- Адвокат Екимджиев, "Възраждане" за пореден път внасят мракобесния си закон за чуждестранните агенти. Какъв знак трябва да ни дава това?
- Знакът е ясен. След като повече от неочаквано за нормалните хора и демократичната общност "Възраждане" получиха подкрепа за мракобесния закон за т.нар. пропаганда на джендър идеология (промените в Закона за предучилищното и училищното образование, б.а.), съвсем нормално е имитиращите Путин и Русия, да внесат този закон, който слага клеймо върху гражданските сдружения и активисти, които и без това работят във враждебна среда в България за утвърждаване на европейските ценности като демокрация, човешко достойнство и т.н.
Тези организации не получават финансиране от българската държава по ред причини. Самата наша държава не е осъзнала значението на неправителствения сектор и на смисъла от такъв тип сдружения, които да са ѝ коректив. Затова вместо от нея, те получават помощ от фондации като "Отворено общество" и "Америка за България" - легални и светли средства за осъществяване на своите дейности в подкрепа на демократичните процеси. Ние, макар да имаме някаква фасадна демокрация, се люшкаме между Изтока и Запада, между демокрацията и авторитарните режими.
Закони като внесения от "Възраждане" са част от руската хибридна война и желанието на Путин да налага идеологията си "Русский мир" в цялото постсъветско простраство. Виждаме как това върви през решението на Конституционния съд за Истанбулската конвенция, мина през позорния закон за забрана на измислената пропаганда на още по-измислената джендър идеология. И сега гражданските активисти ще трябва да бъдат репресирани и заклеймени, за да бъде убит и този опит за гражданска инициатива, за обществен контрол върху властите.
- На хората обаче като че ли не им прави впечатление какво се случва?
- "Възраждане" последователно следва своята путинска идеология. Въпросът е защо ние допускаме това? А също и защо партиите, които определят себе си като проевропейски, го допускат? Това е обръщане на нашия политически и ценностен дневен ред към авторитарните и мракобесни азиатски режими.
- Каква ще е защитата, ако проектът се превърне в закон?
- От юридическа гледна точка този закон би бил противоконституционен. Засяга свободата на сдружаването, като създава ненужни изисквания за регистрация, държавен контрол и наблюдение над една дейност, призната от Конституцията. Нарушава и свободата на изразяване на мнения. Най-общо това са опасностите. Повече ме притеснява синдромът на дежавю - нещо, което сме видели в Русия, което беше прокарано в Грузия. Виждаме как зоните на путинско влияние се разширяват без жива, осезаема гражданска съпротива в България. Сякаш политическият ни елит, дори този, който се определя като прозападен, не разбира какво е случва. Ситуацията напомня клишето за жабата и тенджерата, в която водата постепенно се загрява. Жабата не се спасява с рязко движение, а изчерпила сили да свиква с топлината, постепенно се сварява. Така и съпротивителните сили на обществото атрофират, неразпознавайки истинските заплахи. Приемаме закон срещу един измислен призрак - джендър идеологията, но не можем да приемем дори политически мерки срещу руското хибридно влияние, което трови живота ни.
Колкото до защитата, ако този закон бъде приет, тя може да дойде от Конституционния съд, от Европейския съд по правата на човека. Очаквам и натиск от Европейската комисия.
- Казвате политически мерки. Какви може да са те?
- Първата мярка е да не бъде приеман такъв закон. По-категорични мерки биха били решение или декларация на Народното събрание, с която да се дистанцира от този проект. Също така може да се промени идиотският "джендър" закон, за да измие срама от това, което допуснаха да се случи само преди месец.
Нужен е по-рязък жест на политическо ниво, за да е ясно, че следващите стъпки на фашизоиди като "Възраждане" няма да са толкова лесни. Те имат пътна карта, на тях им се дърпат конците.
Прилича ми на началото на 30-те години на XX век в Германия, когато политическият елит не вярва, че като дава възможност такива фашизоидни идеи да се лансират в публичното пространство, си играе с огъня. Това може да доведе до нещо, чиито последици всички знаем.
Наблюдаваме самосбъдващо се пророчество. В началото на демократичните промени самата държава гледаше благосклонно на гражданските сдружения. Но в един момент се навъдиха отровни двойници, представители на държавата направиха паралелни граждански сдружения, които имитираха дейност, но в които отиваха финансови средства. Това спомогна за дискредитирането на сектора. От тук нататък крачката към задушаването на гражданско самоуправление е малка. И сега виждаме как върви пълзяща реставрация на авторитарни практики.
- Мислите ли, че след шума, който се вдигна около училищния закон, такъв проект би могъл да мине?
- За мен беше невъобразимо, че хора от ПП-ДБ подкрепят този фашизоиден закон. Все още, опитвайки се да търся здрав разум, ми е трудно да допусна и този проект на "Възраждане" да бъде приет. Но както се случи невъобразимото с подкрепата на училищния закон, вероятно и сега зад кулисите текат някакви пазарлъци. Затова логически не бих могъл да изключа нещо подобно да се случи и тук. Да не говорим за размиването на линията – кои партии са проруски и кои антируски, че е много трудно да се прогнозира какво ще стане. Май само Пеевски вече претендира да е антируски, пази Боже.
ГЕРБ и Борисов осигуриха "Турски поток" и логистиката за нападението на Русия над Украйна. Ще ми се да вярвам, че след острата обществена реакция срещу училищния закон, не биха си причинили допълнителна дискредитация поне представителите на тези сили, които имат продемократични и прозападни претенции.
- Слагате ли и ГЕРБ тук, след като "джендър" поправките минаха и с техните гласове?
- ГЕРБ гласуват както им каже Борисов. А неговите действия и кефове не могат да бъдат предвидени при всичките му разнопосочни зависимости.
В крайна сметка се надявам, че този закон няма да мине и заради користни цели, защото чуждестранното финансиране е добра хранилка за близки до властта НПО. Затова смятам и че отпорът ще дойде по-скоро по линия на икономически интереси и далавери, отколкото по линия на ценности и политики.
- Как приемате тезата, че партия "Възраждане" трябва да бъде закрита и разпусната?
- Закриването на партия е ядрена опция. Знаете, ядрената енергия произвежда електричество, но може и да убива. Както ще бъде закрита "Възраждане", после ще бъдат закрити други.
Така че аз съм против закриване на партии. Но ми липсва мекият, да го нарека, натиск на държавата, когато има конкретни прояви. Имаше, например, изстъпления на парламентарната трибуна, когато депутати от "Възраждане" не допускаха други депутати да говорят. Това е престъпление, за което трябваше да има обвиняеми. Помните изстъпленията срещу прожекции на филм и хората, които искаха да го гледат.
Имаме конкретен лумпен, направил черен списък на учителите, подписали се срещу "джендър закона". Това е злоупотреба с лични данни, тормоз. Нека институциите да се задействат.
- Има някаква проверка в прокуратурата във Варна.
- Да, в случая със списъците има поне 2 престъпления - свързани с речта на омразата и възпрепятстването на гражданите да осъществяват конституционното си право да изразяват мнение.
Та вместо да закриваме партията, хайде да санкционираме конкретни нейни прояви и представители. Нека личи, че има реакция. Но закриването на партии е антидемократично и диспропорционално. Ако щете и практически. Това ще ги героизира и издигне на пиедестал в очите на немалко заблудени наши съграждани.
Преди Хитлер да дойде на власт, са Биреният пуч и Кристалната нощ. Нека да се поучим от историята и световния опит, защото там такива предупредителни сигнали за мракобесие и насилие са били подминати. Историята учи, че трябва да се реагира.
Правовата държава реагира срещу всеки акт на беззаконие. Институциите трябва да действат в обществен интерес вместо да обгрижват само няколко лица.