Медия без
политическа реклама

"Сделката на века" на Тръмп изобщо не е сделка

Предупреждението "всичко или нищо" означава "всичко за Израел" и "почти нищо за палестинците"

Американският президент Доналд Тръмп и израелският премиер Бенямин Нетаняху са доволни от "сделката на века", която беше представена
ЕПА/БГНЕС
Американският президент Доналд Тръмп и израелският премиер Бенямин Нетаняху са доволни от "сделката на века", която беше представена

В началото на управлението си Доналд Тръмп може и да внушаваше доверие на уникална личност, която може да разсече гордиевия възел на мира в Близкия изток. Но вместо да работи за преодоляването на дълбоката пропаст между израелци и палестинци, която от десетилетия обърква американските политици, администрацията на Тръмп прави от 3 години малки отстъпки на първите и гази вторите. Не е изненадващо, че представеният от Тръмп план като "сделка на века" за решаването на израелско-палестинския конфликт изобщо не изглежда като възможно споразумение, а като декларация за условията на капитулация на палестинците.

Публикуваната от администрацията на Тръмп "визия за мир" - кулминацията на наречения от президента "дълъг и много сложен процес" -  очерта сценарий, според който Израел има суверенитет над Западния бряг на река Йордан, столица в разделен Ерусалим и контрол над еврейските анклави и селища, разпръснати из палестинските територии. А палестинците, получават... не много. Според плана на Тръмп, подкрепен от Бенямин Нетаняху, те трябва да се откажат от претенциите на палестинските бежанци и да приемат под условия път към създаването на държава в разпарчетосана територия, разделяна от израелски пътища и селища. Планът на Тръмп дава на Израел пълен контрол в сферата на сигурността по източната граница с Йордания, призовава за разпускане на палестинските военизирани организации и определя за палестинска столица източните покрайнини на Ерусалим - а не целия  Източен Ерусалим, както предвиждат международната общност и няколко американски администрации.

В Белия дом Нетаняху ясно обясни какво означава това: "На този ден", заяви той, като се обърна към Тръмп, "вие станахте първият световен лидер, признал суверенитета на Израел ... над Юдея и Самария" - библейските названия на Западния бряг  - "които са много важни за нашата сигурност и основни за наследството ни". Малко след това се появиха съобщения за плановете на правителството на Нетаняху да одобри анексирането на около 30% от Западния бряг още този уикенд. 

Нищо от това, разбира се, не е извършено с посредничеството на палестинците, които липсваха и отказаха разговори с представители на Тръмп, след като стана ясно колко едностранен е подходът им. Присъстваха няколко арабски посланици, но на нито една от държавите, използвани като основни представители на палестинците - включително Йордания, Египет и Саудитска Арабия. 

 

Палестинците гневно отхвърлиха плана на Тръмп

 

"След глупостите, които чухме днес, хиляди пъти казваме "не" на "сделката на века - заяви президентът на Палестинската автономия Махмуд Абас. - Няма да паднем на колене и няма да се предадем." Планът на Тръмп е задънена улица за Абас, чиято основна роля е на пазител на умиращия мирен процес, който трябваше да доведе до решение за две държави. Архипелагът на палестинските анклави, предложен от Тръмп, отразява израелските опасения за сигурността и наподобява бантустан - затворена територия за чернокожите южноафриканци по времето на апартейда.

Тръмп и поддръжниците на плана твърдят, че неговият подход е "по-реалистично“ отражение на фактите. От тази гледна точка израелските селища на Западния бряг и постоянният контрол върху долината на река Йордан вече са факт. Зетят на Тръмп Джаред Къшнър, който е сред авторите на плана за Близкия изток, твърди, че палестинските политически стремежи не са толкова важни, колкото икономическото развитие на териториите им - перспектива, на която категорично се противопоставят повечето палестинци. Те няма да продадат надеждите си за равни политически права срещу финансови стимули.

Критиците твърдят, че Тръмп приема основната властова несиметричност между израелците и палестинците и я използва в своя полза и в полза на Нетаняху. "Тръмп не само създава нов Израел, но и един нов свят - пише коментаторът на в. "Аарец" Гидиън Леви. - Свят без международно право, без зачитане на международните резолюции, дори без справедливост.“

 

Моментът на представянето на "сделката на века" също прави впечатление

 

Двамата мъже, които сияеха в Източната стая на Белия дом, се борят за политическото си бъдеще: Тръмп е обект на процедура за импийчмънт, която в момента тече в Сената, а в деня на обявяването на плана главният прокурор на Израел обвини в корупция Нетаняху. Това хвърля сянка върху евентуалното му преизбиране през март.

Активизирането на плановете за пълен израелски контрол над Светите земи е мощeн катализатор за политическите амбиции на двамата лидери - за избирателите на Тръмп, които са християни евангелисти, и за десните националистически настроени избиратели на Нетаняху. "Става въпрос за Тръмп. Става въпрос за Нетаняху. Не става въпрос за мир", казва пред Би Би Си Хусам Зомлот, който е начело на палестинската мисия във Великобритания. В друго интервю за Ройтерс той отбелязва какво се случва, след като САЩ и останалата част от света се отказаха от решението за двете държави и отхвърлиха палестинските призиви за равни политически права. "28 януари 2020 г. ще бъде отбелязан като деня, в който САЩ подкрепиха Израел да въведе цялостна система на апартейд - казва Зомлот. - Името на Тръмп ще бъде записано в историята като на този, който тласна Израел в погрешна посока."

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата