази наредба?

- Няма нищо например за каруците в София - друг проблем, който от три години се дъвче в СОС. Какво правим с тези каруци? След като сме приели сега тази сакрална наредба, която трябва да влезе скоро в употреба, как точно ще вземем 300 лв. от просяка, който няма лична карта. Ето това искам да видя.

- В тази връзка имате ли информация общината наложила ли е глоби за нарушения по досегашната наредба?

- Не, нямам. Проблемът е, че ние на хартия всичко го правим много хубаво, обаче моят квартален полицай

 

ходи по адреси с градския транспорт

 

Имаме голямо разминаване между това какво ние желаем и какво се случва в крайна сметка. Много ми е интересно тази наредба как ще се спазва и ще се контролират нещата.

- Не са малко примерите, в които на хартия има много правила, но на практика те не работят. 

 - Така е. Тук сте абсолютно права. Не само такива наредби, но и такива закони се приемат и аз пак казвам - на хартия много неща изглеждат чудесно, но ако работеха, щяхме да живеем в една страхотна страна. В началото на мандата гласувахме една велоконцесия, да сте видели велосипеди под наем по улиците? Кой ще ти дойде вкъщи да замери звука, Столичният инспекторат или Министерството на околната среда? И как ще ги пуснеш вкъщи, те не могат да влязат ей така, нали? Но СОС гледа да изкара наредбата, за да знаят хората, че сме свършили страхотна работа.

- Нека се върнем на наредбата. Според нея уличните музиканти вече няма да могат да свирят където и да е и не могат да използват усилватели за музиката си. Как ще коментирате това?

- Наредбата имаше доброто намерение да регламентира местата в София, където да се свири, и аз приветствам това. Не може да свириш на стълбите на президентството, макар че аз лично бих позволил на всички да свирят там, но това е една друга тема. Според тази наредба разрешението за местата за свирене го издава кметът на София. Според шефа на комисията по обществен ред и сигурност Иван Илиев обаче всъщност районните кметове издават документ, който казва на кои места точно трябва да се случи това нещо. А нямаме и регламент за уличните музиканти - при какви условия ще им се дава разрешението. Ще се плаща ли, ще бъде ли с прослушване, ще се иска ли документ за музикално образование, както станало, доколкото чух, в Пловдив? Преди една година, когато беше общественото обсъждане, го говорихме това нещо и администрацията каза, че е съгласна да се направи една работна група, в която да дойдат и улични артисти и да си кажат какви са им болките и да направим едни суперадекватни прости правила, които да позволяват на уличните музиканти да си вършат тяхната работа. Такава група не беше създадена. 

В тази наредба се твърди, че имаме забрана за усилени инструменти. Т.е. ако аз отида с една малка колонка, а колегата Гошо дойде с цугтромбон, се предполага, че той ще бъде по-тих от мен, защото аз съм с колонка. Искам да кажа, че хората, които пишат тази наредба

 

нямат бъкел представа какво пишат,

 

защото нямат идея за какво иде реч.

- Нов момент в наредбата е и забраната да се събират дарения на обществени места, което само по себе си е чудесно, при все че всякакви измамници се опитват да набират средства. 

- Да видим как ще сработи. Това, доколкото знам, е идея на колегите от "Обединени патриоти", която вероятно е била цената да подкрепят тази наредба, защото в един момент си оттеглиха човека от комисията. Обикновено винаги така се случва - предлагаме всички цветя, които цъфтят в жълто примерно, да ги няма от догодина, за да подкрепим наредбата.

- "Група 5" не е съгласна с правилата, но ще предприемете ли действия срещу решението на СОС?

- Убедени сме, че ще се прегласува. Не знам дали това ще стане в този мандат, но ние от "Група 5" и "Глас народен" ще настояваме това да се случи. 

- Какви предложения ще отправите при пренаписването на наредбата?

- Може би  нямаше да е толкова скандално и да ви занимавам какво е звук, тон и шум, ако в последните години управляващите не изпращаха изключително лош сигнал към всички хора на изкуството, културата и духа. Но това показва и стил на управление. Ние ще предложим да се даде ясна дефиниция какво е звук, тон и шум. Склонен съм да говорим за това, че в събота и неделя часовете, в които може да се свири, са не от 8 до 14, а примерно от 9 до 13 часа. Но да им казваш на децата, че не могат да свирят - това със зъби и нокти ще се боря да се промени. Колкото повече деца свирят, толкова по-добре. Много по-добре е да свирят, да се занимават с музика, да се занимават с поезия, рисуване, балет, кино, отколкото да пушат трева или да се бият по улиците, или пък да седят по 18 часа на ден пред компютъра.

Последвайте ни и в google news бутон