Медия без
политическа реклама

Освен дърветата, на "Опълченска" пострада диалогът със софиянци

За втори път за по-малко от година Васил Терзиев и екипът му започват ремонт без обсъждане с местните

 Докато жителите на "Опълченска" протестират на улицата, Васил Терзиев и Иван Василев защитават проекта в общината.
Докато жителите на "Опълченска" протестират на улицата, Васил Терзиев и Иван Василев защитават проекта в общината.

14-те години на Йорданка Фандъкова начело на София родиха феномените "Ремонт на ремонта" и "Хубаво е, но не е готово". Сега жителите на града с все по-присвити очи гледат какво клеймо върху строителството ще удари наследникът ѝ Васил Терзиев. Кметът не е направил една година на "Московска" 33, но вече се вижда, че през първата четвърт от мандата му се говори основно, както и при Фандъкова, за обновлението на улиците и булевардите. За разлика от доайена, засега при Терзиев се обсъждат не толкова качеството и сроковете (възможно е след време да се стигне и до това), а начинът, по който ремонтите започват.  

Първият казус се роди през пролетта около

 

реорганизацията на движението при НДК,

 

а през последните два месеца не спират дискусиите относно разширяването на ул. "Опълченска". Както "Сега" нееднократно писа, то започна в средата на юли и до март 2025 г. в участъка от 700 м между бул. "Сливница" и "Тодор Александров" уличните платна трябва да се увеличат от четири на шест. За целта вече бяха отсечени 39 дървета.

Големият проблем и на "Опълченска", и преди това на "Патриарха" се оказа това, че хората от района не очакваха и не приеха ремонта. Веднага щом тежката техника се появи, местните излязоха на протести и поискаха строителството да спре. Общият знаменател на недоволството бе, че действията на общината влошават качеството на живот в квартала им.

Ако някой реши, че при всеки ремонт живеещите наоколо са недоволни, фактите не го потвърждават. В момента в София се изгражда сериозна инфраструктура: строят се 10 метростанции със съпътстващите тунели, довършва се бул. "Тодор Каблешков", в напреднал етап е разширяването на бул. "Рожен", приключва обновлението на ул. "Щросмайер". Всички тези обекти вървят с неизбежните неудобства, но никъде хората не са на улицата.

 

При ремонтите в центъра, и особено на "Опълченска",

 

положението е различно. С пълно основание живеещите на и около улицата не спират да задават въпроса защо не бяха информирани предварително за това, което ще се случи пред домовете им. Хората недоволстват, че желанието на общината да увеличи платната заради градския транспорт, да подмени подземната инфраструктура, което ще е полезно за съседни квартали (с каквито аргументи се защитава проектът) се прави на твърде висока цена за тях и семействата им. Протестиращите казаха, че в квартала им се строи градска магистрала, по която те ще трябва да тичат, за да заведат децата си на детска градина и училище. 

"След ремонта улицата ни от такава с 4 платна в двете посоки ще стане с 6 платна. В същото време от двете ѝ страни има две училища и няколко детски градини, както и градинката "Св. Никола", която е притегателен център за жителите. В момента това е място за живеене, но с разширяването на "Опълченска" то ще се превърне в място, през което само ще се преминава. Всеки ден новата магистрала ще се пресича от деца, ученици, майки с колички и от възрастни хора. Как ще се гарантира тяхната безопасност?", попита по време на среща в СОС Пламен Велев от името на протестиращите. Негова съседка поясни, че след стеснението на тротоара пред жилището ѝ от 6,7 м до 3,7 м новите лампи ще светят в спалнята ѝ, а сигналът на бъдещия светофар ще озвучава дневната ѝ. 

На всички тези съвсем резонни и чисто човешки въпроси и притеснения от общината отговаряха дразнещо чиновнически -

 

"чуваме вашия глас и ще адресираме исканията ви"

 

(каквото и да означава това). Кметът и общинските съветници често казваха, че и тях ги боли за отрязаните дръвчета, но че друга възможност нямало и че заради развитието на града местните трябва да приемат промените. Самият Терзиев едновременно развесели и разгневи хората, които следят събитията, след като часове след отсичането на 39-те дървета написа във "Фейсбук": "Градът става "по-чист, по-зелен (?!) и по-устойчив – и това е само началото!". Едва ли има софиянец, който да не иска същото, но точно събитията на "Опълченска" ли накараха кмета да направи подобен извод?   

Удобно за самата себе си, администрацията на "Московска" 33 обясни всичко с теорията, че протестите на "Опълченска" се подклаждат от ГЕРБ и са част от задаващата се предизборна кампания. Основание за такъв извод давал фактът, че уведомленията за затварянето на улицата се подавали от неуспяла кандидатка от ГЕРБ за СОС, а най-активният на терен и в социалните мрежи бил неуспелият претендент за кмет на район "Средец". Същият бе непрекъснато пред камерите и при протестите на "Патриарха".

"Днес сме събрали на поредното политическо изслушване, в което за съжаление хората на София са жертва", заключи зам.-кметът по строителството Иван Василев на споменатата среща в СОС, на която той уж трябваше да отговаря на въпросите на живеещите по "Опълченска".

Василев може би наистина вярва, че всичките му проблеми ги създават противниците в общинския съвет. В казуса с "Опълченска" обаче е добре да се запита

 

дали недоволството не го предизвика самият той

 

солидарно с другите, които решаваха за ремонта. Доказателство, че днес на улицата не протестират само гербаджии, Василев получи на самата среща на "Московска" 33.

"На последните местни избори през м.г. "Спаси София" спечелиха в нашия район с двойна преднина пред ГЕРБ, защото жителите на квартала бяха отвратени от тяхното управление. Точно затова избрахме кандидата за районен кмет на "Спаси София", въпреки че никой от нас не го познаваше. Ние очаквахме от новите да донесат някаква промяна, а сега какво се получава на практика? Вместо да ревизират проектите на ГЕРБ, те ги осъществяват", коментира на срещата с Василев жител на "Възраждане".

Горе-долу същите думи ПП/ДБ/"Спаси София" чуха и от протестиращите на "Патриарха". Там отново се оказа, че новите в общината се конфронтират точно с тези, които ги избраха през есента на м.г.

Зам.кметът и останалите надценяват и ефекта от това, че постоянно повтарят, че проектът за разширяването на "Опълченска" е на ГЕРБ, че през март 2022 г. ГЕРБ са дали разрешение за отсичането на 39-те дървета и че заместник на Фандъкова е сключил договора с изпълнителя на ремонта "Трейс Груп Холд". Василев вече няколко пъти призова шефа на противниците си в СОС Антон Хекимян да спре да снима клипчета на "Опълченска" и да поеме отговорността за сечта.

Вместо бившия тв водещ обаче на Василев му отговориха пак местните. Те казаха, че сегашните на "Московска" 33 са били длъжни да видят слабостите на проекта, да го преработят, преди да го почват, като при преработката се вслушат в техните искания. 

Както вече стана дума, за по-малко от година

 

това е вторият случай, 

 

в който Терзиев и екипът му стартират ремонт, без да го обсъдят с тези, които ежедневно ще търпят последиците от него. Както и при НДК, и сега кметът не обясни навреме какво предстои. На "Патриарха" Терзиев дори твърдеше в началото, че само ще се пълнят дупки в асфалта. 

Обясненията, че ГЕРБ е трябвало да запознае гражданите с чертежите преди много години, не издържат критиките, че грешките на едните не може да служат за оправдание следващите да ги повторят. Днес Василев повтаря като развалена плоча, че вече е късно да се правят промени и че това е трябвало да се случи във фазата на обществените обсъждания. Но как да се случи в тази фаза, след като за "Опълченска" обществени обсъждания не е имало?

Ако общината бе организирала поне едно, може би Терзиев и Василев щяха да обяснят намеренията си в по-малко истерична обстановка и щяха да дадат по-убедителни доводи, например за сечта на 39-те дървета. Като се каже на хората, че 14 от тях са айланти, които са инвазивен вид и така или иначе трябва да премахват. А други две са отсечени още през 2022 г., защото са изсъхнали.

Кметовете пък на свой ред щяха да чуят притесненията на "опълченци" за безопасността по новия булевард и щяха да си дадат сметка, че проектът трябва овреме да се преработи. След това можеше да се достигне дори до решение "а ла Бойко Борисов" - в тази част на "Опълченска" колите да минават под земята, за да не застрашават живота и спокойствието на хората. Или пък да се измисли нещо друго.

Варианти винаги има, стига Столична община да не бягаше от задължението си да говори с живеещите в нея. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?