Медия без
политическа реклама

Задържаните за погромите пред Дома на Европа се превъзпитали

Това е един от аргументите на прокуратурата, с който всички арестувани са освободени

01 Апр. 2025
Така полицията се спасяваше от ексцесиите по време на протеста
БГНЕС архив
Така полицията се спасяваше от ексцесиите по време на протеста

Престоят в ареста за малко повече от месец на четиримата задържани за хулиганство пред Дома на Европа в София е оказал възпитателен ефект върху тях и вече няма опасност те да извършат друго престъпление. Това е един мотивите на прокуратурата Димитър Щерев, Мартин Пейков, Славчо Крумов и Страхил Йорданов да бъдат пуснати на свобода с "подписка", предава БТА като се позовава на държавното обвинение.

На 4 март градският съд окончателно остави четиримата в ареста за случилото се на 22 февруари в София по време на протест, а миналата седмица те са освободени с решение на прокурор.

Прокуратурата поиска 5 имунитета на хора от "Възраждане" - 4 на депутати и един на кандидат-кмет. За двама от народните представители държавното обвинение иска и задържане. Това става ясно от официално съобщение на прокуратурата.

Разследването по досъдебното производство е към своя край и обвиняемите вече нямат възможност да попречат на провеждането му.
Здравословното състояние на единия от обвинените се е влошило по време на престоя в ареста, като е бил извеждан няколкократно за консултация с лекар, обясниха от прокуратурата.   

Максималният срок за задържане на лица, привлечени към наказателна отговорност по досъдебното производство за извършени хулигански действия по закон е два месеца, припомнят още от държавното обвинение. 

На 22 февруари протестът на "Възраждане", на който членове и симпатизанти на партията скандираха срещу въвеждането на еврото, се превърна във вандализъм срещу Дома на Европа (б. а. - представителството на Европейската комисия и на Бюрото на Европейския парламент в България) и доведе до ранени полицаи и арести. Националистите хвърляха яйца и червена боя по сградата и накрая подпалиха входа.

Няколко минути продължиха гърмежите от бомбичките, а полицаите изблъскаха протестиращите по-далеч от сградата. На място дойдоха пожарникари и представители на жандармерията.

Разходите за почистване и ремонт на сградата на Дома на Европа в София след актовете на насилие и вандализъм от страна на поддръжници и членове на "Възраждане" на 22 февруари възлизат на 180 000 евро и се поемат от съответните бюджети на Европейския парламент и Европейската

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов разпореди спешни мерки и действия от полицията в цялата страна за установяване и задържане на всички, отговорни за вандалските посегателства срещу сградата на Европейската комисия и на Европейския парламент в София, информираха тогава от МВР.

В края на февруари по същият случай и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска от Народното събрание имунитетите на Ивайло Чорбов, Славчо Крумов, Йордан Тодоров и Никола Димитров, депутати на "Възраждане". А от ЦИК поиска и получи сваляне на имунитета на Петър Ананиев, регистриран тогава като кандидат за кмет на столичния район "Оборище".

За Чорбов и Крумов Сарафов иска от парламента и разрешение да бъдат задържани. За останалите се предвижда мярка за неотклонение "парична гаранция" в размер на 10 000 лв. До момента няма решение на Народното събрание по искането на прокуратурата. За разлика от други случаи, в този държавното обвинение не протестира срещу забавянето.

Възраждане", с неоценимата "помощ" на неадекватното МВР, докара голям европейски срам за България.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Възраждане, МВР, арести

Още по темата