Престоят в ареста за малко повече от месец на четиримата задържани за хулиганство пред Дома на Европа в София е оказал възпитателен ефект върху тях и вече няма опасност те да извършат друго престъпление. Това е един мотивите на прокуратурата Димитър Щерев, Мартин Пейков, Славчо Крумов и Страхил Йорданов да бъдат пуснати на свобода с "подписка", предава БТА като се позовава на държавното обвинение.
На 4 март градският съд окончателно остави четиримата в ареста за случилото се на 22 февруари в София по време на протест, а миналата седмица те са освободени с решение на прокурор.
Разследването по досъдебното производство е към своя край и обвиняемите вече нямат възможност да попречат на провеждането му.
Здравословното състояние на единия от обвинените се е влошило по време на престоя в ареста, като е бил извеждан няколкократно за консултация с лекар, обясниха от прокуратурата.
Максималният срок за задържане на лица, привлечени към наказателна отговорност по досъдебното производство за извършени хулигански действия по закон е два месеца, припомнят още от държавното обвинение.
На 22 февруари протестът на "Възраждане", на който членове и симпатизанти на партията скандираха срещу въвеждането на еврото, се превърна във вандализъм срещу Дома на Европа (б. а. - представителството на Европейската комисия и на Бюрото на Европейския парламент в България) и доведе до ранени полицаи и арести. Националистите хвърляха яйца и червена боя по сградата и накрая подпалиха входа.
Няколко минути продължиха гърмежите от бомбичките, а полицаите изблъскаха протестиращите по-далеч от сградата. На място дойдоха пожарникари и представители на жандармерията.
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов разпореди спешни мерки и действия от полицията в цялата страна за установяване и задържане на всички, отговорни за вандалските посегателства срещу сградата на Европейската комисия и на Европейския парламент в София, информираха тогава от МВР.
В края на февруари по същият случай и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска от Народното събрание имунитетите на Ивайло Чорбов, Славчо Крумов, Йордан Тодоров и Никола Димитров, депутати на "Възраждане". А от ЦИК поиска и получи сваляне на имунитета на Петър Ананиев, регистриран тогава като кандидат за кмет на столичния район "Оборище".
За Чорбов и Крумов Сарафов иска от парламента и разрешение да бъдат задържани. За останалите се предвижда мярка за неотклонение "парична гаранция" в размер на 10 000 лв. До момента няма решение на Народното събрание по искането на прокуратурата. За разлика от други случаи, в този държавното обвинение не протестира срещу забавянето.